Který mop je nejlepší? Tak to je nesprávně položená otázka. Protože každá podlaha si žádá jiný. O výběru mopu navíc rozhoduje i aktuální znečistění podlahy, a rovněž naše preference, pokud jde o ždímání mocpu.
Úklidové mopy se musí vybírat v souvislostech
Volíme si typ hlavice mopu, typ návleku na mop, zvažujeme šířku záběru stírací plochy, určitě se nadchneme pro některé speciální funkce i vychytávky. Nesmíme zapomenout ani na snadnost údržby samotného mopu. Od výběru úklidového mopu nejde oddělit volbu nádoby na vodu. Nádobu vybíráme podle jejího objemu, funkcí i typu ždímání. Nádobu i mop obvykle pořídíme společně v sadě nebo setu, tak aby k sobě pasovali.
Je ale třeba zmínit, že mnozí z nás vybírají mopy i podle toho, kterou značku si oblíbili – někdo upřednostňuje zásadně mopy Vileda, jiní mopy Spontex. U ověřených známých značek se navíc můžeme spolehnout, že seženeme potřebné příslušenství a náhradní díly. I to nás vede k věrnosti ke značce, pokud jde o mop.
Ploché mopy
Nejběžnějším typem mopu je plochý mop. Důkladně vytře i velké plochy. Velkou variabilitu nabízí návleky, které si lze vybírat podle toho, jaký povrch s mopem aktuálně vytíráme. Návleky se též snadno perou. Je to mop na pravidelný velký úklid hezky od rohu k rohu a od zdi ke zdi.
Třásňové mopy
Mop s třásněmi je rychlý pomocník, kterého se hodí mít po ruce na menší plochy. Třeba na rychlé vytření předsíně či kuchyně, kde se nám snadno nanosí nepořádek, případně se něco vylije. Tyto mopy umí do sebe skvěle a rychle nasát vodu. Třásňový mop nemá problém „vlézt“ i do těžko dostupných prostor či pečlivě uklidit kouty.
Rotační mopy
Může jít o mop plochý i třásňový, je však osazen na rotačním kloubu a pro ždímání obvykle využívá odstředivý mechanismus, díky tomu jej lze naprosto dokonale vyždímat. Může mít též teleskopickou násadu vybavenou vnitřním závitem. Tento mop nepřenáší na podlahu příliš vody, a tak se doporučuje především na laminátové a na vlhkost citlivé dřevěné podlahy.
Parní mopy
Pára je specialistou na čištění a využít se dá i přímo v mopu. Díky horké páře nemusíme používat na podlahy desinfekci ani mycí prostředky. Podlahu totiž nemyje voda, ale horká pára. Hodí se do domácností se zvýšenými požadavky na čistotu, tam, kde bydlí děti, alergici, ale i nadstandardně pečlivé hospodyňky. Pozor ale, nejsou vhodné na citlivé podlahy například ze dřeva. Součástí mopu musí je nádržka na vodu a kabel pro připojení k elektrické síti nebo baterie.
Robotické mopy
Na robotické vysavače jsme si rychle zvykli. Teď po nich chceme více – ať vytřou. Existují kombinované i samostatné modely. Mohou mít dokonce implementované dezinfekční UV světlo. Je to skvělý mop na tvrdé podlahy, který se, pokud jde o dobití, umí o sebe postarat zcela sám. Jestliže však nebude pouze na sucho zametat, musíme mu pravidelně doplnit vodu na mokré čištění.
Zkuste si přečíst také náš článek o přípravě bezového sirupu nebo o tom, jak vyzrát na kocovinu.
Sprejové mopy
Jsou asi nejčerstvější novinkou na trhu. Určeny jsou k pohotovostnímu každodennímu vytření. Sprejový mop nepotřebuje k vytírání kbelík s vodou a s čisticím prostředkem. Dokupujete si k němu speciální roztoky na různé typy podlah a do mopu doplňujete pouze je.