Od trápení zpět k úsměvu: Jak řešit spánkový deficit a získat zpět klidnější noci
Nedostatek klidných nocí aneb strašák spánkového deficitu
Pro celou Vaši rodinu spočívá problém v nedostatku spánku. Dlouhodobý nedostatek spánku Vás začíná tížit, protože nedokážete fungovat v práci, v domácnosti a ovlivňujete tím náladu celému okolí. Když se narodilo dítě, mysleli jste si, že jste na tuto situaci připraveni, ale stále nemáte situaci pod kontrolou a cítíte se ztracení. Mnoho rodičů řeší podobné situace, jak zlepšit spánek svého dítěte a tím i ten svůj. Na základě našich tipů Vám pomůžeme zlepšit podmínky pro spánek. S tímto cílem Vám přinášíme 5 tipů, jak docílit lepšího kvalitního spánku.
1. Vytvořte vhodné prostředí pro spánek
Nezáleží na tom, zda Vaše dítě spí s Vámi v posteli či má vlastní postel, případně pokojíček. Důležité je vhodné zázemí, připravit místnost pro spánek. V dnešní době existuje mnoho studií na to, že pro zlepšení spánku stačí i kvalitnější závěsy, které naprosto utlumí průchod světla do místnosti.
Mnoho rodičů Vám také sdělí, že se naučili usínat za zvuku. Pro dosažení lepšího spánku je účinné přehrát bílý nebo hnědý šum, který má hlubší tón. Tyto šumy zamezují rušivým elementům a podporuji potlačování náhodných zvuků. Tudíž se jednodušeji usíná a více se daří udržet hluboký spánek. Posledním vylepšením může být zvlhčovač vzduchu s příměsí esenciálních olejů, které mohou organizmus zrelaxovat.
2. Pravidelnost, aneb stanovení spánkového rozvrhu
Spánkový deficit může také vznikat, když nespíme pravidelně a usínáme pokaždé v jiný čas, budíme se v jiný čas a náš spánek je díky tomu nekonzistentní, tudíž nekvalitní. I malé dítě dokáže pochopit čas v případě, že každý den probíhá jistá aktivita ve stejnou dobu.
Pro děti jsou vhodné rutiny, a proto je dobré zařadit je do jejich denního harmonogramu. Takzvaně před spánková rutina. Stanovte si čas, v kolik Vám to vyhovuje, aby dítě šlo spát. Začněte hygienou, vezměte dítě do vany nebo do sprchy a zde se mu naplno věnujte. Vůbec to nevadí, když si s dítětem hrajete nebo ho mazlíte; každé dítě je jedinečné. Tato aktivita musí probíhat každý den ve stejný čas. Dítěti pomáháte vytvořit spánkové návyky.
3. Odložte elektronická zařízení před spaním
Je jisté, že můžeme předejít spánkovému deficitu, pokud dítěti ani sobě nevystavujeme modré světlo před spaním. Modré světlo nabourává skrze oční sítnici přirozený biorytmus.
To má za následek zhoršenou kvalitu spánku a následný spánkový deficit. Na děti to má o to větší vliv. Doporučujeme si pořídit lampičky bez modré složky, při kterých lze číst knížky. Dítě tak svoji mysl připraví na odpočinek a více se zrelaxuje.
4. Více aktivit přes den, méně spánkové deficitu
Rádi bychom doporučili, abyste nevykonávali s dětmi aktivity těsně před spánkem, protože je to může více nabudit. Ale zaručeně je dobré mít kvalitní pohyb v rámci dne.
Běžte s dětmi na delší procházky, na hřiště, do dětských heren. Pohyb přes den je unaví, děti Vám budou večer lépe usínat a budou mít o něco více kvalitnější spánek.
5. Nejste na to sami!
V každém případě na potíže se spánkovým deficitem nejste sami. Požádejte partnera, aby k dítěti vstával v noci také. Pokud je to možné, ať s dítětem tráví čas i on přes den venku. V okolí jistě máte babičky a dědečky, kteří budou rádi, že uvidí své vnouče, a vy si tak můžete na chvíli odpočinout. Existují také možnosti pomoci od neziskových organizací, jednou z nich je Úsměv mámy. Hlavně se nebojte si říct o pomoc.