KulturaZdraví

Co je fast fashion a jak se nestát jejím otrokem?

Fast fashion. Věděli jste, že jeden z nejvíce zatěžujících odpadů pro naši planetu je textilní odpad? Největší vinu za to nese fast fashion. Co to je a jak na udržitelný, ekologický šatník v duchu minimalismu? Podíváme se na pár základních tipů, od kterých byste se mohli odrazit vstříc krásné budoucnosti bez textilního odpadu.

Fast fashion: Zabiják, kterého nevidíme

Oblečení, trička, sukně, mikiny, svetry, kalhoty, boty ale i šály a šátky se špatně recyklují, lidé často nakupují víc, než potřebují a textilní odpad si pak vesele žije svým životem (čti leží na skládce) dalších několik desítek let. Textilní odpad stojí na pomyslných stupních vítězů v oblasti nejméně šetrného odpadu pro životní prostředí.

Textilní odpad je velmi nenápadný zabiják planety, kterého často nevidíme nebo si jej neuvědomujeme. Dle jednoho výzkumu známého obchodního řetězce se průměrně v šatníku jednoho člověka vyskytuje 152 kusů oděvů. Přitom daný člověk nosí pouze 30 kusů ze zmiňovaných 152 kusů, což je 20 % oblečení, které opravdu využívá.

Základní slovník pro ekologického nadšence

Pojmy jako fast fashion nebo naopak slow fashion jsou vám cizí? V oblasti ekologického nakupování oblečení se s nimi často setkáte a tak si pojďme vysvětlit jejich významy.

Pokud si napíšete pojem fast fashion do překladače vyskočí na vás slovní spojení rychlá móda, což skvěle vystihuje, jak je s takovým oblečením zacházeno. Většinou se jedná o oblečení z komerčních prodejen, které bylo ušito bangladéšskými, čínskými případně indickými lidmi (v tom lepším případě) a dovezeno nákladními loděmi do Evropy.

Na tom není ekologického zhola nic. Toto oblečení vám pak vydrží pár vyprání a už se třepí, bledne a vytahává. Tím pádem velmi rychle skončí na skládce a planeta i vaše peněženka pláče. Sice toto nekvalitní oblečení nebývá příliš drahé, ale spočítejte si kolik takových triček s životností pár měsíců si za rok koupíte.

Slow fashion neboli pomalá móda je pak pravým opakem. Do této kategorie řadíme kvalitní kousky oděvů od lokálních, většinou menších firem a butiků. Také sem však můžeme zařadit nakupování z druhé ruky, ať už v second handech nebo od lidí na internetu.

Příběh trička z fast fashion

Pojďme se jen v rychlosti podívat na příběh běžného trička z fast fashion. Jen tak, pro lepší představu.

Běžné jednobarevné tričko, ničím zajímavé, bez potisku, z Newyorkeru ve slevě za 89 Kč. Vezmete si jej?

Toto tričko bylo ušito neznámo kde, neznámo kým, někde daleko v Asii. Na jeho výrobu padlo cca 2700 litrů vody, o množství chemikálií a barviv nemluvě. Dovezla jej do Evropy nákladní loď, která má na životní prostředí stejný dopad jako 50 milionů osobních automobilů.

Tričko se po třech vypráních začalo kroutit ve švech a žmolkovat. Putuje tedy do komunálního odpadu, v zápětí na skládku. Při jeho rozkládání se do ovzduší uvolňují plyny způsobující globální oteplování. A takto pořád dokola. Koupíte si je teď?

Tipy pro udržitelný šatník

Pokud jste fanouškem ekologie a při čtení předchozích řádků se vám krabatilo čelo, jistě oceníte pár tipů, jak se vyhnout fast fashion a netvořit zbytečný odpad. Naše planetka A vám za to jistě bude vděčná, protože planetka B neexistuje.

První krok: Začněte s tím, co už máte

Vyskládejte si úplně všechno oblečení, které máte ve skříni na jednu velkou hromadu. Při pohledu na horu oblečení si uvědomíte kolik oblečení vlastně máte. A teď začněte s tříděním do těchto kategorií:

  1. Běžně nosím/využívám
  2. Příležitosti – zde patří plesové šaty apod., které své využití najdou párkrát do roka
  3. Nenosím, ale začnu – pozor u této kategorie buďte opravdu kritičtí, neměla by být největší ze všech, jedná se o kousky, které jste spíš zapomněli, že máte
  4. Již nevyužiji – tuto kupičku můžete ještě rozdělit na dvě – opravdu donošené oblečení, které už neposlouží a nositelné kousky, které by se dál dali využít

Druhý krok: Utřiďte si šatní skříň

Teď je načase vrátit do skříně první tři kategorie. Určete každému kousku oblečení své místo a dodržujte toto uspořádání. Nestane se vám pak, že byste opět zapomněli na některé své kusy oděvu. To samé lze praktikovat i s botami.

Třetí krok: Co s tím, co už neunosíte?

Nejekologičtější variantou pro oblečení, které by mohlo ještě posloužit je dát jej opět do oběhu. Obdarujte kamarádky, rodinu a známé. Nabídněte nejlepší kousky k prodeji, skvělým nástrojem je pro tyto účely web Vinted, dříve Votočvohoz.

To co opravdu neprodáte ani nedarujete zavezte k charitativním účelům, například do domova dětí, seniorů nebo dalším neziskovým organizacím.

Až úplně posledním krokem by měl být kontejner. Ale ne ten běžný černý, ale ve městech se již běžně vyskytují kontejnery speciálně určené pro oblečení. Není to sice stále nejlepší řešení – přečtěte si, co se s oblečením v kontejnerech děje zde. I přesto ekologičtější způsob třídění zatím neexistuje.

Kde nakupovat nové oblečení?

Když máte takzvaně čistý štít a víte, co vše doma máte, bude pro vás jednodušší nakupovat vědomě a zodpovědně. Jak na to?

Podpořte české, udržitelné značky

Než vyrazíte do nákupního centra, zeptejte se sami sebe, zda potřebujete nové oblečení. Pokud je vaše odpověď upřímné ano, pravděpodobně budete shánět pouze pár nejnutnějších kousků.

Zabrouzdejte na internetu a najděte si, které značky jsou ekologické a etické. Běžné obchodní řetězce, které najdeme na každém rohu to jistě nebudou. Pro udržitelné oblečení totiž platí, méně je někdy více. Kvalitní tričko nebo džíny tedy jistě nebudou vyráběny v kvantitě.

Podpořte lokální značky a butiky s ekologickým oblečením. Jedná se o investici, která se vám vyplatí, jelikož oblečení a boty od těchto výrobců vám vydrží léta jako nová.

fast fashion 2
Víte, jak končí Vaše oblečení?

Second hand i pro náročné

Pokud vám rozpočet nebo jiný důvod přece jen nedovolí nakupovat oblečení od těchto značek, směle vyrazte do second handů. Nakupování v obchodech z druhé ruky vás může mile překvapit. Seženete zde opravdu vše a často se jedná o velmi kvalitní kousky i od známých komerčních značek.

Stejně tak jako můžete prodávat vy své oblečení, dělá to tak spousta dalších uživatelů internetu. Mrkněte zda nenajdete pěkné kraťasy právě u některého z nich.

Oba tyto způsoby nakupování jsou ekologickou variantou a vyhnete se tak podporování fast fashion. Dávejte jednoduše přednost kvalitě před kvantitou a sledujte i cedulky se složením oděvů. Přírodní materiály jsou zdravější a šetrnější variantou, zajímá vás tedy oblečení ze lnu, bavlny, vlny apod.

Výzva pro největší odvážlivce

Pokud vám odvaha nechybí, máme pro vás tip navíc. Dejte sami sobě výzvu – celý rok si nekoupím nic na sebe. Zdá se vám to nemožné? Věřte, že to není tak hrozné, jak se zdá. Jedná se o nejekologičtější i nejekonomičtější detox, který si můžete dát.

Začnete postupně a vytyčte si třeba pouze měsíc nenakupování oblečení, poté půl rok a když už v tom budete, zvládnete celý rok bez mrknutí oka.

Oblečení opravujte, najděte švadlenu ve vašem okolí, která vám zašije drobné nedostatky a dírky. Kombinujte své kousky do nekonečna. Máte jich dostatek už teď, jen se podívejte, kolik ramínek máte obsazených.

Ani dovolená nebo jiná událost není důvodem, navštívit obchoďáky ve městě. V oblasti eko-friendly života se dá posouvat dál a dál. Ať už se jedná o ekologické cestování, recyklaci nebo ekologické stravování.

Zajímali by vás další témata? Napište nám do komentářů a příště se zas uvidíme u dalšího článku. Ekologům zdar!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
3
Super
2
Nic moc
0
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Kultura