Literatura se stále vyvíjí a ta young adult obzvlášť. Časy, kdy byly pro náctileté psány defacto pouze dva typy knih – naivní dívčí romány a dobrodružné příběhy pro kluky – jsou nenávratně pryč. Dnešní teenageři mají na výběr z titulů mnoha témat a jejich značná část se navíc věnuje vážným a palčivým tématům. Young adult knihy tak nejen baví, ale také vzdělávají a podněcují kreativitu.
I přesto se ale může zdát, že nemají co předat čtenářům, kteří nespadají do jejich primární cílové kategorie, tedy dospělým. Já jsem se vás ale rozhodla přesvědčit o opaku a představit vám young adult knihy, konkrétně pětici těch, které jsem sama četla, a o kterých jsem přesvědčená, že vám vezmou dech a možná dokonce změní váš pohled na svět. A to i když už dávno nemáte náct!
1. Jedna želva za druhou (John Green)
První z knih, které bych vám ráda představila, je román bestsellerového autora Johna Greena, a to Jedna želva za druhou. Knížka s poněkud podivným názvem, který vám ale po dočtení začne dávat dokonalý smysl, vypráví o šestnáctileté Aze trpící OCD. Jejím nepřítelem jsou její vlastní myšlenky točící se v nekonečných spirálách, které jí brání v prožívání normální dospívání.
Jejím už tak nevšedním životem zamíchá zmizení miliardáře Russela Picketa, žijícího v Azině městě, za jehož nalezení je vypsána pohádková odměna, a setkání s jeho synem, Aziným kamarádem z dětství, ke kterému po letech začne cítit něco víc, než jen přátelství. Aza se tak rozhodne se svou nejlepší kamarádkou Daisy pokusit najít stopy vedoucí k pohřešovanému Picketovi. Mezitím zažívá svou první lásku a znovu a znovu se ztrácí ve své mysli.
Ačkoliv se celou knihou proplétá detektivní linka, autor dává nejvíce prostoru právě Aziným myšlenkám. Ty se postupem času stávají čím dál tím tíživějšími. Nejde o lehké čtení, nicméně jeho absolvování vám hodně předá. Jelikož má John Green s OCD osobní zkušenost, nemoc v knize líčí opravdu barvitě a autenticky. Budete tak mít příležitost se do hlavní hrdinky vžít a vidět na chvíli věci z nového úhlu pohledu. Příběh je navíc opravdu krásně a zábavně podán, co jiného od tohoto fenomenálního autora taky čekat, a určitě vás nejednou přiměje k zamyšlení.
2. Smrtka (Neal Shusterman)
Smrtka vás zaujme už na začátku čtení tím, že jde o dystopii, která je ale jistým způsobem překroucená. Lidstvo v ní dosáhlo jedné z věcí, o kterou se vlastně odjakživa snaží – nesmrtelnosti. V budoucí verzi našeho světa, který v knize autor popisuje, neexistuje přirozená smrt. Zdravotnictví je natolik rozvinuté, že se stala nemožnou. Aby ale nedošlo k přelidnění planety, životy ukončují smrtky, vyškolená skupina lidí s povolením zabíjet.
Pro to stát se učedníky tohoto řemesla jsou vybráni i teenageři Citra a Rowan. Jen jeden z nich, ten lepší, se ale může stát smrtkou. Druhý pak zaplatí nejvyšší cenu. Výcvikem tedy prochází s jediným cílem, a to zachránit si život. Zároveň ale musí bojovat s nákloností, kterou k sobě chtě nechtě začínají cítit. Postupně objevují nové skutečnosti o světě, ve kterém žijí, a který možná není zas tak dokonalý, jak se na první pohled může zdát.
Asi ani nemusím upozorňovat na to, že vás Smrtka přiměje přemýšlet o světě. Svižné tempo vyprávění a značné množství zvratů dělá knížku velmi čtivou a zábavnou. Vše se ale přitom točí okolo filozofických otázek. Kniha opravdu nutí ke zpochybňování morálního aspektu toho, kam jako lidstvo směřujeme a vytváří prostor pro diskuzi. Jde tak o osvěžující příspěvek do žánru sci-fi, který má povětšinou tendenci omílat jedna a ta samá témata. Určitě si nenechte ujít ani další Shustermanovy knihy, které pokračují na podobné vlně.
3. Neviditelný život Addie LaRue (V. E. Schwab)
Tato fantasy zpracovávající faustovské téma obletěla sociální sítě a já se tomu vůbec nedivím. Celý příběh začíná ve Francii roku 1714, kdy se mladá žena Addeline rozhodne uzavřít dohodu, která ji má ochránit před sňatkem domluveným jejími rodiči. Díky ní může být svobodná, žít po jakou dobu bude chtít, klidně navěky, nikdo si ji však nikdy nezapamatuje. Děj se proto odehrává napříč třemi staletími, během nichž se Addie potlouká po světě a zoufale se za sebou snaží zanechat stopu. Vrcholí pak v roce 2014, kdy potkává Henryho, prvního člověka, který si ji po všech těch letech zapamatuje. Jde o mezeru v její kletbě, omyl nebo krutý žert?
Prožít s Addie její pouť je opravdu nezapomenutelný zážitek. Pomalé tempo vyprávění ve spojitosti s pocity a vzpomínkami hlavní hrdinky, kterým autorka věnuje velký prostor, podporuje pocit nekonečného množství času. Spolu s poetickým stylem psaní to vyvolává atmosféru deštivého podzimního odpoledne. Tak trochu nostalgického, ale zároveň plného klidu a naděje. Stejně jako u Jedna želva za druhou je i v této knize velice snadné vžít se do postav, jejichž psychologii Schwab skvěle vykreslila, a zamýšlet se spolu s nimi nad některými důležitými životními otázkami včetně smyslu naší existence.
4. Zlodějka knih (Markus Zusak)
Knih odehrávajících se za druhé světové války je spousta, tato však jednoznačně vyčnívá svým originálním podáním. Její vypravěčkou je totiž Smrt, pozorovatelka všeho dění, která je ve výsledku mnohem citlivější, než by se mohlo zdát. Ta sleduje i Liesel, malou německou dívku, která se po ztrátě rodičů a bratra stěhuje k adoptivní rodině. Liesel bojuje se steskem, problémy ve škole, ale i nástrahami, které chystá válka, včetně povinné účasti v Hitlerjugend, ostřelování a všudypřítomné nenávisti k židům. Srdceryvný příběh, který má ale díky dětským hlavním hrdinům překvapivě vřelou atmosféru, představuje neobyčejný život jedné obyčejné dívky a otevírá svým čtenářům oči i mysl.
Zusakův styl psaní je podobně jako ten od V. E. Schwab velmi poetický, a tak bych se vůbec nedivila, pokud byste si okouzleni hrou se slovy některé pasáže četli víckrát. A jestli si v této knize opravdu zamilujete ještě něco, bude to vypravěčka, tedy Smrt. Její neobvyklý úhel pohledu, vtip i moudrost z ní zkrátka i přes její poslání dělají velmi sympatickou a obdivuhodnou bytost. Troufám si říct, že díky tomu nejeden čtenář přehodnotí svůj postoj ke smrti a možná se i zbaví strachu z ní.
5. Čarodějnice dřívější a budoucí (Alix E. Harrow)
Tato kniha se opět odehrává v historii, tentokrát ale ve fiktivní verzi Nového Salemu 19. století. Příběh začíná znovushledáním sester Eastwoodových, které kromě příbuzenského vztahu pojí i společný pohled na svět. Nedokáží se smířit s omezenými právy, které ženy té doby mají, a tak se rozhodnou přidat ke hnutí sufražetek. Jejich snahou však není vydobýt si volební právo, ale zjistit pravdu o magii, které údajně vládnou všechny ženy. Vzkříšení čarodějnictví by totiž jistě pomohlo vzpouře a nastolení spravedlnosti.
Zatímco objevují neškodná zaříkadla a rituály, poznávají skrytou pravdu o tom, kdo je příčinou zla. Ačkoliv se muži stojící v čele Salemu snaží jeho občanům namluvit, že to jsou právě ženy a jejich čáry, skutečnost je jiná. Jak se zdá, existuje mnohem temnější síla, z jejíchž spárů budou muset sestry uniknout, pokud chtějí dosáhnou svých cílů a neskončit na hranici.
Spojení minulosti a feminismu je mou oblíbenou kombinací. Věřím, že minimálně v případě této young adult, nebo lépe new adult knihy zaujme i vás. Zdobný styl psaní a pomalé tempo vyprávění reflektují eleganci 19. století, což kontrastuje s dějem, který představuje spíše jeho negativa. Příběh se přitom nevěnuje pouze ženským právům, ale i domácímu násilí, rasismu, homofobii a transfobii. Tato témata se vás díky sympatickým postavám zaručeně dotknou a možná vás dokonce donutí přehodnotit některé životní hodnoty. I přes palčivost problémů, které hrdinky řeší, je ale kniha velmi akční a zábavná, a ačkoliv jde o pořádnou bichli, její čtení vám jistě rychle uteče.
Pevně doufám, že se mi článkem podařilo přehodnotit váš pohled na young adult knihy, a pokud možno vás i přesvědčit k přečtení některé z těch, které zmiňuju výše. Tak či tak, budu ráda, když mi svůj pohled napíšete do komentářů. Mějte se krásně a napočtenou zase příště!