Vysoký krevní tlak – problém, se kterým se potýká čím dál více lidí. Ten je způsobený spoustou různých příčin. I na ty se podíváme v tomto článku. Stejně tak se podíváme na preventivní kroky pro snížení krevního tlaku. Ale hlavně na to, proč jste tento článek otevřeli – jak okamžitě snížit krevní tlak.
Vysoký krevní tlak – Příčiny
Nemocné často zajímá, co způsobuje vysoký tlak a zda je možné těmto komplikacím nějakým způsobem předcházet. Hodnotu krevního tlaku jistým způsobem ovlivňuje pohlaví a věk pacienta. Svou roli ovšem hraje i dědičnost. Dítě rodičů, které trápí zvýšený tlak, proto bude náchylnější k budoucímu rozvoji stejných obtíží.
Jelikož tento zdravotní problém patří mezi civilizační choroby a souvisí se zdravou životosprávou, je jasné, že některé příčiny vysokého tlaku člověk může sám ovlivnit. Mezi rizikové faktory, které zvyšují šance na výskyt obtíží spojených s vysokým tlakem, se řadí hlavně tyto důvody:
- konzumace nezdravých pokrmů
- zvýšený příjem alkoholu
- kouření
- obezita
- chronický stres
- nedostatek pohybu
- sedavý způsob života
- onemocnění ledvin nebo cukrovka
- dlouhodobé užívání kortikoidů
- dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce
Jak okamžitě snížit krevní tlak
Pokud to na vás přišlo a nejste zrovna v situaci, kdy byste si mohli dovolit jít okamžitě k doktorovi, můžete si zkusit dočasně pomoci sami. O tomto tlakovém bodu je dobré vědět, jelikož je velmi snadné jej najít a přinese vám okamžitou pomoc a úlevu. U obou rukou je umístěný na špičce prostředního prstu.
Jednoduše na něj zatlačte perem a podržte ho alespoň jednu minutu, v horším případě můžete tlačit déle, většinou to ovšem není potřeba. Tímto krokem se rychle dočkáte úlevy a snížíte krevní tlak. Opravdu to ale berte jako nouzový krok první pomoci, nelze se tak „léčit“ pořád dokola.
Jaká jsou dlouhodobá řešení?
Kila navíc zásadně ovlivňují hodnoty krevního tlaku, a proto každé snížení váhy má pozitivní vliv na měřené hodnoty. Společně s kily se uvádí jako zásadní a směrodatný také obvod pasu. Riziko vysokého krevního tlaku je vyšší u mužů s obvodem větším než 100 cm, u žen je tato hodnota jen o 10 cm nižší.
Také pravidelné cvičení a pohyb mají vliv na krevní tlak a nemusí jít o aktivity nijak náročné. I chůze patří k pohybu, který napomáhá snížit vysoké hodnoty krevního tlaku.
Strava a pitný režim jsou neméně důležité. Vyvážený jídelníček a strava bohatá na zeleninu a ovoce se také odráží na výsledcích měření tlaku. Důležité je zmínit množství draslíku, který zásadně snižuje negativní vliv soli.