Datlový sirup by se dal nazvat sladidlem dnešní doby. Je zdraví prospěšný a obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Má nižší glykemický index, než například klasický bílý cukr nebo třtinový, tudíž ho můžeme použít místo nich. Datlový sirup může být pro někoho novinka, ale na Středním východě běžně používaná surovina.
Používání sirupu je opravdu zdravé. Já osobně ho miluji například na dochucení a oslazení zdravých lívanců, ale také na oslazení zeleného čaje, který je také zdraví prospěšný.
Recept na domácí datlový siru
V obchodě dnes již koupíme datlový sirup hotový, ovšem nikdy nebudeme mít jistotu, že při výrobě nebyl přidaný cukr, zbytečné konzervanty nebo barviva. Příprava je snadná.
Na sirup budeme potřebovat:
- 150 g datlí
- 250 ml vody
- lžičku mleté skořice
- šťávu z citronu
Datle přelijeme převařenou vodou a necháme odležet minimálně šest hodin v chladu. Poté přidáme skořici a rozmixujeme. Pokud se nám bude zdát sirup moc hustý, naředíme ho převařenou vodou. Abychom předešli nežádoucím hrudkám, přecedíme přes plátýnko. Jistě chceme, aby nám sirup vydržel a nekazil se. Stačí přimíchat pár kapek citronové šťávy, která slouží jako přírodní konzervant.
Využití najde v teplé i studené kuchyni. Můžeme si s ním osladit kávu, ale například ho lze použít i místo cukru při pečení.
Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, A1 a C. Je to přirozený zdroj vlákniny a bílkovin. Přírodní zdroj železa a sacharidů, zejména glukózy, fruktózy a sacharózy.
Díky obsahu železa pomáhá s léčbou chudokrevnosti, snižuje cholesterol a vysoké množství vlákniny podporuje správné fungování trávícího systému.
Recepty s datlovým sirupem
Sirup najde uplatnění především u milovníků sladkého. Skvěle se hodí na snídani a dodá nám energii do nového dne. Pokud chcete doplnit zdraví jídelníček o bílkoviny a vlákninu, je datlový sirup správná volba.
1. Domácí müsli tyčinky
- 200 g ovesných vloček
- 180 g ořechů
- 180 g sušeného ovoce
- 100 g datlového sirupu
- špetka soli
Ořechy nakrájíme na menší kousky a opražíme na pánvi, na té pak opražíme i ovesné vločky. Zhruba 30 g vloček si dáme stranou a rozemeleme na jemnou mouku. Ovoce je dobré si den předem namočit, například do jablečného džusu, dále ho také pokrájíme na menší kousky. Všechny suroviny smícháme a směs vmačkáme do pekáče vyloženým pečícím papírem. Pečeme v troubě na 180°C přibližně 20 minut. Už zbývá jen naporcovat a sníst.
2. Ovesná kaše s datlovým sirupem
- 500 ml mléka
- 100 g ovesných vloček
- špetka soli
- datlový sirup
- ovoce
Ovesné vločky spolu s mlékem a špetkou soli dáme do hrnce a vaříme na mírný stupeň, dokud kaše nebude mít požadovanou konzistenci a vločky nebudou měkké. Mléko můžeme použít ovesné, mandlové nebo obyčejné kravské, záleží jen na nás. Vločky je dobré den předem namočit, uvaří se rychleji. Osladíme datlovým sirupem a ozdobíme ovocem dle chuti.
3. Banánové smoothie
- banán
- 2 lžíce datlového sirupu
- 2 lžíce ovesných vloček
- 200 ml rostlinného mléka
Banán si oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Použijeme rostlinné nebo živočišné mléko dle chuti. Vše vložíme do mixéru a mixujeme do požadované konzistence. Smoothie je zdravou a rychlou variantou pro svačiny, snídani i večeře.
4. Zdravé a rychlé sušenky
- 250 g hladké špaldové mouky
- 125 g másla
- 75 g datlového sirupu
Všechny ingredience smícháme a vypracujeme těsto, z kterého poté vykrájíme požadované tvary. Dáme na plech s pečícím papírem, pečeme 15-20 minut v předehřáté troubě na 150 °C.
5. RAW kuličky
- 100 g RAW kakaa
- 100 g lískových ořechů
- 90 g kešu ořechů
- 80 ml datlového sirupu
- 4 lžíce kokosového oleje
- kakao nebo kokos na obalení
Ořechy rozmixujeme, nemusí být namlety najemno, kuličkám tak dají určitou strukturu. Kokosový olej necháme na teplém místě změknout a postupně do něj přimícháme datlový sirup a zbytek surovin. Vytvarujeme kuličky, které obalíme v kokosu nebo v kakau.
Vyzkoušet můžeme jakékoliv variace, možností je nespočet, například do všech možných dezertu třeba zdravé varianty brownies nebo i do klasického perníku. Přeji dobrou chuť.