TěloZdraví

Jak dlouho se čistí tělo po chemoterapii?

Chemoterapie a radiace má za úkol zabíjet rakovinotvorné buňky a zabránit tak jejich šíření, ty samé procedury zároveň zpomalují zotavení po léčbě rakoviny. Ozařování pouští do těla agresivní toxiny, nemluvě o jeho přeplnění mrtvými rakovinnými buňkami. Proto je nezbytné pustit se do detoxikace, která urychlí hojení těžce zkoušeného organismu.

“Velká trojka” je název pro léčebnou metodu, kterou využívají miliony onkologů na celém světě. Zahrnuje chemoterapii, ozařování a následnou operaci nádoru. Desetiletí vývoje šetrné medicíny dlouho do odvětví onkologie nepronikala, protože teprve v novém tisíciletí vidíme snahy vědeckých týmů odhalit nežádoucí účinky agresivní chemoterapie, které jsou mírně řečeno šokující.

Totální rozpad imunitního systému

Dnes už víme, že s řízenou destrukcí rakovinných buněk přichází bohužel i totální kolaps imunitního systému. Ještě před pár lety to bylo považováno za “nešťastný vedlejší účinek účinné léčby”, který ale pacienti rádi přijali, vždyť jim přece chemoterapie zachránila život! Nakonec se ale ukázalo, že nic není tak růžové, jak se na první pohled zdá. 

Britská studie z univerzity v Leeds v roce 2016 ukázala, jak dalekosáhlé následky měla chemoterapie u žen s rakovinou prsu. První “ránu” zaznamenaly esenciální buňky imunitního systému. “Populace T a B lymfocytů drasticky poklesla už týden po zahájení ozařování,” píše se ve studii. “Horší ale je, že počet T lymfocytů zůstal nízký ještě celých 9 měsíců po ukončení léčby!”

Nejděsivější ale bylo zjištění, že obnovená populace T a B lymfocytů vykazovala úplně jiné “chování” než ta zničená chemoterapií. Drastická procedura jakoby se buňkám “propsala” do genetického kódu, a tyto genetické mutace se objevovaly v dalších a dalších generacích imunitních buněk – ještě dlouho po skončení chemoterapie.

Subjektivně jsou ovšem jedinci, na které chemoterapie má opravdu minimální subjektivní účinek. Je to velmi různé. V článcích a publikacích na internetu najdete spíše ony černější scénáře.

“Nedotknutelné” kmenové buňky

Britští vědci navíc upozornili, že “velká trojka” sice úspěšně zmenšuje viditelné nádory, na cirkulaci rakovinných kmenových buněk ale vliv nemají.  Z této populace buněk se stává jakási “pojistka” nádoru, protože se aktivně nedělí a zůstávají “schované”. Tiše vyčkávají, než procedura ozařování skončí a zaútočí znovu.

Kmenové buňky jako takové jsou pro tělo naprosto nenahraditelné – tvoří se z nich totiž všechno od mozkových buněk až po pojivo, protože mají schopnost diferencovat se (laicky řečeno “přetvořit se”) v jakýkoliv typ buněk, který organismus zrovna potřebuje. U rakovinných kmenových buněk platí to samé – ty bohužel ale netvoří zdravou tkáň, nýbrž tu nádorovou.

Dochází vám, v čem tedy tkví ten největší problém? Představte si kolonii rakovinných kmenových buněk, které v klidu odolají jakkoli silné chemoterapii i radiační léčbě. Tyto procedury na druhou stranu totálně zkolabují všechen imunitní systém pacienta. Ten “zůstane sám”, bez imunity, zato s rakovinnými kmenovými buňkami, které se znovu aktivují, nereagují na další chemoterapii, a zesláblý pacient bez imunity umírá.

Chemoterapie je tedy požehnání i prokletí zároveň.

Kmenové buňky po chemoterapii
Rakovinné kmenové buňky, co bez problémů odolávají chemoterapii.
Zdroj: https://www.mdpi.com/1422-0067/21/23/9006

Jak dlouho zůstane “chemo” v těle?

Otázkou zůstává, jak dlouho zůstávají chemoterapeutické medikamenty v organismu, než se úplně vyčistí. Tyto silné léky se rozkládají ledvinami a játry. Tělo následně opouští močí, stolicí, zvratky, vaginální tekutinou, spermatem, potem nebo slzami. 

Některé léky se vyplavují rychle, jiným to trvá několik dní, těm nejsilnějším i měsíce. “Většina chemoterapeutických léků se z těla dostává v horizontu 2 až 10 dnů,” doplňují onkologové. Dny se samozřejmě sčítají, takže po jedné epizodě “velké trojky” se mohou léková rezidua z těla vyplavovat i měsíce. To, jak dlouho chemoterapii potrvá vyčistit se z těla, ovlivňuje celá řada faktorů: 

  • jiné léky v těle (pokud např. berete léky na cukrovku nebo anginu pectoris), 
  • věk pacienta (čím jste starší, tím je zpracování náročnější) a 
  • schopnost jater a ledvin chemoterapeutické léky zpracovat.

Jak podpořit detoxikaci těla po chemoterapii?

Ačkoli se to zdá nepravděpodobné, lze po ukončení léčby “najet” na systém zdravého životního stylu a malinko proces čištění těla po chemoterapii urychlit.

Říct ne nezdravým potravinám

Pacienti s rakovinou si myslí, že jakmile skončí s chemoterapií, mohou znovu začít jíst nezdravé jídlo. Tak to ale není. Imunitní systém je po chemoterapii tak oslabený a náchylný k infekcím, že je lepší se nezdravým potravinám vyhnout obloukem a místo toho začít jíst zdravě. Skončete také s kouřením.

Hydratujte se

Hydratace po chemoterapii je důležitá pro prevenci před vedlejšími účinky. Pitím vody vyplavujete z těla toxiny, které se uvolňují během chemoterapie nebo radiační léčby, čímž předcházíte vzniku dalších zdravotních problémů.

Jezte čerstvé potraviny

Pití čerstvě vylisovaných šťáv pomáhá dostat do těla zpět všechny živiny a vitamíny, které byly až doteď “umlčeny” toxickými chemikáliemi z chemoterapie. Pitím šťáv také podpoříte trávení, protože po chemoterapii nebudete moc chvíli přijímat pevnou stravu. Džusy a smoothie doplňují buňky, které se chemoterapií zničily, bylinné čaje (např. kopřivový, zelený) podporují odplavování mrtvých buněk.

Zvyšte příjem vlákniny

Po chemoterapii nebo radiační terapii určitě zaznamenáte změny ve vyprazdňování střev. Vláknina zmírňuje zácpu a další zažívací potíže, kromě toho pomáhá udržet potravu v žaludku, protože během chemoterapie budete určitě trpět zvracením.

Tip: Zjistěte, jak se přírodní cestou zbavit bolestí žaludku.

Dělejte si detoxikační koupele

Detoxikační koupele po chemoterapii a ozařování pomáhají tělu zbavit se toxických a mrtvých buněk. Taktéži zmírňují bolesti a otoky, které se při léčbě rakoviny pravidelně objevují. Do vlažné vody přidejte jeden díl epsomské soli a dva díly jedlé sody. Směs dobře promíchejte a užijte si relaxační koupel.

Vyhněte se produktům na chemické bázi

Po chemoterapii a radioterapii je důležité vyhnout se přípravkům na chemické bázi, protože mohou dráždit pokožku nebo znásobit “chemii”, které už tak máte v těle až moc. Udržujte pokožku hydratovanou přírodními produkty, jako je kokosový olej, mandlové mléko, přírodně lisovaný olivový olej nebo CBD olej. Chemické produkty podporují migrénu, na kterou nereaguje ani migrénovník; a zahánět bolest dalšími léky opravdu nechcete.

Dobrá nálada

Otevřete se společnosti a věcem, co vám dělají radost. Hodně choďte do přírody a nepodléhejte situaci. Psychika je extrémně důležitá a dokážete s ní zásadně ovlivnit délku regenerace.

Tip: Levandulový olej má blahodárný účinek na organismus těžce ovlivněný chemoterapií.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
8
Super
0
Nic moc
0
Trapas
1

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo