Přišla jsem do lékárny, vystála frontu a ptala se paní za pultem: „Máte nějaký Coldrex nebo nějaký ten lék, co vyléčí běžnou virózu?“
Paní lékárnice odpověděla: „Tak to chodí jenom v reklamách. Coldrex máme, ale jestli nemáte horečku, tak ho neberte. Je to vlastně Paralen.“
Byla jsem zmatená a ptala se dál: „No, a jak vyléčit nachlazení?“
Prodavačka se otočila za sebe a začala: „Máme kapky do nosu, jestli máte rýmu. Přípravky na vykašlávání, na dráždivý kašel, na snížení teploty. Co vlastně potřebujete?“
„No, je mi prostě blbě. Na rýmu a kašel něco mám, já se potřebuju vyléčit a jít do práce.“
Paní lékárnice se shovívavě usmála: „No, tak to chce teplo, klid, horký čaj, vitamín C a čas.“
Šla jsem domů s nepořízenou. Ale víte, ona paní lékárnice mluvila pravdu. Když léčíte běžné nachlazení nebo jinou podzimní virózu, chcete dát tělu hlavně čas a sílu, aby se s ní vyrovnalo samo. A tlumit symptomy, které vás otravují. Podzimní sezóna se neomylně blíží, přepravte se na ni s našimi tipy.
Jak vyléčit nachlazení – je to opravdu nachlazení?
V první řadě je třeba odlišit, zda se skutečně jedná jen o běžné nachlazení. To za vás pravděpodobně udělá jen lékař. Žijeme v době covidové epidemie, takže první, co musíte vyloučit je covid-19. Pokud vás napadne, že to dnes už vědět nepotřebujete, tak si přečtěte náš článek o tom, jak získat potvrzení o prodělaném covidu. Ono se vám totiž může v budoucnu hodit. Rozhodně se vyplatí o prodělaném covidu vědět.
Dále musí váš lékař vyloučit pravou chřipku a bakteriální infekci. To za vás nikdo jiný neudělá. Určitým ukazatelem v tomto směru je váš zdravotní stav. Pokud vám je opravdu špatně, zamiřte k lékaři. Pokud se cítíte na léčení doma, použijte následující tipy.
Tip č. 1: Jak léčit rýmu
Lékárnice v úvodním příběhu mi nabídla různé spreje a kapky do nosu a léky na kašel. Pokud trpíte nachlazením, pravděpodobně vás bude jeden nebo oba z těchto symptomů trápit. Spreje do nosu se dají kombinovat s mořskou vodou na propláchnutí. Pokud vás trápí dutiny, můžete se zeptat lékaře, zda by vám nepředepsal něco účinnějšího. Antibiotické kapky jsou samozřejmě na lékařský předpis. Někdo přísahá na rýmovník – bylinu, kterou si můžete vypěstovat i doma.
Pozor ale na vedlejší účinky rýmovníku. Proti ucpanému nosu se někdy doporučuje inhalovat heřmánek. Ovšem zde pozor, když vdechujete horké páry, můžete sliznice nosu pořádně podráždit. Heřmánek také vysušuje. Takže inhalace sice nabízí chvilkovou úlevu, ale v dlouhodobém hledisku vám může uškodit.
Bylinky účinné proti rýmě
· Rýmovník
· Heřmánek lékařský
· Rozmarýn lékařský
· Majoránka zahradní
· Máta peprná
Tip č. 2: Jak léčit kašel
Pokud vás trápí kašel, budou se v lékárně ptát, jaký druh kašle to je. Na suchý dráždivý kašel se berou jiné kapky než na vlhký kašel. Jiný prostředek potom použijete na noc. Pokud se kvůli kašli nemůžete vyspat, kontaktujte lékaře, ten by mohl předepsat něco účinnějšího.
Jak léčit kašel bylinkami
Proti kašli pomohou také mnohé bylinky. Prodávají se průduškové čaje nebo čaje vhodné při nachlazení. Vykašlávání pomáhá jitrocel – prodává se jitrocelový sirup. Kromě jitrocele pomůže odstranit hlen také lípa nebo divizna. Proti suchému kašli pomáhá černý bez nebo mateřídouška, který zklidňuje sliznice.
Bylinky proti kašli
· Řepík lékařský
· Pampeliška
· Černý bez
· Divizna velkokvětá
· Podběl
· Popenec břečťanovitý
· Šalvěj lékařská
· Tymián
· Plicník lékařský
· Fenykl obecný
· Slez maurský
Tip č. 3: Jak léčit horečku
V první řadě si ujasněme, proč vůbec zvýšenou teplotu máte. Horečka představuje způsob, jakým si tělo pomáhá při boji s infekcí. Pokud vás tedy zvýšená teplota netrápí, tak je vhodné ji nechat, jak je a odpočívat. Obecně lékaři doporučují srážet horečku, až když přesáhne 38,5°C. Na sražení teploty lze jednoznačně doporučit Paralen či jiný lék obsahující Paracetamol. Pozor na Ibalgin. Jedná se o lék s jinými účinky. Stejně jako Paralen tlumí bolest, ale působí protizánětlivě. Není ale tak účinný proti horečce. Navíc se nedoporučuje při nákaze covidem 19. Než si vezmete Ibalgin nebo Brufen, ujistěte se, že netrpíte nákazou koronavirem.
Tip č. 4: Jak posílit imunitu
Vaše tělo potřebuje v první řadě sílu, aby se s nákazou váš imunitní systém sám vyrovnal. Imunitu můžete posílit bylinkovými čaji. Skvělou službu udělá čaj z kořene pampelišky, zázvorový čaj, lipový odvar nebo šalvěj. Nejlepší bude koupit přímo v lékárně bylinnou směs. Největší službu ale svému organizmu uděláte zvýšením příjmu vitamínu C. Ten můžete dostat do těla buď v podobě čerstvé citrusové šťávy, nebo jako tabletky. Dále pomáhá také vitamín D, selen nebo zinek.
Bylinky posilující imunitu
· Rakytník (rakytníkový likér – recept)
· Zázvor
· Šípek
· Echinacea
Tip č. 5: Teplo a klid
V neposlední řadě buďte trpělivý. Svému tělu můžete pomoci a sobě ulevit od bolesti také manuálně. Pokud vás trápí kašel a bolest v krku, udělejte si Priessnitzův obklad. Udržujte tělo v teple, nezapomeňte na teplé ponožky. Odpočívejte, hodně spěte a hodně pijte. Vyvarujte se alkoholu a kouření. Bolavému krku ulevte horkým čajem.
A nebojte. Chce to jen čas. Čím víc klidu tělu dopřejete, tím rychleji vám zase bude sloužit.