Jestliže jste klikla na tento článek, pak už nejspíš tušíte, co je to menstruační kalíšek. Možná ale stále váháte zda je vhodný právě pro vás. Nebo tápete s výběrem toho správného z celé plejády barev, velikostí, tvarů a měkkostí.
Ať už je to jak chce, jste tu na správné adrese. Vybrat menstruační kalíšek není žádná věda. Pojďte se podívat, jak na to.
Rozhodující faktory
Při výběru menstruačního kalíšku hraje roli několik věcí: váš věk, tělesná konstituce, počet porodů, síla menstruace ale i to, zda sportujete.
Velikost kalíšku
Každá firma, která se zabývá prodejem menstruačních kalíšků, zpravidla nabízí dvě varianty: velký a malý, S a L nebo M a L… Kalíšky napříč trhem nejsou velikostně unifikované, jejich objem se nepatrně liší značka od značky.
Obecně ale platí, že menší kalíšek je vhodný pro ženy, které:
- ještě nerodily
- jsou mladší 28 let
- sportují (a mají proto posílené pánevní dno)
- mají drobnější postavu
Naopak větší kalíšek se hodí pro ženy, které:
- už rodily (přirozenou cestou)
- jsou starší 28 let
- mají silnou menstruaci
- jsou větší
- mají sedavé zaměstnání
Pokud spadáte do obou kategorií, řiďte se tím, zda jste už rodila, to (a ještě tělesná konstituce) je rozhodující faktor.
Možná přemýšlíte, zda menstruační kalíšek mohou používat i ženy, které neměly pohlavní styk, popřípadě mladé dívky, které teprve začaly menstruovat. Odpověď je: ano. Nicméně bez alespoň částečně porušené panenské blány to nejde. Ve většině případů však blána porušená je. Může-li dívka používat tampóny, neměla by mít problém ani s menším kalíškem. Na trhu navíc existují i speciální kalíšky pro panny.
Měkkost kalíšku
I když si vyberete správnou velikost, pořád vám může menstruační kalíšek způsobovat diskomfort. Máte-li oslabené pánevní dno, vyjímání kalíšku z pevného silikonu pro vás může být bolestivé. Zvolíte-li měkký kalíšek, podtlak (který je pro správné fungování kalíšku zásadní) vám půjde zrušit mnohem snadněji.
Jestli však sportujete a máte silné svaly pánevního dna, „přetahovanou“ s tvrdším kalíškem při snaze zrušit podtlak zvládnete s přehledem. Měkký kalíšek by pro vás naopak nebyl vhodný. Podtlak u něj lze zrušit velmi lehce, takže by se vám mohl uvolnit i při sportu.
Jak poznám, že mám slabé pánevní dno?
Ochablost/pevnost pánevního dna koreluje s tím, do jaké míry se věnujete sportu. Pánevní dno se posiluje během, jógou, tancem nebo speciálními cviky.
Signálem, že vaše pánevní dno je ochablé, je nejčastěji bolestivá menstruace. Jste-li zdravá (a netrpíte třeba endometriózou), neměly by vás menstruační bolesti vyřadit z běžného života.
Pokud pohybu příliš neholdujete, všude jezdíte autem a vůbec necvičíte a ke všemu máte ještě sedavé zaměstnání, šance, že máte oslabené pánevní dno, je více než vysoká.
Materiál
Většina menstruačních kalíšků je vyrobena z lékařského silikonu, který je zdravotně nezávadný a vydrží až 10 let. Pokud z nějakého důvodu nemůžete použít silikon (například trpíte vzácnou alergií), existuje alternativa – kalíšek z termoplastu (neboli TPE), který na omak připomíná dudlík a je dokonce o něco levnější než silikonový kalíšek.
Tvar
Kromě klasických symetrických menstruačních kalíšků existují i různě zakřivené pro pohodlnější nošení. Pokud s kalíškem teprve začínáte, uvítáte delší stopku nejlépe ve formě poutka. Poutko při vyndávání neprokluzuje a nepřetrhne se tak snadno jako obyčejná stopka (a kalíšek s ním vyndáte jedním prstem)
Až si na kalíšek zvyknete, můžete stopku zkrátit nebo úplně ustřihnout.
Jak zavést menstruační kalíšek?
Několik prvních pokusů bude nejspíš boj. Nenechte se ale odradit. Jakmile se to s kalíškem naučíte, menstruace pro vás bude procházka růžovým sadem.
Dobrým pomocníkem v začátcích vám bude toto video: