InternetJak na ...Návod

Jak zjistit, zda je někdo v exekuci?

Dostali jste se do situace, kdy se vás týká téma exekuce? Narazili jste na člověka, u kterého si nejste jistí jeho finanční zodpovědností? Připravili jsme několik návodů, které můžete využít při ověřování případných uvalených exekucí.

V současnosti může pomoci větší osvěta i finanční gramotnost ve školách. Také je důležité, aby si lidé brali půjčky, které jsou prověřené. To se díky srovnávačům půjček na internetu daří více a více.

Jak vznikne dluh?

Pamatujete si ten den, kdy vám bylo čerstvých 15 let a ten rázný pán v tramvaji za vámi přišel a vyžadoval po vás jízdní doklad? A vy jste jen očima marně kmitajícíma ze strany na stranu hledali odpovědi na otázku „Proč?“ Obdržený lísteček s pokutou jste zmuchlali a vyhodili do nejbližšího koše.

Znáte tento příběh? Možná, že jste se stali k 18. narozeninám několikatisícovým dlužníkem, což není zrovna výhra v době, kdy jste ve většině případů stále závislými na svých rodičích.

Není to ovšem jen jízda na černo, která může vést k dluhům a následné exekuci. Příčin existuje  celá řada. Neuhrazené alimenty na děti, nezaplacený nájem, opomenuté poplatky za mobilní služby a našlo by se toho jistě mnohem více.

Až půl milionu Čechů si půjčuje peníze na vánoční dárky.

Až půl milionu Čechů si půjčuje peníze na vánoční dárky. Motiv je dobrý – potěšit druhého člověka hodnotným darem. Ovšem je to jeden ze způsobů, jak snadno spadnout do exekucí.

Co je to exekuce?

Každý o ní slyšel, ale ne každý si jí prošel. Jedná se o specifický proces, který má státem jasně vymezená pravidla. Pomocí tohoto ukotveného postupu je možné vymáhání nesplacených dluhů. Soud tyto dluhy vynucuje prostřednictvím pověřených osob – exekutorů. Aby tento proces mohl fungovat, je třeba, aby na jedné straně stál věřitel a na druhé dlužník.

Exekuce je prováděna například:

  • srážkou z vašeho pravidelného měsíčního příjmu
  • příkazem k uhrazení z vašeho bankovního účtu
  • zabavením movitých a nemovitých věcí

Pokud vám hrozí exekuce prováděná srážkou z vašeho pravidelného měsíčního příjmu, můžete využít jednotlivých on-line kalkulaček na webových stránkách pro výpočet celkové částky z vašeho výdělku.

On-line kalkulačky jsou rychlou možností, jak zjistit exekuci ze mzdy.

On-line kalkulačky jsou rychlou možností, jak zjistit exekuci ze mzdy. Stačí vyplnit pouze váš měsíční hrubý příjem, počet vyživovaných osob a uvést, zda se jedná o předností pohledávku či nikoliv.

Jak zjistíme, zda je někdo v exekuci?

Občas se ocitnete v situacích, kdy si potřebujete člověka trošku prověřit. Ať už se chystáte pronajímat byt, spolupracovat na projektu s jiným podnikatelem, přijmout nového zaměstnance nebo prostě jen zkontrolovat budoucího manžela, abyste si „nekupovali zajíce v pytli“, že?

Prověřujte osoby i vy vyhledávačích.
Než začnete s pátráním v evidencích, je dobré, když si konkrétní osobu prošetříte i ve vyhledávačích.

K dispozici máme určité evidence, kde můžete zjistit, zda je člověk v exekuci:

  • Centrální evidenci exekucí
  • Insolvenční rejstřík
  • Solus
  • BRKI
  • NRKI

Centrální evidence exekucí – CEE

Centrální evidence exekucí je jednou z nejpoužívanějších možností, jak zjistit, zda je konkrétní osoba v exekuci. Jak na to? Připravte se, že budete potřebovat znát jméno, příjmení a datum narození hledaného subjektu. U právnických osob se neobejdete bez znalosti.

Než se do hledání pustíte, je nutné, abyste učinili registraci, při které vám bude přiděleno heslo. Tato služba ovšem není bezplatná, takže vezměte na vědomí, že za poskytnutí ověřovacích údajů budete o nějakou tu stovku chudší. Jednotlivé částky za určité služby najdete v ceníku CEE.

Výsledky, které vám Centrální evidence exekucí poskytne, jsou vedeny a spravovány Exekutorskou komorou ČR.

Jaké údaje vám CEE poskytne?

Přímo na webových stránkách CEE si můžete nechat zobrazit náhled, jak konkrétní výsledek bude vypadat, pokud tedy je na váš konkrétní subjekt vedena exekuce.

CEE vám poskytne údaje o tom, zda je na konkrétní fyzickou či právnickou osobu uvalena exekuce. Lze zjistit i konkrétní výši částky, která je na danou osobu vedena. Suma, která bude ve výpisu uvedena, může být ve skutečnosti mnohem vyšší, protože se do zobrazované částky nezapočítávají náklady exekuce.

Skutečnou sumu lze zjistit pouze jediným způsobem, a to přímo od exekutora, který má danou exekuci na starost. Tady se už ale neobejdete bez plné moci od ověřované osoby.

Dále zjistíte, kdy byla exekuce nařízena, odložena či pozastavena. Exekutor má povinnost vymazat z evidence všechny údaje o vedené exekuci do 15 dnů od doby, kdy se dozvěděl o uzavření exekuce.

Výpis z Centrální evidence exekucí začala od roku 2016 poskytovat také Česká pošta. Získáte jej za poplatek tam, kde je poskytována služba Czech POINT.

Jak zjistit exekuci pomocí insolvenčního rejstříku?

Insolvenční rejstřík je další možností, jak si prověřit konkrétní osobu na internetu. Tento registr je bezplatný a veřejně přístupný. Najdete zde veškeré informace k probíhajícímu insolvenčnímu řízení vůči fyzickým i právnickým subjektům.

Na webu, kde se insolvenční rejstřík nachází, vyplníte daný formulář – jméno, příjmení, datum narození, IČO… Potom si již sami vyberete, co vás z vyhledaných výsledků nejvíce zajímá. Výpis z insolvenčního rejstříku můžeme získat i na Czech POINTU, kde si za něj i zaplatíte.

Při vyhledávání dbejte na to, abyste výpisy požadovali jen od ověřených společností. Vyhnete se tak možná nepřiměřeným poplatkům za služby.

Zjistit, zda je někdo v exekuci můžete i v jiných registrech, ale již se neobejdete bez plné moci prověřovaného.

Solus

Solus je zájmové sdružení právnických osob. V Jeho úkolem je shromažďovat informace o osobách, které mají potíže se splácením svých finančních závazků. Jsou zde evidovány informace jak od bankovních, tak i nebankovních institucí. Jeho hlavním úkolem je informovat společnosti o rizikových osobách a tím minimalizovat možné ztráty firem.

Výpis z tohoto registru získáte jednoduše on-line přímo na webových stránkách Solus. Tato služba není bezplatná a výpis vás přijde cca na 150 Kč.

Bankovní registr klientských informacíBRKI

Tento registr shromažďuje všechny informace o bankovních úvěrech. V tomto seznamu tedy najdeme každou osobu, která má uzavřenou úvěrovou smlouvu s kteroukoliv bankou. Evidence vede údaje o vaší platební morálce a banky do ní mohou kdykoliv nahlížet, především v situacích, kdy budete žádat o spotřebitelský úvěr či půjčku.

Zažádat o výpis z tohoto registru můžete on-line nebo na klientské pobočce. Ovšem ani u tohoto registru nepočítejte s tím, že bude zdarma.

Nebankovní registr klientských informací – NRKI

Registr funguje na stejném principu jako BRKI. Rozdíl je pouze v tom, že se do něj zapisují všechny informace od nebankovních institucí, například od leasingových společností. Najdeme v něm tedy všechny informace o nebankovních půjčkách fyzických i právnických osob.

Pokud máte omezený rozpočet a hledáte inspiraci, jak ušetřit, tak vám doporučujeme přečíst si článek o tom, jak ještě více ušetřit v domácnosti. Když už nebude jiné východisko než se zadlužit a vzít si půjčku, tak vždy dbejte na to, abyste vybrali tu nejvýhodnější půjčku a měli konkrétní plán, jak dluh v termínu splatit.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
3
Super
0
Nic moc
2
Trapas
0

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Internet