Jak na ...Návod

Jak se píše úvaha, která uspěje?

Někteří si můžou úvahu plést s výkladem. tyto dva slohové postupy si jsou podobné. Ale liší se tím, že výklad je složitý, logicky uspořádaný a se vyskytuje v odborných textech. Úvaha je základem eseje, vyskytuje se v krásné literatuře a dochází se zde k subjektivním závěrům, ve kterých je možné využít i citové působení. A jak napsat úvahu? Pojďme se na to společně podívat.

Struktura úvahy Úvaha by měla mít tři základní části: úvod, stať a závěr.

  • Úvod je místo, kde uvedeš téma a svůj postoj k němu. Můžeš začít otázkou, citátem nebo provokativním tvrzením, aby si čtenáře naladil/a.
  • Stať je jádrem celé úvahy. Zde rozvíjíš myšlenky a nabízí různé úhly pohledu. Nezapomeň na logické propojení jednotlivých odstavců, plynulost textu je klíčová.
  • Závěr by měl být shrnutím tvých úvah a nabídnout nějaký výstup, třeba i otázku, která čtenáře podnítí k dalšímu přemýšlení.

Tón a jazyk úvahy Úvaha je osobní text, takže klidně používej první osobu, jako jsou „já“ nebo „myslím si“. Tón může být klidně neformální, hlavní je, aby z textu bylo cítit, že nad daným problémem přemýšlíš a tvoříš své závěry. Pozor ale, aby ses neuchýlil/a k pouhému moralizování nebo vypravování – jde o promyšlené úvahy.

Co je to úvaha a jak napsat úvahu?

Úvaha je zjednodušeně to, co děláte, když nad něčím přemýšlíte. Když uvažujete, v hlavě si přebíráte informace, které máte a obracíte je a zkoumáte ze všech možných stran. Snažíte se přijít na to, jestli s nimi souhlasíte nebo ne. Jaké emoce ve vás vyvolávají. Většinou ji píšete na nějaké zadané téma. Stačí se tedy zamyslet, jakým způsobem ho chcete rozebírat (nejlépe z více úhlů pohledu) a pak jen přeneste své myšlenky a názory na papír před sebou.

Je to, jako kdybyste argumentovali sami se sebou. Probíráte se vlastními myšlenkami a city. Zvažujete pozitiva a negativa vlastních, ale i cizích názorů. Pokládáte si otázky a snažíte se na ně co nejlépe odpovídat. Každý z nás uvažuje jinak. Úvaha má ve čtenáři vyvolat dojem, nějakou reakci. Má ho nějakým způsobem ovlivnit a vést k zamyšlení.

Jak napsat úvahu správně?

Vytvořte si osnovu úvahy

To znamená, že si pozorně přečtete téma před sebou a rozhodnete se, jaké základní myšlenky budete rozvíjet a na jaké otázky se zaměříte. Co je cílem vaší úvahy? Jakým směrem chcete, aby se s vámi čtenář vydal? Na co si přejete upozornit? Vaše osnova by mohla vypadat tímto způsobem:

  1. Úvod: Napište si jednoduchý úvod (klidně na nečisto), nemusí to být nic složitého. Zde si ujasníte, o čem přesně chcete psát a jaké myšlenky byste rádi rozvíjeli. Je to takový „úvod do problému“.
  2. Stať (text úvahy): Můžete si vytvořit pár jasných bodů, které vám pomůžou se strukturou textu. Když pak ztratíte myšlenku, můžete se sem vrátit a zkontrolovat si, jestli píšete tak, jak jste si to naplánovali. Přibližte čtenáři, o čem budete psát a proč je to důležité. Naznačte, jaké otázky budete pokládat a co je jejich cílem.
  3. Závěr: Zde se konečně dostáváte ke konci vaší práce. Shrňte všechny vaše hlavní myšlenky a vysvětlete, k jakému závěru jste ve vaší práci došli.

Když závěr, ke kterému jsme došli, není jednoznačný, vůbec to není chyba. Napíšeme, v čem je pro nás téma neřešitelné a k jakému závěru se spíše přikláníme.

