V posledních desetiletích se v západní kultuře setkáváme s obrovskou popularitou jógových praktik a cvičení. Kromě významných fyzických benefitů je jóga známá také svými pozitivními dopady na lidskou psychiku, protože jógové učení je zaměřeno především na souhru našeho těla, mysli, nalezení vnitřního klidu a síly. Věděl jsi však, že má jóga také schopnost snížit stres a úzkost, se kterými se v této hektické době potýká většina z nás? V dnešním článku ti představíme jógové pozice, které ti zaručeně pomohou v boji s těmito nepříjemnými pocity.
1. Sukhásana (Pohodlný sed)
Sukhásana známá také jako pohodlný sed patří mezi základní jógové pozice, kterými obvykle začínáme a končíme naše cvičení. Tato jednoduchá pozice slouží k uzemnění a upevnění spojení se zemí a světem. Pomáhá také ke znovunabytí rovnováhy a balance. Symetrie této pozice tě postaví do centra tvého vnímání, díky čemuž můžeš cítit postupný návrat sebevědomí, síly a objasnění okolností ve tvém životě. Díky zklidnění mysli a dechu se do tvého těla vrátí pocit klidu, který značně redukuje pocity stresu a úzkosti.
Provedení pozice:
- Sedni si na zem nebo podložku do zkříženého sedu.
- Srovnej svůj hrudník a bedra, narovnej a zpevni páteř.
- Prodluž svou kostrč, jako by byla zakořeněna do země.
- Ramena a záda uvolni směrem dolů.
- Dlaně nech volně odpočívat na kolenou.
- Zavři oči a soustřeď se jen na tep tvého srdce a rytmus tvého dechu, který postupně prodlužuj.
2. Balásana (Pozice dítěte)
Balásana neboli pozice dítěte se v józe nejčastěji praktikuje jako relaxační pozice po sérii náročnějších a dynamičtějších asán. Tato oddechová jógová pozice člověku napomáhá znovu nabýt fyzickou i psychickou sílu a její provedení navíc dodává pocit bezpečí, pohodlí a uzemnění. Díky jejímu provedení na zemi udává emocionální komfort i v případě úzkosti či deprese.
Provedení pozice:
- Klekni si na podložku tak, aby se velké prsty tvých chodidel vzájemně dotýkaly a aby byla tvá kolena rozložena na mírně větší šířku než bedra.
- Nakloň se dopředu a natáhni své ruce a hrudník vpřed.
- Polož si hlavu na podložku nebo deku a ruce nech volně natažené směrem vpřed.
- Zhluboka dýchej a zůstaň v pozici tak dlouho, jak je ti to příjemné. Soustřeď se jen na svůj dech.
3. Šavásana (Pozice mrtvoly)
Navzdory svému nelichotivému názvu je tato jógova pozice velmi uvolňující a příjemná. Tato pozice se v jógové praxi nejčastěji využívá k závěrečné meditaci, jelikož pomáhá dokonale uvolnit tělo, mysl a energii nahromaděnou v těle v průběhu praxe. Přestože je praktické provedení této pozice velmi jednoduché, kompletní uvolnění těla a zbavení se myšlenek může být obtížnější než se zdá. S postupným nabytím praxe je ale tato poloha velmi nápomocná v kontrole vlastních myšlenek, osvobození se od stresu, úzkosti, deprese a vnesení nového uhlu pohledu do tvého života.
Provedení pozice:
- Lehni si na záda.
- Ruce polož volně podél svého těla a dlaně nasměruj nahoru.
- Kolena měj umístěné mírně od sebe a palce na nohou nasměruj směrem ven.
- Zavři si oči a postupně vědomě uvolni každou část svého těla. Začni prsty na nohou a pokračuj kotníky a lýtky směrem k horní polovině těla.
- Dýchej pomalu a směřuj svůj dech do břicha.
- V pozici zůstaň tak dlouho, jak uznáš za vhodné. Po dokončení pozice si lehni na pravý bok a zůstaň ležet pár minut před posazením se.
4. Adho Mukha Svanásana (Pes hlavou dolů)
Jedna z nejznámějších jógových pozic, která je na rozdíl od předešlých zmiňovaných poněkud náročnější na provedení. Tato pozice z fyzického hlediska slouží k protažení páteře, posílení rukou, ramen a nohou, proto je obvykle praktikována hned několikrát během jedné lekce a často slouží i jako výchozí pozice pro další asány. Zvýšené prokrvení mozku při této poloze však napomáhá k získání většího množství energie a nabytí jasnějšího úhlu pohledu, právě proto je také jednou z doporučených v boji proti stresu a úzkosti.
Provedení pozice:
- Dej se na všechny čtyři s rukama, koleny a nataženou páteří.
- Zvedni vzhůru své boky, přičemž prsty na nohou drž pevně na zemi.
- Pomalu narovnej ruce a nohy (v rámci vlastních možností).
- Ruce tiskni pevně k zemi, snaž se koncentrovat sílu do konečků prstů.
- Zhluboka a uvolněně dýchej, soustřeď se na tlukot svého srdce.
- Po několika nádeších pomalu uvolni pozici.
5. Urdhva Mukha Svanásana (Pes hlavou nahoru)
Tato jógová pozice je prakticky obrácenou verzí psa hlavou nahoře. Občas se nazývá také vysoká kobra, záleží na jógové tradici, ze které vycházíme. V provedení této pozice dochází k otevření hrudníku, díky čemuž se nám uvolňují skryté a nahromaděné emoce, které cítíme v dané oblasti. Poloha je zároveň vhodná i k regulaci dýchacího systému, přičemž správné dýchání přináší mysli klid a usmíření, proto je tato pozice vhodným bojovníkem proti stresu a úzkosti.
Provedení pozice:
- Lehni si břichem na podložku.
- Chodidla směřuj nahoru a prsty nohou zatlač do podložky.
- Dlaně umístí na šířku ramen a zapři se do podložky.
- Rukama zatlač do podložky a nazvedni horní část těla s mírně prohnutou páteří.
- Otevři hrudník a ramena drž směrem dozadu.
- Nazvedni kolena a opírej se jen o prsty na nohou, které jsou v podložce. Vydrž několik nádechů.
Další jógové pozice
I mimo náš dnešní výběr existuje mnoho dalších jógových pozic, které pomáhají k redukci stresu a úzkosti, protože se odborníci dlouhodobě shodují na pozitivních účincích veškerého jógového cvičení na lidskou psychiku. Mezi některé z nich patří například Janu Sirsasána (Překážkový sed), Setu Bandha Sarvangásana (Most), Halasana (Pluh) nebo Ustrasana (Velbloud).
Tyto pozice jsme se do našeho výběru rozhodli nezařadit kvůli vyšší náročnosti jejich provedení. Pokud ale patříš mezi jógové začátečníky nebo zájemce o toto cvičení, rozhodně ti doporučujeme navštívit jógovou lekci, na které tě lektor navede na správné a bezpečné provedení daných cviků.
Pokud tě zajímá více tipů ke zvládnutí stresu, doporučujeme ti také náš článek 7 Tipů: Jak se okamžitě zbavit stresu?