Jak na ...NávodZdraví

6 způsobů, jak na dezinfekci respirátoru

Dezinfikovat respirátor, nebo použít nový? Spoléháme se na něj každý den. Aby vás správně chránil, měli byste ho vyměnit po 4 hodinách. Co dělat, když zrovna žádný nepoužitý respirátor nemáte? Vědci doporučují např. sterilizaci párou, v troubě nebo UV světlem. Jak na to? A na co si dát pozor?

Jak dezinfikovat respirátor

Podle odborníků z ČVUT je způsobů, jak vydezinfikovat respirátor, hodně. Většina z nich ale poškozuje filtrační vrstvu a snižuje tak vaši ochranu před nákazou. Vědci publikovali článek o nouzové dezinfekci respirátorů, který obsahuje šetrné postupy, jež vám umožní použít respirátor opakovaně. Podle jejich zkoumání zbývá asi 6 způsobů, jak respirátor tzv. sterilizovat, a při tom co nejméně poškodit:

  1. V mikrovlnce – navlhčený respirátor nechte „ohřívat“ asi 3-5 minut (podle výkonu mikrovlné trouby).
  2. V troubě namokro – navlhčený respirátor nechte v troubě při 100 a více °C po dobu 7-60 min. Platí pravidlo čím méně stupňů, tím více minut (např. při 134 °C na 7 min., při 120 °C potřebujete 20 min.).
  3. Pasterizace – „nasucho“ , v troubě na 60-70 °C po dobu několika desítek minut.
  4. Uv záření – vhodná jsou pouze zařízení, která vysílají UV-C záření (ne UV lampa na trvzení nehtů).
  5. Dezinfekční prostředek – nejlepší jsou dezinfekce na povrchy s min. 70% obsahem alkoholu.
  6. Ozón – o jeho použití se stále diskutuje. Zkuste ozón vhánět do nádoby s respirátorem, na 30 minut utěsnit a nechat působit.
  7. Nejjednodušší tip pro roušky: Vyvařit – lze jen 100% bavlněné roušky, pro respirátory není tento způsob vhodný.

Ale pozor! Při sterilizaci (dezinfekci) respirátorů buďte vždy velmi opatrní! Při ohřívání můžou respirátory vzplanout, při práci s UV-C zářením můžete poškodit svoje zdraví. Ozón patří mezi nebezpečné látky, pokud ho vdechnete hodně. Použití dezinfekce má také jasně daná pravidla, abyste si neublížili. Pojďme si říct, jak na to bezpečně.

1. Dezinfekce respirátoru v mikrovlnné troubě

Mikrovlnka váš respirátor vysterilizuje spolehlivě, ale dávejte si dobrý pozor! Protože hrozí vysoké riziko vzplanutí, respirátor nejdřív důkladně navlhčete a celou dobu vše dobře hlídejte! Vybírejte respirátory bez kovových částí. Celkem bezpečně se dají touto cestou sterilizovat i respirátory s drátkovou „sponou“.

Mikrovlnnou troubu nastavte na 3-5 minut, podle jejího výkonu: 800-1000 W na 3 minuty, při 1000 W a více na 1,5 minuty. Působením mikrovln se materiál respirátoru ohřívá, voda se odpařuje, a respirátor se sterilizuje.

Vědci z VŠCHT zkoumali vliv mikrovlnky na respirátor. Zjistili, že filtrační vrstva zůstává nepoškozená. Bez většího narušení ochranné funkce můžete v mikrovlnce sterilizovat respirátor až pětkrát. Vytvořili k tomu praktický návod, který si můžete stáhnout a vytisknout.

Dezinfekce respirátoru v mikrovlnce je šetrná a efektivní.
Sterilizace respirátoru v mikrovlnce je šetrná, a při tom spolehlivá

Co s respirátorem s kovovou součástí?

Kovová „sponka“ se v mikrovlnce rychle zahřívá a může způsobit deformaci respirátoru. Řešením je dezinfekce v páře pomocí horkovzdušné trouby. Navlhčený respirátor vložte do trouby v odolné nádobě a pokračujte podobně jako u mikrovlnky. Daší možností je pasterizace (pasterace).

Respirátor můžete také propařit jako knedlíky v hrnci s pařákem. Tenhle způsob ale odborníci považují za málo účinný, protože nedosáhnete potřebné teploty. Při teplotě jen okolo 100 °C aspoň doporučují nechat respirátor v páře co nejdéle, klidně hodinu.

2. Pečený respirátor – sterilizace v troubě

Trouba na pečení nabízí hned dvě možnosti sterilizace respirátoru:

  • Působením páry
  • Tzv. pasterací

Propařit můžete respirátor podobně jako v mikrovlnce. Ideální je použít misku (nebo jinou nádobu) s asi 5 dcl (50 ml) vody, přes ni položit odolnou mřížku (ne plastovou) a na mřížku respirátor. Při teplotě 134 °C nechte páru působit 7 minut, při 120 °C 20 minut.

Při pasterizaci (nebo také pasteraci) ohřívejte respirátor v troubě při 60-70 °C „nasucho“ po dobu několika desítek minut. Ověřte si nejdřív teploměrem, že teplota uvnitř trouby je správná (některé termostaty nejsou tak přesné). Dodržet rozmezí teplot je velmi důležité, protože virus zničíte až teplotou nad 60 °C. Při nepřekročení 70 °C máte jen malé riziko, že se vám respirátor v troubě vznítí. Odborníci se shodují, že tahle metoda je k respirátorům dostatečně šetrná, a při tom účinná.

Respirátory sterilizujeme v troubě i "nasucho", jde o pasterizaci.
Pasterizací v troubě odstraníte viry i bakterie

3. Dezinfekce respirátoru UV zářením

UV-C složka záření umí likvidovat viry a bakterie. Vysílají ho například starší typy domácích horských sluncí. Ta nová většinou pracují s UV-A a UV-B zářením. Jak poznat, jestli můžete použít vaši UV lampu? Podívejte se na její parametry – najdete je většinou na obalu nebo v návodu. Zajímá vás údaj v nm (nanometrech) – to je vlnová délka záření, které lampa vysílá.

UV-C záření má vlnovou délku kratší než 280 nm. Dezinfekční, přesněji germicidní, účinky má při vlnové délce 254 nm. Jistě jste se setkali s lampou na tvrzení gelových nehtů nebo lampou na odhalování padělků. Ty používají UV záření s vlnovou délkou cca 365-395 nm (UV-A), takže jsou pro dezinfikování nepoužitelné.

Pokud si chcete koupit zdroj UV-C záření, hledejte na internetu germicidní svítidla, která se používají hlavně ve zdravotnictví, nebo tzv. smíšené zářiče.

Pokud máte doma zdroj UV-C záření, osviťte respirátor po dobu aspoň 3 minut z každé strany. Dejte si záležet, abyste záření dlouze nevystavili vaši pokožku! Hrozí vám popálení nebo vážné podráždění očí. UV-C záření neproniká hluboko do pokožky savců (mezi které patříme) a rakoviny se bát nemusíte. Zdravotní rizika ale nepodceňujte.

Nevýhodou tohoto způsobu sterilizace je, že UV záření působí jen na povrch respirátoru, takže bakterie a viry ve vnitřních vrstvách mohou přežít.

UV-C záření lze využít k dezinfekci respirátorů.
Germicidní účinky má pouze UV-C složka záření

4. Chemická dezinfekce respirátoru

Hodně lidí ošetřuje svoje respirátory pomocí dezinfekčních přípravků. Pokud patříte mezi ně, důsledně si vybírejte prostředky na ošetření povrchů, ne na ruce. Dezinfekce rukou totiž obsahuje glycerin, který zanáší povrch respirátoru. Nakonec vám ho doslova „zacpe“.

Jak použít dezinfekci na respirátor?

Nejjednodušší to budete mít s dezinfekcí (na povrchy) ve spreji. Nastříkejte respirátor z jedné strany. Počkejte, až oschne. Poté nastříkejte dezinfekcí druhou stranu respirátoru. Až uschne, můžete ho použít. Je dobré ještě chvilku počkat, abyste nevdechovali výpary dezinfekce.

Dezinfekční prostředky by měly obsahovat minimálně 70 % alkoholu. Seženete je ve všech drogeriích. Jejich velkou nevýhodou je, že snižují filtrační schopnost respirátoru mnohem víc, než ostatní metody sterilizace z tohoto článku.

Respirátory sterilizujte dezinfekcí na povrchy s obsahem alkoholu.
K chemickému ošetření respirátoru se hodí dezinfekce na povrchy

5. Dezinfekce ozónem

O dezinfikování ozónem se stále diskutuje. Někteří odborníci radí používat ozón jen k čištění vody. Jeho účinnost při použití na vzduchu je totiž menší. Jiní vám poradí přibližně takový postup:

Vhánějte ozón do uzavřené nádoby (třeba hrnce), ve které už máte připravený respirátor. Pak vše dobře utěsněte a nechte ozón asi půl hodiny působit. Měl by viry zahubit. Je důležité po práci s ozónem vždy důkladně vyvětrat!

Sterilizace respirátoru ozónem je také účinná.
Ozónový generátor využijete i k dezinfekci vody a místností

7denní cyklus – střídání a větrání respirátorů

V diskuzích se setkáte s metodou, která nevyžaduje nic složitého.

  1. Pořiďte si 7 respirátorů.
  2. Označte si je – např. čísly1-7, názvy dnů v týdnu atd. (na rubu).
  3. Postupně používejte respirátory a nechávejte každý z nich po použití týden „větrat“ na suchém místě s dobrým přístupem čerstvého vzduchu.

Jeden příklad pro lepší představu:

Cyklus začínáte v pondělí. První den (v pondělí) použijte respirátor č. 1. Po návratu domů ho pověste „vyvětrat“ třeba na šňůru a nechte ho tam. V úterý si vezměte respirátor č. 2. Po použití ho pověste vedle jeho kolegy s č. 1. Takto pokračujte celý týdendo č. 7.

V neděli večer máte na šňůře respirátory v pořadí 1-7. Číslo 1 vám tu visí už od pondělka, takže ho můžete opět použít.

Během následujícího týdne celý cyklus zopakujte. V pondělí si vemte ze šňůry respirátor č. 1 a po návratu domů ho pověste za č. 7. V úterý použijte č. 2 a po návratu ho pověste na šňůru za č. 1. V řadě tedy máte respirátory s čísly 3, 4, 5, 6, 7, 1 a 2. Ve středu si vezměte zase č. 3 a použitý ho pak pověste za č. 2. Teď máte respirátory za sebou takto: 4, 5, 6, 7, 1, 2, 3. Pokračujte dál. Hlídejte si, ať si vždy vezmete respirátor se správným označením (číslem) pro ten který den.

Možná už vidíte tu pravidelnost. Tímhle způsobem můžete respirátory „točit“ dokola bez shánění dezinfekcí nebo postávání každý den u mikrovlnky. Je to možná nejšetrnější metoda, ale vyžaduje trochu disciplíny. Skvělé je, že odborníci tuhle techniku nezavrhují. Potvrzují, že skutečně funguje, protože virus během týdne bez hostitele (člověka) zahyne.

Někteří lidé ale pochybují, že by stačilo jen 7 dní, a střídají roušky v 10denních nebo 14denních cyklech. Postup je stejný, jen s 10 (případně 14) respirátory.

Střídání použitých respirátorů a jejich vysychání nejméně poškozuje filtr respirátoru.
Sterilizace respirátorů vysycháním na vzduchu je nejšetrnější metoda

Jak vyvařit roušku?

Vyvaření je jednoduchá, ale ne zrovna rychlá metoda. Potřebujete hrnec vroucí vody, do kterého roušku (nikdy ne respirátor) prostě hodíte a necháte vyvařit. Jak dlouho? Čím déle, tím lépe. Klidně hodinu a víc.

Hospodyňky znají i druhý („tajný“) způsob vyvářky, a sice v pračce. Když přidáte dezinfekční přípravek, máte vyhráno.

Hlídejte si, abyste vyvářeli jen 100% bavlněné roušky. Vyvářet respirátory ani nezkoušejte. Podle vědců se většina vařením poškodí a už vás neochrání. Při použití hrnce odborníci navíc radí, abyste si vyčlenili jeden speciálně pro tuto činnost a nikdy ho nepoužili také na vaření.

Dezinfikovat vyvářením lze jen bavlněné roušky.
Vyvářejte jen 100% bavlněné roušky

Žehlička respirátory poškozuje

Vědci s VŠCHT (Vysoká škola chemicko-technologická) dezinfekci respirátorů zkoumali. Šli ještě víc do hloubky. Porovnávali vliv jednotlivých metod sterilizace na funkčnost filtrační vrstvy uvnitř respirátoru. V tiskové zprávě z dubna 2020 uvádí i to, že napařování žehličkou je naprosto nevhodné, protože dochází ke spečení filtru.

Jako velmi šetrný způsob sterilizace respirátoru vyhodnotili (a experimentálně ověřili) použití mikrovlnné trouby.

Jak dezinfikovat respirátor s nanočásticemi

Respirátory s nanočásticemi stříbra byste párou a žehličkou nenávratně poškodili. Proto k jejich sterilizaci volte raději jinou cestu:

  • Použijte dezinfekční přípravky s aspoň 70% obsahem lihu, nebo přípravky na bázi isopropylalkoholu.
  • Vystavte respirátor germicidnímu záření (UV-C) na dobu 15 minut.