Co nesmí v úvaze chybět a na jaké věci si dávat pozor

  • Samozřejmě by neměl chybět spisovný jazyk. Úvaha přece jen pořád patří k odbornému stylu.
  • Je důležité, aby byla logicky strukturovaná a měla hlavu a patu. Čtenář se v ní musí dokázat vyznat.
  • Nezaměřujte se pouze na svůj názor, dejte prostor i jiným úhlům pohledu. Obohaťte si svůj text citáty.
  • Položte si otázku a odpovězte na ni. Používejte argumenty pro a proti. Myšlenky by se neměly opakovat. Různé myšlenky by měly mít své vlastní odstavce.
  • Nezapomeňte zahrnout řečnické otázky. Využijte v textu výrazy typu: myslím si, podle mého názoru, řekl/a bych, apod.

Témata na úvahu

Tématem na úvahu může být v podstatě cokoliv. Může jím být i citace. Tady jsou jen některá z těch nejčastějších: budoucnost, vesmír, co je to štěstí, co nám technologie dala a naopak vzala, dopad sociálních médií na náš život, člověk a stroj, apod.

Vzor úvaha

 Jsme ve vesmíru sami?

 Tuto otázku si pokládám pokaždé, když se večer dívám na oblohu plnou hvězd. A určitě nejsem jediná. Když vezmu v úvahu, kolik hvězd, planet a galaxií se ve vesmíru nachází, ptám se sama sebe: "Je myšlenka o dalším životě ve vesmíru opravdu tak neskutečná? A co když tam někde venku existují planety podobné zemi?"

 Zamyslím-li se nad tím, jak málo toho o vesmíru víme, začínám věřit tomu, že v něm opravdu nejsme sami. I přesto, že nemáme žádné pevně podložené důkazy. Jediné, o co se můžeme opřít jsou UFO, kruhy v obilí a různé konspirační teorie. Ale jsou tu i různá svědectví lidí, kteří tvrdí, že je unesli mimozemšťané.

 To ale zdaleka není to nejzajímavější. I když se ti lidé neznají, jejich výpovědi a svědectví jsou si dost podobné. Zničehonic je zaskočilo oslepující světlo. V dalším okamžiku se ocitli v neznámém prostředí, o kterém tvrdí, že to byla mimozemská loď. Nad nimi se skláněly a zkoumaly je bytosti, které rozhodně nebyli lidmi. Všechno bylo nejasné a oni vše vnímali jen mlhavě. Nakonec se opět ocitli zpátky na zemi. Je to všechno jen náhoda a ti lidé si to vymysleli? Skeptici by se přiklonili k tomuto názoru. A to naprosto chápu.

 Ale já se přikláním k jinému názoru. Myslím si, že tyto události jsou skutečné. To, že se něco nedá vysvětlit neznamená, že je to automaticky lež. Třeba jsou ty bytosti už dávno mezi námi a my jen ještě nejsme připravení na odhalení jejich existence. Někteří věří, že vláda je s mimozemskou civilizací v kontaktu už hodně dlouho. A vůbec bych se nedivila tomu, kdyby to tak skutečně bylo. 

 Na tohle téma má každý svůj vlastní názor. Ať už je negativní či pozitivní. Podle mého názoru ale faktem zůstává, že se zatím můžeme mezi sebou jen dohadovat a domnívat se , jestli teda jsme či nejsme ve vesmíru sami. Nezbývá než čekat na to, co nám budoucnost ukáže. 

Tak a tady máme přibližný návod, jak napsat úvahu. Není to nic těžkého a nemusíte se zbytečně stresovat. Ani při maturitě. Navíc na internetu je plno zajímavých prací a témat, kterými se můžete klidně inspirovat (ale opravdu jenom inspirovat). Pokud si vytvoříte spolehlivou osnovu (zabere to opravdu jen minimum času), zvládnete to levou zadní!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
9
Užitečné
77
Super
23
Nic moc
6
Trapas
6
Elisabeth
Jsem kreativní člověk a jsem zastáncem názoru, že představivost vás dostane dál než pouhé vědomosti. Mezi některé mé záliby patří čtení, psaní a kreativní tvorba DIY produktů. Mám ráda cestování, výlety a poznávání nových kultur. Pro magazín Moony jsem napsala několik článků.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *