Přiznejte si, dokázali byste prát na valše, jako naše babičky a prababičky? Pračka je součástí našich domácností už několik desítek let a výrazně jsme si na její služby zvykly. Aby nám fungovala tak jak má, musíme se o ní také správně starat. Čistit pračku bychom měli pravidelně, nejlépe jednou za 2-3 měsíce, ale jak ji vyčistit?
Vyčistit pračku lze mnoha způsoby. Buď zajdete do obchodu a koupíte přípravek k tomu určený, nebo se vydáte ekologickou cestou a použijete věci, které máte běžně doma a jsou šetrné k přírodě. Čistá pračka totiž znamená, čisté a voňavé prádlo. V článku se tak také dozvíte, jak vyčistit pračku pouze octem a jednou sodou!
Kde začít při čištění pračky?
Každá pračka má několik částí, které budete muset vyčistit manuálně. S tím si žádný čistící prostředek neporadí. Nejprve je nutné najít a vyčistit filtr, ten se většinou nachází ve spodní části, pod krytem. Filtr vymontujete a řádně očistíte od všech nečistot, nejlepší je ho ještě propláchnout vodou.
Další nezbytnou částí je těsnění pračky, kde se hromadí usazeniny, které způsobují ten nesnesitelný zápach. Na to vám postačí hadřík, namočený například v octové vodě, a těsnění řádně otřít. Je-li na těsnění plíseň, vložte do něj hadr namočený v octu a nechte působit.
V neposlední řadě nesmíte zapomenout na přihrádku na prací prášek a aviváž. Pokud jde vyjmout, přihrádku vyndáte a odmočíte v octovém roztoku. Pak pořádně vydrhnete, použijete třeba starý kartáček na zuby, kterým se dostanete i do užších míst. Než vložíte zásobník zpět, musíte vyčistit i otvor na zásobník. U praček s horním plněním to je trošku složitější, ale kartáčkem a octem vyčistíte všechna místa, kam se dostanete.
Je dobré nechávat pračku otevřenou, aby větrala, tím zamezíme vzniku plísní.
Jak vyčistit pračku octem?
Ocet je zázrak, který najde uplatnění ne jen v kuchyni při vaření, ale i při úklidu. Navíc vás ocet bude stát jen pár korun na rozdíl od drahých čističů. Použití je jednoduché, přímo do bubnu nalijete 2 hrnky octa a pustíte pračku na nejdelší program s nejvyšší teplotou. Jedná se o přírodní kyselinu, takže je pro naše zdraví neškodná. Krásně pračku vydesinfikuje a vyčistí od usazenin i vodního kamene. Čištění s octem je účinné a jednoduché.
Jak vyčistit sodou?
V pračce se nám hromadí usazeniny a vodní kámen, který ovšem nevidíme. Použitím sody odstraníte z pračky jak usazeniny, tak i vodní kámen. Navíc vám pomůže se zbavit nepříjemného zápachu. Nasypete hrnek sody přímo do bubnu a pračku pustíte na vyšší teplotu, nejméně však na 60°C.
Jak vyčistit kyselinou citronovou?
Kyselina citronová, je skvělý pomocník do domácnosti. Má široké užití při úklidu, jak v kuchyni tak i v koupelně. Odstraní vodní kámen z pračky, ale také například z rychlovarné konvice. Udělá hodně práce a ušetří i peníze z rodinného rozpočtu. Zbaví pračku plísně i bakterií, stačí nasypat hrnek kyseliny do bubnu a pračku pustit.
Jak na to se sodou a octem?
Kombinace octa a sody je dokonalá. Soda pračku vyčistí, ocet vydesinfikuje a zároveň odstraní zbytky sody i prášku na praní. Do přihrádky na prací prášek nasypete půl hrnku sody a do prostoru, kam běžně dáváte aviváž, nalijete ocet a pračku pustíte.
Vyčistit pračku trvá jen pár minut, o zbytek už se postará sama. Pokud ji budete čistit pravidelně, bude vám sloužit dlouhá léta.
Pokud jste se však o pračku nestarali dříve a máte doma například velmi tvrdou vodu možná už čištění nepomůže. Někdy taktéž výměna staré pračky za novou může ušetřit váš domácí rozpočet. Ano, slyšíte správně, nové pračky jsou mnohdy úspornější a v delším časovém horizontu se nákup vyplatí. Při výběru nové pračky se můžete inspirovat testy praček, které vám pomohou porovnat různé modely a vybrat tu nejvhodnější pro vaše potřeby a finanční možnosti.
Pokud se Vám článek líbil, tak si také můžete přečíst o sick day nebo o flexitariánství.