Jedním ze způsobů, jak získat z přírody co nejvíce, je aromaterapie. Esenciální oleje si umí poradit s úzkostí, bolestí hlavy, respiračními problémy, nebo například s nespavostí. To je ovšem jen stručný výčet na začátek. Pojďme se na tuto oblast podívat z blízka. V tomto článku se seznámíte se způsoby, jakými lze oleje využít a jak vybrat ten správný.
Obsah:
1 Jak to vlastně začalo?
2 Použití esenciálních olejů
2.1 Míchání vůní
3 Jednotlivé účinky
4 Jak vybrat správný olej?
5 Jak se o oleje správně starat
Jak to vlastně s esenciálními oleji začalo?
Za aromaterapií stojí vcelku dlouhá historie, která začíná několik tisíc let zpět, tradičně zejména ve starém Egyptě, Číně a Indii. Již staré civilizace tedy uměly využívat stovek přírodních materiálů, a to hlavně pro léčivé, antiseptické a kosmetické účely. Cenné látky se se z rostlin získávaly nejčastěji louhováním v oleji a používány byly nejčastěji pro koupele a masáže. Nyní se kvalitní vysoce koncentrované oleje získávají pomocí destilace nebo lisování za studena. Využívalo se i spalování nejrůznějších aromatických bylin, čímž se zabraňovalo šíření nakažlivých nemocí.
Dějiny aromaterapie pokračují samozřejmě i ve středověku, kde tato metoda výrazně pomáhala proti šíření moru. Například lékárníci a výrobci parfémů byli vůči této nemoci díky pravidelné práci s aromatickými rostlinami považováni za imunní. Poměrně rozšířený je i fakt, že lékaři nosili v maskách směsi obsahující nejčastěji hřebíček a skořici pro filtraci a dezinfekci jimi vdechovaného vzduchu.
Lidé si různé oleje a směsi vyráběli sami ve svých domovech, ve kterých někteří mívali dokonce i speciální místnost k tomu určenou. Později se mnohé látky začaly vyrábět synteticky v laboratořích a s nástupem a šířením průmyslu docházelo ke stěhování z venkova do měst, kde zpravidla nebyla možnost mít vlastní zahradu, a tak tradice aromaterapie začala mezi lidmi upadat do zapomnění. Dnes se ovšem začíná pomalu, ale jistě vracet.
Použití olejů
Nejznámějším způsobem použití je aromalampa nebo difuzér. V obou případech dochází k odpařování vonných látek, které se do našeho organismu dostávají vdechováním a také skrz kůži. Výhodou těchto dvou metod je i mírné zvlhčení vzduchu, které podpoří zejména účinky olejů, které napomáhají k léčení potíží s dýcháním. Neméně účinné je i kapání na polštář, kapesník, nebo do koupele. Lze je aplikovat i přímo na kůži, ale pouze smíchané s pleťovým olejem nebo krémem, aby nedošlo k podráždění. Takto se prodávají již připravené roll-ony speciálně na kůži. Na trhu najdete i lahvičky s rozprašovačem, ve kterých je olej rovnou naředěný k použití a lze ho aplikovat i jen tak do vzduchu nebo na bytové textilie.
Mnohým se osvědčilo i použití do pračky, nejlépe na látkový kapesník nebo kus textilu, u kterého pak případně nevadí vyšší pozůstatek parfemace kvůli přímé aplikaci. Esenciální olej tak v závislosti na svém druh plní funkci dezinfekce a aviváže najednou. Ani tímto ale možnosti využití nekončí. Zejména v zimním období je vhodná inhalace.
Možná méně známou, ale také efektivní možností je použití éterických olejů jako prevenci proti různým druhům hmyzu, nebo také proti myším. Zpravidla se pro tyto účely používá olej z máty peprné, jejíž vůni většina těchto živočichů nesnese. Stačí ho nakapat na kousky vaty a položit k parapetům a prahům ve vašem domě.
Oblíbené jsou také repelenty, které si z olejů můžete vyrobit doma. Stačí k tomu lahvička s rozprašovačem a ocet nebo alkohol, do kterých nakapete směs například eukalyptu, tea tree, levandule, bazalky nebo cedrového dřeva a škůdci nebudou mít šanci. O dalších možnostech výroby směsí si povíme v další části článku.
Přečtěte si také o olejích na vlasy a o receptech na zdravé palačinky.
Míchání vůní
Směsi se dají koupit již hotové. Produkt většinou nese název, který nám prozradí jeho účel. Například meditace, spánek nebo energie. V některých obchodech si můžete vybrat i olej namíchaný podle toho, jak se hodí k vašemu znamení.
Pokud ale máte jiné preference anebo si zkrátka chcete zkusit různé kombinace, můžete si vyrobit vlastní směs. Do své aromalampy nebo difuzéru nakapete vybrané druhy podle doporučení anebo později na základě vlastní zkušenosti. Na čištění vzduchu a posílení imunity je vhodná například kombinace dvou kapek máty, tří kapek eukalyptu a dvou kapek bazalky. Soustředění a náladu vám podpoří smíchání citronu, grepu a eukalyptu, spánek zase zlepší levandule s cedrovým dřevem.
Jednotlivé účinky
Jak již bylo zmíněno na začátku článku, účinků esenciálních olejů je nespočet. Kromě našeho psychického stavu a energie mohou oleje pozitivně ovlivňovat například činnost našich orgánů. Níže najdete přehled, na co se dá který druh použít.
- Bolest hlavy: máta peprná, eukalyptus, levandule, mateřídouška
- Nespavost: šalvěj, levandule, heřmánek, rozmarýna, meduňka
- Antiseptické a antibakteriální účinky: citron, tea tree, eukalyptus, levandule, skořice
- Trávení: šalvěj, zázvor, máta peprná, pomeranč, bergamot, santalové dřevo, anýz, fenykl
- Úzkost, psychika: levandule, šalvěj, růže, palo santo, rozmarýna, fenykl, vavřín
- Dýchací potíže, nachlazení: máta peprná, eukalyptus, citron, myrta, anýz
- Stres: levandule, grep, meňka, rozmarýna (jak se zbavit stresu)
- Energie a dobrá nálada: citron, skořice, máta, pomeranč, grep, zázvor
- Slabost, svalová únava: hřebíček, borovice, zázvor
Jak vybrat správný olej?
Aby byly splněný všechny očekávané účinky a vy jste tak nevdechovali látky, které jsou pro váš organismus zejména po zahřátí škodlivé, je třeba vybrat kvalitní olej. Na lahvičce by měla být vždy uvedená země původu rostliny (kromě předpřipravených směsí) a její latinský a český název. Důležité je, aby měl olej přívlastek „esenciální“. Pokud nese název „vonný olej“, tak není vhodný pro použití v aromaterapii, nedostaví se požadované účinky. Na štítku by mělo být vždy uvedeno datum výroby a datum doporučené spotřeby. Lahvička bývá zpravidla vyroben z tmavého skla, aby bylo podpořeno správné skladování a nedocházelo k poškození olejů slunečním zářením.
Důležité je také to, aby prodejce vlastnil certifikát CPK nebo CPK BIO, které zaručují kvalitu, a mohl se jím prokázat.
Jak se o oleje starat?
Jak již bylo naznačeno v minulé části článku, oleje by měly být skladovány v temném prostředí, aby neztrácely na vůni a kvalitě vlivem slunečního světla.
Také teplota by neměla být vysoká, ideální je do 17 stupňů. Někteří je skladují v lednici, je ale nutné je několik hodin před použitím vyndat. Lahvičky by měly být vždy dobře uzavřené, kvůli zamezení kontaktu ze vzduchem nebo vlhkostí.
Zkuste také článek o tom, jak se starat o pleť pod rouškou a o tom, jak udělat zápočet.
[…] kapek esenciálního oleje. Jak chcete, aby vonělo vaše prádlo? Po levanduli, pomeranči, nebo jako borový […]