Vaření a receptyZdraví

Herbální, bylinný čaj: Ze kterých kořenů jej připravit?

Proč bychom si měli dopřávat herbální čaj? Z čeho všeho je možné výluh připravit a jaké jsou nejčastěji používané kořeny, které mají na náš organismus léčivý vliv?

bylinné čaje

Herbální čaje jsou skvělý způsob, jak doplnit tekutiny. Jedná se o bylinné čaje. Pří správném výběru bylin můžeme pomoci svému tělu lépe regenerovat, spát a dokonce i trávit

Původ slova čaj se používalo pouze pro výluh z listů čajovníku. Postupem času se však označení čaj rozšířilo o výluhy všeho typu. Výluh neboli herbální čaj můžeme vyrobit téměř z každé části léčivých rostlin. nejčastěji se setkáváme s louhováním listů, květů a plodů. Velmi významné jsou však u mnohých rostlin i jejich kořeny.

Herbální čaj z kořene

Na rozdíl od listů, které většinou stačí přelít horkou vodou, potřebují kořeny o něco delší přípravu. Prvním důležitým krokem je rozrušení kořene například drcením, strouháním či nakrájením . Stejně důležité je pak povařit kořen10-15 minut. Oproti výluhu z listů se čaje z kořene liší i teplotou podávání. Zatímco čaj z listů podáváme téměř okamžitě, u většiny výluhů z kořene necháváme čaj zcela zchladnou.

Kořen je pro celou rostlinu velmi významnou částí. Předává vodu a živiny, které získal ze země. V jeho pevné struktuře proto najdeme spoustu zdraví prospěšných látek. A právě díky nim by neměly tyto čaje v naší denní rutině chybět.

Kořen pampelišky

Pampeliška je rostlina, jejíž každá část je vhodná k použití pro její léčivé účinky. Najdeme ji v horách i nížinách a to jak v parném létě, tak za vlhkého podzimu a brzkého jara, kdy teprve začíná tát sníh. Tím nám pampeliška sama dokazuje, kolik se v ní skrývá síly a odolnosti. Obojí z ní můžeme správným užíváním čerpat.

Každou z částí pameplišky můžeme využít pro přípravu různých pokrmů a nápojů. Všechny části však obsahují hořčiny, které mají velmi pozitivní vliv na choroby jater, žlučníku a celkově posilují metabolismus.

Z pampelišky můžeme využít květ, ale i kořen

Konkrétně kořen pak působí dobře na respirační potíže a očišťuje organismus od toxických látek, které se v něm nastřádaly.

Proskurníkový kořen

Proskurník je velmi často zaměňován za ibišek. Přesto, že se jedná o příbuznou rostlinu, jejich léčivé účinky jsou dosti odlišné. Kořen proskurníku se nejčastěji louhuje ve studené vodě a to minimálně několik hodin ideálně až celou noc.

Díky přítomnosti slizkých látek, které dobře chrání sliznici je velkým pomocníkem při léčbě kašle. Dále můžeme často najít proskurník v různých čajových směsích na podporu trávení a proti žaludečním potížím. Spolehlivý je i ve formě kloktadla při bolestech v krku.

Maralí kořen

Původem je tato rostlina ze Sibiře. I díky tomu se může chlubit svou vysokou odolností proti mrazivým a dlouhým zimám. Účinky kořenu se velmi podobají účinkům ženšenu. Rostlinu řadíme do skupiny tzv. adaptogenů, tedy látek, které nám pomohou adaptovat se na stresové situace, harmonizují chod vnitřních orgánů a podporují jejich regeneraci. Svým květem může rostlin připomínat klasický bodlák.

Maralí kořen je často mylně označován za klasický bodlák

Účinky maralího kořene :

  • bojuje proti pocitu únavy a vyčerpání
  • zbavuje pocitu hladu
  • reguluje hodinu cholesterolu, krevního cukru a tuku v těle
  • pomáhá při rekonvalescenci organismu po různých zákrocích a nemocích
  • působí dobře na celý kardiovaskulární systém a ovlivňuje správnou činnost jater
  • může pomoci při léčbě bolestí hlavy a migrén
  • rychle se vstřebává a celkově posiluje celý organismus

Herbální zázvorový čaj

Více známým ale neméně účinným kořenem je zázvor. Ten působí komplexně proti bakteriím, virům a celkovému oslabení imunitního systému našeho organismu. Bojuje také proti zánětům, stimuluje krevní oběh, rozšiřuje cévy v těle, čímž prokrvuje a ohřívá organismus.

Velmi dobře pomáhá i při nevolnostech z jízdy autem. Úplně stačí, když si hodinu před jízdou dopřejete šálek zázvorového čaje.

Čaj ze zázvoru je známým pomocníkem nejen při nachlazení

Třapatka nachová

Tato rostlina patří mezi přírodní antibiotika. Pomáhá při posílení organismu a je velmi užitečná při prevenci před nachlazením. Nejlepších účinků dosáhneme používáním tinktury z kořene třapatky.

Tip: Přečtěte si také článek o nejlepších dobrodružných filmech nebo o zdravých svačinkách do školy i do práce.

Čekanka

herbální čaj můžeme připravit i z čekanky

Čekanku jistě znáte jako dobrý zdroj vlákniny. Obsahuje také polysacharid inulin, který můžeme díky jeho sladké chuti využívat jako náhradní sladidlo místo rafinovaného cukru . Čekanka přispívá k dobrému trávení a celkové detoxikaci organismu a zároveň působí protizánětlivě. Dále působí velmi dobře na bolesti způsobené revmatoidní artritidou.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Barbora
Studentka nutriční terapie a kynologie s láskou k literatuře. Momentálně asistentka v Registru dárců kostní dřeně v IKEM podílející se na kampaních a reklamních spotech. Cílem v rámci kariérního růstu je tvořit texty a předávat zkušenosti ideálně v oblasti zdravého životního stylu, kynologie a literatury.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *