Jak na ...Vaření a receptyZdraví

Jaké jsou nejčastější a nejznámější jedlé houby?

Konečně je to tady. Houby opět rostou. Radost nám samozřejmě dělají především jedlé houby, díky kterým odcházíme z lesa s úsměvem na rtech a plnými košíky v ruce. Připravili jsme pro vás přehled nejčastějších a nejznámějších jedlých hub, na které v našich lesích můžete narazit. Podívejte se, zda jsou mezi nimi i vaši oblíbenci.

Jaké druhy hub znáte?

Existuje několik druhů hub. V našem článku se zaměříme na houby jedlé. Víte ale, na jaké další druhy můžete v lese narazit?

  • Jedlé houby
  • Nejedlé houby
  • Jedovaté houby
  • Smrtelně jedovaté houby
  • Ohrožené a chráněné houby

Jak poznat jedlé houby?

Když se rozhodnete houbařit, je potřeba umět rozlišit jedlé houby od těch jedovatých. Jak již bylo několikrát řečeno, v lese sbíráme pouze takové houby, které známe. A proč jsou jedlé houby jedlé? Zásadním prvkem jedlosti je především nepřítomnost jedovatých látek. Jedovaté houby jsou většinou pestře zbarvené, ačkoliv některé druhy nejedlých hřibů toto pravidlo vyvrací.

I jedlé houby se mohou stát nejedlými. Jde hlavně o špatné tepelné zpracování, které může zapříčinit zdravotní komplikace. Jednou takovou jedlou houbou je třeba hřib kovář. Pokud tento hřib dostatečně nepovaříte, alespoň 20 minut, zažívací problémy jsou zaručeny.

5 nejčastějších a nejznámějších jedlých hub

V Česku je zaznamenáno na 2000 druhů jedlých hub. Podle průzkumů bylo zjištěno, že průměrně sbíráme 6 – 12 druhů.

Vybrali jsme pro vás a detailněji popsali, 5 nejčastějších a nejznámějších hub, které české lesy běžně nabízejí. Za zmínku, ale jistě stojí i další velmi časté a známé houby jako je:

  • Hřib kovář
  • Hřib koloděj
  • Klouzek obecný
  • Mochomůrka růžovka neboli masák
  • Václavky
  • Liška obecná
  • Bedla vysoká

1. Hřib smrkový

Hřib smrkový (Boletus edulis) . Houbaři nejoblíbenější a nejznámější bílý hřib.

Plodnice

Šířka klobouku dosahuje až 20 cm. Podle stáří houby se klobouk liší různými odstíny hnědé. V ranném stádiu může být odstín i bělavý. Povrch klobouku je hladký, lesklý a lehce lepkavý. Barva rourek se mění dle stáří z bílé až po žlutou. Třeň bývá bílá a pokrytá jemnou síťkou.

Kdy a kde roste?

Houbařská sezona hřibu smrkového je od června do listopadu. Nejhojněji však roste v září. V teplých měsících se vyznačuje vysokou červivostí. Chladnější počasí, jaké panuje v září, přispívá ke kvalitě plodnic.

Pravák nejčastěji roste v jehličnatých lesích pod smrky, borovicemi. Symbiózu tvoří také s duby.

Využití v kuchyni

Hřib smrkový je velmi chutnou houbou. Výborně se hodí do omáček, polévek, houbových rizot nebo na houbové řízečky. Nicméně neuděláte chybu, když si pár hub nasušíte do zásoby než nastane nová houbařská sezona.

2. Hřib hnědý

Hřib hnědý (Imleria badia). Známý také jako suchohřib nebo hřib panský.

Plodnice

Klobouk je krásně sytě hnědý. Není však výjimka světlehnědý klobouk. V suchém období je klobouk matný a hladký. Za deštivého počasí je naopak lesklý a slizký. Barva rourek se mění dle stáří od žluté až po žlutozelenou. Právě suchohřib při otlačení nebo na řezu modrá. Třeň bývá hladká a často pokroucená. Vyznačuje se žlutočervenou barvou s jemným žíháním.

Kdy a kde roste?

Suchohřib se vyskytuje v lesích během celé houbařské sezony. Růst začíná v červnu. Poslední kousky můžete sbírat koncem listopadu. V případě příznivých teplot, můžete na suchohřib narazit dokonce i v prosinci, avšak zmrzlé houby rozhodně nesbírejte.

Hřib hnědý se vyskytuje ve smíšených, tak v jehličnatých lesích. Nejčastěji vyrůstají pod borovicemi nebo smrky.

Využití v kuchyni

Hřib hnědý je velmi chutnou a v kuchyni oblíbenou houbou. Oblíbenost není jen v chuti, ale také ve všestrannosti použití. Můžete ji sušit, zamrazovat, zavařovat nebo nakládat do octa. Suchohřib se hodí do omáček, polévek nebo různých houbových směsí, jakou je třeba houbová smaženice.

3. Hřib žlutomasý

Hřib žlutomasý (Xerocomus chrysenteron). Většina z nás neřekne tomuto hřibu jinak než babka.

Plodnice

Barva klobouku je hnědá a později přechází do šedohnědé. Rourky jsou zbarveny do žluta, později do žluto-zelena. Po řezu modrající. Třeň bývá křehká a vláknitá. Vyznačuje se žlutou, červenou nebo růžovou barvou. Po řezu opět modrá až červená.

Lidé často sbírají staré plodnice, které již mají popraskaný klobouk. Tyto houby bychom již sbírat neměli. Doporučuje se sběr pouze zdravých, mladých plodnic bez známky poškození či napadení plísní. Právě na plíseň je tato houba velmi náchylná.

Kdy a kde roste?

Také babky rostou v českých lesích během celé houbařské sezony, což je od června do listopadu. Výhodou je, že hřib žlutomasý roste i v období, kdy růst ostatních hub je velmi malá. Především v letních měsících.

Houby naleznete ve smíšených, jehličnatých lesích, ale také na loukách, v parcích nebo na horách.

Využití v kuchyni

Hřib žlutomasý opět patří mezi velmi chutnou a v kuchyni oblíbenou houbou. Hlavně v případě mladých plodnic. Další z hub, které mají v kuchyni všestranné využití. Hodí se do omáček, polévek nebo oblíbených smaženic. Neuděláte chybu, když houbu usušíte, zamrazíte nebo naložíte do octa. Nicméně takto zpracujte jen mladé plodnice. Staré plodnice mají v sobě parazity a jsou často velmi nasáklé vodou.

4. Křemenáč březový

Křemenáč březový (Leccinum verspille). Skvělá chutná houba, kterou když v lese spatříte, zaplesá nejedno houbařské srdce.

Plodnice

Nepřehledná barva klobouku, která přechází ze žlutooranžového až do červenooranžového zbarvení. Rourky mají bělavou až našedlou barvu. Stářím póry mění barvu z šedé do hnědé. Třeň je bílá, zrnitá s černými šupinkami. Mladé plodnice mají třeň tvrdou. Stářím dřevnatí.

Kdy a kde roste?

Křemenáče mají svou sezonu růstu od června do října. Ke svému růstu nepotřebují tolik vody, takže se jim daří i v letních měsících.

Nejčastěji rostou ve smíšených, jehličnatých lesích nebo parcích. Vážou se na břízové kořeny, kde je také nejčastěji najdete. Kameny, skály a písek, to je další oblíbené místo, kde můžete křemenáče najít.

Využití v kuchyni

Křemenáč je velmi chutnou jedlou houbou. Hodí se snad do všech houbových pokrmů. Pokud si ji budete chtít uschovat do zásoby, raději ji usušte.

5. Kozák březový

Kozák březový (Leccinum scabrum). Často houbaři vyhledávaná houba. Především tedy mladé plodnice.

Plodnice

Nepřehledná barva klobouku, která přechází z šedé až do hnědé. Za vlhka je klobouk kluzký a slizký. Rourky mají bělavou barvu, která stářím šedne. Třeň je bílá, zrnitá až šupinkatá. Mladé plodnice mají třeň tvrdou. Stářím dřevnatí.

Kdy a kde roste?

Kozák březový má svou sezonu růstu od července do listopadu. Daří se jim převážně za vlhka.

Nejčastěji rostou ve smíšených, listnatých lesích nebo parcích.

Využití v kuchyni

Kozák je chutná jedlá houba, která se hodí snad do všech houbových pokrmů. Doporučujeme ji spíše čerstvou zpracovat, než uschovávat do další sezony.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
1
Užitečné
1
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Eva Fenclová
Jsem maminkou, která nechce na mateřské zblbnout. Psaní mě vždy bavilo, a proto jsem se rozhodla toto životní období využít k seberealizaci ve světě copywritingu. Píši o miminku, práci na rodičovské a další úskalí mateřské dovolené. Ráda trávím čas s rodinou, cestuji, miluji čokoládu a vedle kvalitního čaje a kávy si ráda dopřeji i skleničku dobrého vína.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *