Bolestivá menstruace neboli dysmenorea. Žena, která ji nezažila, je podle vás dcerou štěstěny. Každý měsíc s hrůzou čekáte, na jaké datum to zase vyjde. Pokud v osudný den nechcete polykat jeden Ibalgin za druhým, ležíte schoulená na posteli a trpíte…
Jak zmírnit menstruaci?
Opravdu není potřeba cpát se prášky. S bolestivou menstruací se nemusíte však ani smiřovat. Následujících 8 tipů vám ji pomůže hravě zvládnout.
1. Pohyb
Pohyb je asi to poslední, na co máte chuť, když se v bolestech svíjíte na posteli. V tom okamžiku je na něj navíc už pozdě. Pokud máte sedavé zaměstnání a většinu volného času trávíte na mobilu nebo shrbená před počítačem, příčinu hledejte zde.
Zachránit vás může pár hodin pohybu týdně navíc. Nemusí se z vás hned stát sportovní maniak. Stačí, když tu jednu zastávku do práce dojdete pěšky, přestanete do třetího patra jezdit výtahem a občas se vydáte na nákup bez auta. A pokud by vám být sportovním maniakem nevadilo, zkuste cvičit jógu proti bolestivé menstruaci.
Pohyb je na zmírnění bolestivé menstruace nejúčinnější, věnujete-li se mu ve dnech těsně před jejím začátkem. Vaše tělo se uvolní, krev rozproudí, svaly zahřejí a protáhnou a vy o menstruaci nebudete ani vědět.
2. Pitný režim
Během menstruace dbejte na dostatečný příjem tekutin. Zabráníte tak bolestem hlavy a pocitu oteklosti, který je způsobený zadržování vody v těle. Kromě vody vyzkoušejte rostlinné čaje. Jezte také ovoce s velkým obsahem vody.
Vyvarujte se naopak kávy a toho panáka, kterého byste do sebe chtěla kopnout na kuráž, taky vynechte.
3. Úprava jídelníčku
Vyvážená strava je při menstruaci obzvláště důležitá. Nezapomínejte na bílkoviny – jezte ryby, libové maso, luštěniny, vajíčka. Bílé pečivo nahraďte tím celozrnným a živočišné tuky rostlinnými. Vaše tělo vám poděkuje.
Na obalování nervů v celé vaničce zmrzliny vám pomůže zapomenout ovoce, které kromě toho, že je sladké, obsahuje celou paletu zdraví prospěšných látek. Pokud by vás i nadále honila mlsná, dejte si hořkou čokoládu bohatou na antioxidanty.
Při menstruaci z těla odchází v krvi obsažené železo a vy se tak můžete cítit unavená. Tvorbu železa nejvíce podpoříte listovou zeleninou, ořechy nebo červeným masem.
4. Bylinky
Dopřejte si:
- heřmánek, maliník a zázvor proti bolesti
- fenykl, třezalku, kontryhel, řebříček a kopr pro zbavení se křečí
- skořici na zmírnění krvácení a proti nevolnosti
- kontryhel, třezalku, maku peruánskou a kurkumu na premenstruační syndrom
5. Doplňky stravy
Vitamíny řady B zmírňují premenstruační syndrom a uklidní rozbouřené hormony. Vitamín D zkrátí dobu menstruace, vitamín E zase zeslabí krvácení. Hořčík, draslík a vápník pak pomohou od nepříjemných křečí.
6. Posilování pánevního dna
V lidském těle všechno souvisí se vším. Svaly pánevního dna mají být oporou pro vaše orgány. Bolestivá menstruace může signalizovat, že tuto funkci neplní. Nejčastěji je to proto, že jsou přetížené nebo ochablé.
Do pořádku pánevní dno vrátí Kegelovy cviky. Pozitivní vliv má i používání Venušiných kuliček.
7. Orgasmus
Co uděláte, když vás chytne křeč do nohy? Došlápnete na ni! Na podobném principu funguje orgasmus. Menstruační bolest je způsobena stahy dělohy. Orgasmus toto stažení uvolní a ve vteřině vám tak přinese úlevu. Při orgasmu navíc tělo produkuje tzv. hormony štěstí – dopamin, oxytocin a serotin, které tlumí bolest a zlepší vám náladu.
Samozřejmě ne vždy je tento způsob zahnání bolestivé menstruace možný. Ne všechny ženy jsou také schopné orgasmu dosáhnout. Nezoufejte však pokud patříte mezi ně.
Pomoci vám může poslední tip.
8. Vzrušení
Při vzrušení se dějí dvě věci. Jednak se vám obdobně jako při sportu rozproudí krev v těle a začnou vyplavovat endorfiny, jednak rozptýlíte mozek myšlenkami na něco příjemného a nebudete se celou vaší osobou soustředit na fakt, že vás něco bolí.
Když nic nezabírá…
I takovýto scénář může bohužel nastat. Jestli jste vyzkoušela už všechno a menstruace vám stále zabraňuje ve vedení plnohodnotného života, možná se potýkáte s vážnějším zdravotním problémem. Bolestivá menstruace může být příznakem endometriózy, polypů na děloze nebo adenomyózy. Ve všech těchto případech se nesnažte o samoléčbu, ale vyhledejte lékařskou pomoc.