Při správném zacházení můžete respirátor opakovaně sterilizovat až pětkrát. Některé vám vydrží dokonce 14 dní.

Jak na sterilizaci nanoroušek

Možnosti se u jednotlivých výrobců nanoroušek liší. Většinu z nich můžete sterilizovat pomocí ethanolové dezinfekce. Roušku postříkejte dezinfekcí z obou stran. Nesmí se vám úplně promočit. Před použitím nechte nanoroušku úplně vyschnout.

Některé nanoroušky se dají sterilizovat i pomocí dalších metod:

  • Pasterizací v horkovzdušné troubě – na 75 °C po dobu 20 minut
  • Ve sterilizačním autoklávu – max. na 85 °C po dobu 20 minut
  • Pomocí ozonového sterilizátoru (nebo působením ozónu v uzavřené nádobě) – po dobu 15 minut (nebo 30 minut)
  • Pomocí UV-C (germicidního) záření po dobu 15 minut

Nanoroušky dezinfikujte maximálně 3x. Nikdy je nedávejte do mikrovlnné trouby, nevyvářejte ani nežehlete. Tím byste zničili filtrační vrstvu. Informaci o vhodných způsobech sterilizace najdete většinou na obalu a na stránkách výrobce nebo prodejce nanoroušek.

Dezinfekce žehlením není vhodná pro respirátory ani pro nano roušky.
Žehlení poškozuje respirátory i nano roušky

Proč virus nezabije mráz

Sterilizace působením mrazu vypadá lákavě a je snadno dostupná. Jenže není účinná. Viry mrazu odolají. Při nízkých teplotách se tzv. inaktivují. Přečkají nepříznivé podmínky a po zahřátí se znovu aktivují. Proto např. mrazák ke sterilizaci respirátoru nepoužívejte. Mohli byste si také virem kontaminovat potraviny.

Kdy je nutné respirátor okamžitě vyměnit?

Ihned ho vyměňte za čistý, jestliže:

  • Je viditělně zanesený, znečištěný
  • Máte pocit, že se vám s ním hůře dýchá
  • Pohybovali jste se v silně kontaminovaném prostředí

Co si zapamatovat o dezinfikování respirátorů?

Vědci shodně upozorňují, že respirátory a roušky jsou určené k jednorázovému použití. Ovšem jsou situace, kdy zkrátka nový respirátor u sebe nemáte. Uvedené postupy můžete v nouzi použít bez obav i opakovaně (až 5x). Mějte ale na paměti, že účinnost respirátoru se postupně snižuje.

Naprosto nevhodné metody sterilizace respirátorů jsou:

  • Žehlení
  • Praní
  • Použití dezinfekce na ruce a dezinfekce s peroxidem vodíku
  • Sterilizace mrazem
  • Použití mikrovlnné trouby u nanoroušek

Jaké metody sterilizování respirátoru doporučují vědci?

  • Sterilizaci párou v troubě nebo v mikrovlnce (pozor na kovové součásti)
  • Pasterizaci v troubě
  • Použití ozónu
  • Působení UV-C (germicidního) záření
  • Ošetření dezinfekčním přípravkem na bázi ethanolu nebo isopropylalkoholu (minimálně 70 % alkoholu)
  • Střídání respirátorů a jejich následné vysoušení

K dezinfekci respirátoru používejte prostředky, které závažně nepoškozují filtrační vrstvu. Díky šetrné sterilizaci můžete respirátory použít až pětkrát (některé nano respirátory vydrží i 14 dní). Při sterilizaci buďte vždy opatrní a dodržujte potřebná bezpečnostní opatření.

Šetrná dezinfekce respirátoru prodlouží jeho životnost.
I dezinfikování respirátoru má svá pravidla. Jejich dodržování se vám vyplatí

Rádi se cítíte zdraví? Podívejte se na 7 hlavních zásad zdravého životního stylu nebo jak podpořit vaše zdraví přerušovaným půstem!

Zásadní vliv na vaše zdraví má i to, jak příjemně se doma cítíte. Dejte nepořádku sbohem se 7 pravidly úklidu podle Marie Kondo!

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Romana
Od dětství jsem knihomol. Baví mě vzdělávat se čtením v off-line i on-line světě. Jak narazím na něco zajímavého, potřebuju to hned předat dál. Mám hlavu plnou nápadů, ráda cestuju, baví mě osobní rozvoj a zdravý životní styl. Fandím alternativní medicíně, ohleduplnosti k přírodě a naslouchání zdravému rozumu.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *