Hirudoterapie – léčba pomocí pijavic. Od dob starověkého Egypta se pijavice používaly k léčbě abnormalit nervového systému, zubních problémů, kožních onemocnění a infekcí. Dnes se většinou používají v plastické chirurgii a další mikrochirurgii. Je to z toho důvodu, že pijavice vylučují peptidy a proteiny, které působí jako prevence krevních sraženin. Tyto sekrety jsou také známé jako antikoagulancia. V současné době zažívá terapie pijavicemi velký „boom“ díky své jednoduchosti a levným prostředkům.
Termín hirudoterapie byl odvozen z latinského slova pro pijavici – hirudo. V hirudoterapii lze aplikovat všechny pijavice patřící k druhu Hirudo medicinalis.
Hirudoterapie léčí díky přikládání pijavice lékařské na postižená místa či body na těle, které jsou propojeny se zdravotním problémemy.
Pijavice lékařské mají tři čelisti s drobnými řadami zubů. Zuby propíchnou kůži člověka a přes sliny vpraví antikoagulancia. Pijavice se pak nechá 20 až 45 minut v kuse odebírat krev z pacienta. To se rovná relativně malému množství krve, až 15 mililitrů na pijavici. Pijavice léčivé pocházejí nejčastěji z Maďarska nebo Švédska.
Historie hirudoterapie
Pijavice byly známy už starým Egypťanům, jak dokládají hieroglyfy z období kolem 1500 př. n. l. V Indii byla hirudoterapie součástí ájurvédské medicíny, kde se využívala k léčbě široké škály onemocnění. Ve starověkém Řecku a Římě lékaři jako Hippokrates nebo Galén doporučovali používání pijavic k udržení rovnováhy čtyř tělních šťáv (krve, hlenu, žluté žluči a černé žluči).
V 19. století došlo k doslova „pijavičkovému boomu“. V tomto období byly ve Francii ročně používány miliony pijavic pro různé lékařské účely. Hirudoterapie byla považována za univerzální léčbu všeho od bolestí hlavy po nemoci srdce. Lékaři aplikovali pacientům i desítky pijavic najednou.
Jaký je postup při hirudoterapii?
Během sezení se živé pijavice přichytí k cílové oblasti a odeberou krev. Uvolňují proteiny a peptidy, které ředí krev a zabraňují srážení. To zlepšuje oběh a zabraňuje odumírání tkání. Pijavice za sebou zanechávají malé rány ve tvaru Y, které se obvykle hojí, aniž by zanechaly jizvu.
Jedno sezení trvá od 15 do 90 minut (průměrně 45 minut), jeho délka je dána především věkem, pohlavím a místem, kam mají být pijavice přiloženy.
Pijavice účinně zvyšují krevní oběh a rozkládají krevní sraženiny. Nemělo by být překvapením, že je lze použít k léčbě poruch krevního oběhu a kardiovaskulárních onemocnění.
Hirudoterapii by se měli vyhnout lidé s anémií, špatným srážením krve nebo narušenými tepnami. Dále těhotné ženy a děti do 18 let.
Důležité tipy před hirudoterapií
- Před a po si nechte změřit krevní tlak. Někteří pacienti, zvláště po první hirudoterapeutické léčbě, mohou trpět závratěmi, celkovou slabostí a nízkým krevním tlakem.
- Po hirudoterapii byste neměly tři dny pravidelně koupat. Po koupeli je třeba místo kousnutí překrýt ochranným obvazem.
- Po dobu 2 až 3 dnů po hirudoterapii je potřeba se vyvarovat namáhavému fyzickému cvičení.
- 24 hodin před a po hirudoterapii by pacient neměl pít alkohol, kávu nebo silný čaj. Tyto nápoje mohou způsobit další rozšíření krevních cév, což se během procedury může ukázat jako škodlivé.
- Během menstruace by se hirudoterapeutická ošetření neměly provádět.
Biochemické účinky pijavic
Sliny pijavic obsahují více než 100 biologicky aktivních látek, mezi nimiž jsou hlavní antikoagulancia, vasodilatační látky a enzymy, které podporují hojení. Klíčovou látkou je hirudin, která zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Tyto látky zlepšují cirkulaci krve v místě aplikace, pomáhají snižovat otoky a podporují regeneraci tkání.
Fyziologické účinky terapie
Pijavice, když se přisají, odebírají malé množství krve (asi 15 ml na jednu pijavici). Tento odběr může mít pozitivní vliv na krevní tlak a na zlepšení prokrvení postižených oblastí. Kromě toho způsobují mírný zánět, který stimuluje imunitní systém k regeneraci tkání a odstranění zánětlivých ložisek. Využívá se například při léčbě kloubních problémů, zánětů, křečových žil nebo ischemických onemocnění.
Jaké nemoci léčí?
Pijavice nevyléčí všechny nemoci, tak zázračné nejsou, ale jejich chemikálie získané ze slin pijavic mohou léčit:
Mezi další můžeme zařadit srdeční choroby. Lidé se srdečním onemocněním používají terapii pijavicemi kvůli jejímu potenciálu ke zlepšení zánětu a průtoku krve. V posledních několika letech se terapie pijavicemi stala přijatelnou alternativní terapií pro lidi s vaskulárním onemocněním a poruchami.
V roce 1996 výzkum potvrdil příznivý účinek hirudocompounds (surové výtažky z pijavic) na stimulaci růstu nervových buněk (neuronů) a přinesl vyhlídky na vývoj léčby poporodní mozkové obrny u dětí a také Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. První testy již přinesly pozitivní výsledky.
I když může být pro někoho hirudoterapie nepříjemnou záležitostí, rozhodně stojí za vyzkoušení. Je nespočet pacientů, kterým pomohla!
VÝHODY
- Jsou protizánětlivé
- Mají zklidňující účinky
- Jsou antibakteriální
- Považují se za "malý" zázrak
NEVÝHODY
- Nepříjemný pocit