Hamburger či zkráceně burger bez masa již dávno není jen pro toho, kdo se rozhodl pro změnu životního stylu a vyřadil maso ze svého jídelníčku. Ať už hledáte inspiraci na obměnu pro sebe nebo chcete potěšit nějakého nemasožravce, těchto 5 typů se vám určitě bude hodit!
Jak a proč připravit vegetariánský burger?
Vegetariánského burgeru dosáhneme jednoduše vynecháním masa. U veganského musíme jít ještě o krok dál a vyhnout se všem živočišným produktům.
Nejčastěji používanými nahrážkami masa jsou:
- zelenina,
- luštěniny,
- komerční náhražky připomínající maso,
- sójové a pšeničné výrobky a
- sýry.
Kromě případů, kdy jsme sami maso z jídelníčku vyřadili, nebo chceme pohostit někoho, kdo se mu vyhýbá, nás může vést k rostlinné alternativě mnoho dalších důvodů.
Bezmasé burgery jsou skvělou chuťovou obměnou, když už vás klasika s hovězím nebaví. Zároveň jsou snáze stravitelné a nebudete se po nich zdaleka cítit tak plní. A rostlinné alternativy mají navíc daleko menší ekologický dopad na naši planetu.
Dalším způsobem, jak ulehčit planetě může být i zero waste. Víte jak na něj? Přečtěte si článek v odkazu.
1. Portobello burger
Grilovaná zelenina potěší každého a dá se skvěle kombinovat. Nejoblíbenější variantou do burgeru je portobello žampion. Po tepelné úpravě skvěle drží tvar, má velké množství živin a příjemnou strukturu.
Žampion stačí před grilováním namarinovat česnekem a olivovým olejem a pár minut opéct. Výborný bude ale i s ostrou marinádou, doplněný koriandrem a jemně nakrájenou čerstvou zeleninou.
2. Luštěninové placičky
Placky z luštěnin nebo z luštěnin v kombinaci se zeleninou jsou oblíbenou alternativou masa. Luštěniny dodají potřebné bílkoviny i vlákninu a udrží placku pohromadě. Zelenina zase dodá šťavnatost, vitamíny, ozvláštní chuť a barvu.
Kromě cizrnového falafelu můžeme použít i další luštěniny. Oblíbené jsou placky z červené čočky nebo fazolí, obvykle doplněné červenou řepou, batáty nebo jinou kořenovou zeleninou.
Luštěninové placičky si můžete vyrobit, dají se ale koupit i hotové. Ty jsou trochu dražší, na druhou stranu máte větší jistotu, že budou držet pohromadě a burger se povede.
3. Maso bez masa
Beyond Burger, Impossible Burger nebo ManaBurger? Jistě jste o nich již slyšeli! Přestože jsou na trhu teprve krátce, dokázali se již zapsat do povědomí nás všech.
Firmy vyrábějící tyto produkty si daly jasný cíl – vytvořit takovou náhražku masa, která bude jako maso nejen chutnat, ale také nabídne stejné výživové hodnoty.
A podle mnohých se jim to také podařilo. Šťavnatost klasického hovězího očekávat nemůžeme, ale chuť je obstojná a rozhodně stojí přinejmenším za vyzkoušení.
4. Tofu
Když nemáte čas shánět nebo vytvářet složitější náplně, vždycky můžete sáhnout po tofu. Má vysoký obsah bílkovin a dnes ho již seženete i v menší samoobsluze.
Tofu nemá příliš výraznou chuť. Sáhněte spíš po marinovaném nebo uzeném a doplňte výraznější omáčkou a dalšími surovinami. Stejně jako tofu poslouži i tempeh, seitan nebo robi maso.
5. Halloumi
Sýry patří při grilování k favoritům a halloumi je k tomu přímo stvořený. Tento slaný sýr z kypru si zamilujete. Jeho chuť podtrhne právě tepelná úprava a v burgeru ho můžete jednoduše doplnit stejnými surovinami, jako hovězí maso. Skvěle se hodí také bylinky jako je bazalka.
Halloumi burger je jediný z našeho výběru, který nenabídnete veganovi. Nebo nabídnete, ale radost mu pravděpodobně neuděláte. U veganského burgeru zkontrolujte také složení bulek i dochucovadel, které používáte a místo majonézy sáhněte po sojanéze.
Všechny výše zmíněné burgry mohou obohatit náš jídelníček a navíc jsou často levnější a zdravější variantou.