Máte hypotéku a blíží se konec fixace úrokové sazby, nebo jste právě podepsali dodatek na nové úrokové období? Pak vás zřejmě nepotěšilo nepříjemných pár tisícovek navíc na měsíční splátce. Nedivte se, úrokové sazby se dlouhodobě pohybovaly na úrovni mezi 2-3 %, tj. nárůst k aktuálním téměř 6 % znamená na částce 1.000.000 Kč přibližně 2.000 Kč. Pokud máte hypotéku ve výši 3.000.000 Kč se splatností 30 let a sazbou 2 procenta, čeká vás nyní splátka přibližně o 6.000 Kč vyšší. Toto pro celou řadu klientů bank znamená velký zásah do rodinného rozpočtu, a tak níže najdete několik ozkoušených tipů, které vám můžou pomoci nečekané navýšení splátek zvládnout.
1. Škrtněte zbytečné výdaje
Přiznejte se, kdy jste si naposledy stáhli klasický výpis z internetového bankovnictví? Nikdy? Je to dlouho? Tak čtěte dál! Takže si stáhněte výpis za poslední celý měsíc nebo klidně i za více měsíců. Parádní bude, když si výpis vytisknete a vezmete barevné zvýrazňovače a začnete malovat. Zelenou si zvýrazněte platby spojené s bydlením, kterých se nezbavíte (hypotéka, úvěry ze stavebka, plyn, voda, elektrika, pojistka nemovitosti).
Třeba červeně si zvýrazněte platby za pojistky (penzijko, životko, na blbost nebo právní ochrany). Třeba modře si zvýrazněte platby za potraviny a léky (nákupy v obchodech), žlutě třeba náklady na tankování. A teď se podívejte na platby, které zbyly neoznačené, vysvětlete jejich důvod a sečtěte… Můžete z toho něco škrtnout? Já jsem škrtla fastfoody, předplatné za služby na mobilu, které jsem stejně nevyužívala a zrušila SMS notifikace za příchozí platby. Ušetřeno 3 tisíce měsíčně, a to se vyplatí…
2. Natáhněte si celkovou dobu splácení
Pokud nezabere předchozí rada s výdaji, tak doporučuji oslovit vaši banku a domluvit se na úpravě splátkového kalendáře. Např. pokud máte hypotéku s běžnou celkovou splatností 30 let a už splácíte 7 let, můžete za určitých okolností požádat banku o opětovné rozložení splátek na 30 let. Tímto docílíte snížení splátky. Daní za vylepšení vašeho měsíčního cashflow tímto způsobem bude, že celkově zaplatíte více na úrocích.
3. Odložte si splátky
Pokud očekáváte vážnější problém a předchozí dvě rady nezabraly, popřemýšlejte o odkladu splátek. V tomto případě řešte se svou bankou ale rozhodně dříve, než byste reálně začali splácet pozdě. Jen pozor na to, banka vám v zásadě nabídne odklad splátky jistiny, tj. každý měsíc budete platit pouze úrok. Délku odkladu lze zpravidla s bankou dojednat. Zde opět pozor, odklad splátek se projeví v úvěrových registrech, pokud budete chtít následně další úvěrový produkt, díky odkladu vám jej banka nemusí poskytnout. Některé banky, nebo instituce, které poskytují úvěry vnímají odklad splátek v registrech jako negativní informaci, některé ne. Rozhodně je to informace lepší, nežli byste každý měsíc spláceli pozdě.
4. Jednejte s bankou o sazbě
Aneb, kdo se bojí… Pro některé banky je stále klient na prvním místě, proto často vyjdou vstříc při jednání o nové sazbě. Nečekala bych zázraky, ale nějaká ta desetina by se zde ušetřit dala. Jednání o sazbě bude rozhodně snazší tam, kde zároveň „bankujete“, tj. máte svůj primární účet, taková banka vás zná a pokud řádně splácíte, vede vás jako aktivního klienta a nebude vás chtít ztratit. Pokud máte hypotéku v bance, kam si jen posíláte splátku, zřejmě výměnou minimálně za aktivní bankování neuspějete.
5. Refinancujte
Když vám banka nechce vyjít vstříc, „refinancujte to“. Už se vám stalo, že vám banka před otočkou sazby poslala nabídku a vy jste si řekli, to si snad dělá legraci a i když jste se pokoušeli o jednání, stála si za svou šílenou nabídkou? Pak je čas vyhledat jinou banku. Ale pozor, nedělejte to jen kvůli pár desetinkám, to se vám ve výsledku nemusí vyplatit. Pokud máte ale např. i jiné úvěry, zkuste poptat, zda by to nová banka nemohla všechno refinancovat do jednoho „balíčku“. Věřte tomu, že mnoho bank toto umí a pro vás to může znamenat příjemnou úsporu, či uvolnění napjatého měsíčního cashflow. Pokud už nyní splácíte pozdě, do jiné banky to ani nezkoušejte, jen si vyrobíte větší problém v úvěrových registrech, ale o tom zase někdy příště.
Nic nepomohlo?
Pak tu mám ještě jednu radu na závěr. Vydržte, nevzdávejte to a výsledek se dostaví! Žádná krize netrvá věčně a každá nás něco naučí, nebo před nás postaví novou výzvu, když jí dáme příležitost. Jsme tu od toho, abychom překonávali překážky, tak možná právě na vás něco pěkného čeká 🙂