Zdraví

Proč a kdy používat zvlhčovač vzduchu?

Suchý vzduch v interiéru nám může způsobovat řadu nepříjemností, od kašle až po podrážděné oči. Navíc řadu z těchto příznaků v dnešní uspěchané době často přehlížíme a škodíme tím svému zdraví. A nedostatečnou vlhkost v bytě můžete mít právě i vy, aniž byste si to uvědomovali. K tomuto problému si často sami napomáháme hlavně v topné sezóně, kdy navíc málo větráme kvůli zimě. Ovšem ani přes léto není vyhráno. A efektivní pomoc nám přináší právě zvlhčovače vzduchu.

Kdy zvlhčovač vzduchu používat?

Odhaduje se, že u spousty domácností dosahuje hladina vlhkosti vzduchu zhruba jen 20 %, přičemž ta ideální by se měla držet okolo 40-60 %.

V případě, že se suchému vzduchu vystavujeme příliš dlouho, dochází k vysoušení kůže a sliznic, které jsou za těchto podmínek podrážděné. Následkem toho se nám špatně dýchá, objevuje se kašel, pocit ucpaného nosu, škrábání v krku, podrážděné oči, ekzémy nebo popraskané rty. Vysušené sliznice se hůře brání virům a bakteriím, snižuje se tak celková obranyschopnost organismu. Větší problémy pak nastávají u astmatiků nebo lidí s alergiemi. Hlavním důvodem je tedy naše zdraví.

Pokud si nejste jisti, že jsou příznaky opravdu způsobeny suchým vzduchem, pořiďte si vlhkoměr. Ten představuje spolehlivý indikátor a jeho cena není vysoká.

Můžete se setkat s různými způsoby, jak vzduch zvlhčit. Například věšením prádla v nejsušší místnosti, nezapínání digestoře při vaření, rozprašovač a podobně. Tyto metody ovšem nejsou dlouhodobě efektivní, mnohem přínosnější je jednorázově zainvestovat právě do zvlhčovače.

????Tip: Přečtěte si také článek s tipy jak se zbavit stresu.

Jaké typy existují?

Typů je hned několik.

  • Ultrazvukový/ultrazvukový s ionizátorem
  • Tvořící horkou páru
  • Diskový
  • S filtračními kazetami
  • Na topení

Ultrazvukový je velmi tichý a páru produkuje rychle, funguje na principu vytváření mikroskopických kapiček. V případě zvlhčovače tvořící horkou páru dochází k varu a následnému odpařování, výhodou je, že se varem zbavíte rovnou i nežádoucích bakterií bez potřeby filtrů. Diskový typ je založený na otáčení disku ve vodě a dochází tak k postupnému přirozenému odpařování. Zvlhčovač s filtračními kazetami, vodu nasaje a následně ji nechá odpařit. A poslední typ, zvlhčovač na radiátor, se hodí v topné sezóně. Ten se pouze naplní vodou a zavěsí na topení, je vhodný pro malé místnosti.

????Tip: Už jste viděli nejlepší seriály na Netflixu?

Podle čeho vybrat?

Dnes jsou zvlhčovače velmi dostupné. Seženete je v každém elektru nebo například i v Lidlu a větších supermarketech. Po jakém tedy sáhnout?

Při výběru berte v potaz velikost místnosti, ve které ho budete chtít umístit. V případě, že ho plánujete po bytě přemisťovat podle potřeby, výkon vyberte vždy podle té největší. Pro rozlohu 15-30m2 bude stačit výkon o 100-300 mililitrech za hodinu. Pro větší místnosti je vhodný výkon od 400 mililitrů a výše.

zvlhčovač vzduchu
V obchodech lze sehnat i designové zvlhčovače.

Dalším aspektem je velikost nádoby, do které se doplňuje voda. To už se neodvíjí ani tak od rozlohy, jako spíše od osobních preferencí a možností. Mějte na paměti, že zvlhčovač běží i několik hodin v kuse. Pokud Vám tedy nevadí častěji vyměňovat nádržku, volte menší, okolo 800-1000 mililitrů. A v případě, že se ho chystáte pouštět například přes noc, bude lepší se podívat po objemu v řádech litrů. Dávejte si ale pozor, aby zbytková voda nezůstávala v nádobce příliš dlouho po vypnutí, mohlo by tak dojít k nežádoucímu množení bakterií. Do většiny zvlhčovačů si také můžete nakapat esenciální oleje a zlepšit tak účinky.

Bonusem jsou pak různé chytré vlastnosti. Jako jedna z nejvíce žádoucích a nejoblíbenějších je funkce automatického vypnutí po spotřebování vody, díky které se nemusíte bát, že by se přístroj poškodil. Dále je také časovač vypnutí a zapnutí, ovládání přes aplikaci nebo podsvícení. Některé typy ukazují i kvalitu vzduchu a procento vlhkosti. Od toho se také odvíjí cena. Jednodušší modely seženete od zhruba 800 korun, u těch více vybavených se ceny pohybují v řádech tisíců.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Ivana Šašková
Je mi 22 let a studuji sociologii a sociální politiku na Karlově Univerzitě. Mezi mé zájmy patří i astrologie, astrosociologie a světové jazyky, které se celý život učím. Dále svůj čas ráda věnuji právě psaní.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Zdraví