Návod

Růžová voda: Její blahodárné účinky a jak ji připravit doma

Před mnoha staletími lidé objevili, že růže, která byla ceněná především pro svou krásu, má i léčivé účinky. Tuto květinu lidé kultivují po celém světě a pro každou kulturu má odlišnou hodnotu. Můžeme ji najít ve vůních, krémech, esenciálních olejích či olejích na vlasy a dokonce i v různých léčivech. Růžová voda má všestranné využití, díky svým protizánětlivým vlastnostem a pestrému obsahu antioxidantů.

Poprvé byla objevena v Persii kolem desátého století a později se dostala k nám do Evropy. Ve středověku se používala k umytí rukou před jídlem. Tehdejší léčitelé ji předepisovali jako prevenci proti omdlévání, k posílení orgánů a k ochraně srdce.

Růžová voda: Jaké jsou její benefity?

Lidé ji tradičně používali k pomoci při problémech s trávením a k redukci zčervenání pokožky a zmírnění otoků. Pomáhá také v boji se škodlivými organismy, zklidňuje kašel a podráždění krku.

V aromaterapii tlumí bolesti hlavy, poskytuje psychické zklidnění a snižuje stres. Některé studie ukazují, že normalizuje krevní tlak a podporuje uvolněné dýchání.

Mnoho receptů na jídlo používá růžovou vodu jako ingredienci. Dodává příjemnou chuť například do sirupů na palačinky a lívance, želé, pudingů a dortů.

Je skvělým tonikem. Zajišťuje hydrataci, balancuje tvorbu přirozených olejů v pleti a rozjasňuje ji. Takže se ji opravdu vyplatí mít doma.

Růžová voda: Recept a výroba

Existují různé způsoby výroby růžové vody. Můžete ji připravit například z růžového esenciálního oleje, ze sušených, drcených či čerstvých okvětních lístků. Řekneme si o dvou z nich.

Výroba z esenciálního oleje

Ingrediencí:

  • 12 kapek růžového esenciálního oleje
  • 1 šálek (240 ml) destilované vody
  • vzduchotěsnou skleničku (nádobku)

Sklenici naplňte vodou. Mějte na paměti, že je důležité, aby byla destilovaná kvůli možným bakteriím z kohoutkové vody. Pokud ji zrovna nemáte, můžete převařit filtrovanou a počkat, dokud nevychladne na pokojovou teplotu.

Přidejte 12 kapek oleje, ale nejdřív ho zřeďte několika kapkami vody, aby nezůstal oddělený na hladině vody. Sklenici zavřete a protřepejte, dokud se olej s vodou dobře nepromíchá.

Hotovou růžovou vodu můžete ještě přelít do rozprašovací láhve a používat jako osvěžovač vzduchu nebo povlečení.

Výroba ze sušených okvětních lístků

Ingredience:

  • ¼ šálku sušených růžových okvětních lístků
  • 1 ¼ šálku (300 mililitrů) horké, destilované vody
  • 2 zavařovací sklenice
  • cedník

Jak vyrobit růžovou vodu ze sušených okvětních lístků? Pokud chcete růžovou vodu využít k vaření, použijte lístky z nějaké jedlé odrůdy růže (například: růže damascénská, růže stolistá, růže keltská)

Do jedné ze sklenic vložte sušené okvětní lístky a zalijte je horkou (ne vroucí) vodou. Zakryjte sklenici a nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Následně nechte ještě louhovat. Na druhou prázdnou sklenici položte cedník. Ten zachytí okvětní lístky, až budete vodu přelévat. Přelévejte ji oparně a zachycené lístky můžete vyhodit. Hotovou růžovou vodu uložte do lednice a spotřebujte ideálně do 7 dnů.

Sami vidíte, že výroba je velmi jednoduchá a nenáročná na ingredience. Zvládne ji opravdu každý. Takže jen do toho a hodně štěstí s výrobou!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0
Elisabeth
Jsem kreativní člověk a jsem zastáncem názoru, že představivost vás dostane dál než pouhé vědomosti. Mezi některé mé záliby patří čtení, psaní a kreativní tvorba DIY produktů. Mám ráda cestování, výlety a poznávání nových kultur. Pro magazín Moony jsem napsala několik článků.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Návod