Vaření a receptyZdraví

Tipy na zdravé recepty s datlovým sirupem

Datlový sirup. Jedno z mnoha alternativních sladidel, se kterými se v poslední době roztrhl pytel. To, co se prezentuje jako „zázračné sladidlo“, se ale často ukáže jako pouhý reklamní trik. Pravdou je, že žádné zázračné sladidlo neexistuje. Pokud se tomu ale něco přibližuje, je to rozhodně datlový sirup. Pojďme si tedy o něm říct něco víc. Můžete se podívat i na další článek o tipech na recepty s datlovým sirupem.

Co je datlový sirup?

Jak již název napovídá, jedná se o sirup vyrobený z datlí. Datle jsou podlouhlé tmavé plody, které rostou v pouštích. Extrémní pouštní podmínky dokáže přežít jen málo plodin. A jednou z nich jsou právě datle. Ty jsou doslova nabité prospěšnými látkami a lze je právem považovat za superpotravinu. A jsou to právě datle, které dodávají sirupu tmavou barvu a nezaměnitelnou chuť.

Sirup z datlí je oblíbený zejména v blízkovýchodních zemích. Tam má svou dlouhou tradici, sladili jím už ve starověké Mezopotámii. Zatímco lidé z Blízkého východu používají sirup z datlí tisíce let, v západním světě mu přicházíme na chuť teprve teď.

datle na talíři
Na Blízkém východě používají datle ke slazení od nepaměti | Zdroj: Pixabay

Účinky datlového sirupu

Sirup je doslova zázrak pro naše zdraví. Obsahuje antibakteriální látky, které dokáží účinně bojovat proti celé řadě bakterií, např.: Zlatý stafylokok nebo E coli. Díky vysokému obsahu vlákniny působí příznivě na činnost našich střev.

Zatímco cukr vám dá pouze prázdné kalorie, sirup z datlí dodá vašemu tělu celou řadu prospěšných látek, například hořčík, draslík, vápník, železo, vitamín B6 a další. Stále se však jedná o vysoce kalorickou potravinu.

Ve srovnání s cukrem má datlový sirup nižší glykemický index. Glykemický index nám říká, jak rychle se po snědení určité potraviny zvýší hladina krevního cukru. Pokud sníme potravinu s vysokým glykemickým indexem (např.: cukr, rýžový sirup), tak nám krevní cukr vystřelí do závratných výšin, a pak rychle poklesne. To způsobí pocit hladu.

Potraviny s nižším glykemickým indexem pomáhají udržet stabilní hladinu cukru v krvi a nezpůsobují pocit vlčího hladu. Mezi sladidla s nižším glykemickým indexem patří například datlový sirup, čekankový sirup nebo agávový sirup. U toho je však třeba být opatrný kvůli vysokému obsahu fruktózy.

Recept na datlový sirup

Při nákupu sirupu věnujte pozornost jeho složení. Datlový sirup by měl obsahovat jen a pouze datle! Nejlépe ale uděláte, pokud si jej připravíte sami doma. Jeho výroba není vůbec složitá.

Na výrobu datlového sirupu budete potřebovat zhruba 500 gramů vypeckovaných sušených datlí a 4 šálky vody. Sušené datle nejprve nakrájejte nožem, který lehce potřete olejem. Následně smíchejte datle s vodou a na mírném ohni přiveďte k varu. Vařte směs přikrytou po dobu 1-2 hodin a občas zamíchejte. Následně ji nechte vychladnout a rozmixujte. Poté směs propasírujte přes jemné síto s látkou. Následně nepřikrytou propasírovanou směs přiveďte k varu a zřeďte na požadovanou hustotu.

Pokud nechcete vařením datlí ztratit některé prospěšné látky, můžete si připravit verzi datlového sirupu bez vaření. Stačí, když namočíte vypeckované datle v horké vodě (alespoň 30 minut, ale čím déle, tím lépe). Následně je rozmixujte a pomalu přidávejte vodu, až dosáhnete kýžené konzistence.

????Tip: Aby vám sirup déle vydržel, přidejte do něj několik kapek citrónu.

Pokud vás výroba domácího sladidla zaujala, zkuste si doma vyrobit třeba pampeliškový med! Obojí skvěle poslouží jako originální DIY dárek.

Datlový sirup v misce
Datlový sirup si můžete snadno vyrobit | Zdroj: Unsplash

Recepty s datlovým sirupem

Použití datlového sirupu se meze nekladou. Můžete jej přidat všude tam, kde byste normálně použili cukr. Poslouží také jako skvělá poleva na domácí zmrzlinu nebo na naše zdravé palačinky. A pokud se nebojíte experimentovat, můžete sirupem ochutit i slaná jídla.

Pojďte se inspirovat našimi recepty!

1. Sladká pomazánka tahin pekmez

Sirup je neoddělitelně spjat s Blízkým východem a tamější kuchyní. V Turecku je populární kombinace sirupu z datlí (turecky pekmez) a sezamové pasty tahini. Výsledná pomazánka má sladkou příchuť s nádechem oříšků. Takže až vás příště přepadne chuť na Nutellu, zkuste si umíchat tahin pekmez a možná si po Nutelle už ani nevzdechnete.

Na tahin pekmez budete potřebovat:

  • 2 PL tahini
  • 4 PL datlového sirupu

Do misky přidejte nejdříve tahini, a poté datlový sirup. Vzniklou směs důkladně promíchejte, až vám vznikne konzistentní hmota. Nechte chvíli odpočinout. Servírujte s pečivem nebo mlsejte jenom tak.

Pokud vám nějaké tahini zbude, můžete je využít na naše nejlepší recepty na hummus!

Datlový sirup a tahini
Kombinací datlového sirupu a tahini vznikne lahodná pomazánka | Zdroj: Pixabay

2. Zlaté mléko s datlovým sirupem

Zlaté mléko je kořeněný mléčný nápoj pocházející z Indie. Jeho hlavní složkou je koření kurkuma, kterému se pro jeho silné protizánětlivé účinky říká žlutý zázrak z Asie. Určitě vyzkoušejte i další skvělé recepty s kurkumou.

Součástí nápoje je také pepř. Ten zde plní důležitou funkci, pomáhá lépe vstřebávat prospěšné látky z kurkumy. Proto jej určitě nevynechávejte. V původní receptuře se zlaté mléko dochucuje medem, ale s datlovým sirupem chutná naprosto fantasticky. Posuďte sami!

Na zlaté mléko budete potřebovat:

  • 1 hrnek mléka (lze použít i rostlinné)
  • 1 ČL kurkumy
  • špetka skořice
  • špetka pepře
  • datlový sirup podle chuti (nebo jiné přírodní sladidlo)
  • trochu kokosového oleje nebo přepuštěného másla ghí

Připravte si hrnec, do kterého nalijte mléko. Přidejte koření a důkladně rozmíchejte. Krátce povařte. Přidejte kokosový olej nebo přepuštěné máslo ghí a podle chuti oslaďte.

Nápoj se tradičně servíruje teplý, ale i zastudena chutná výborně.

Zlaté mléko s datlovým sirupem.
Zlaté mléko oslazené datlovým sirupem chutná výborně | Zdroj: Pixabay

3. Datlový nápoj s citrónem

Jako my nedáme při nachlazení dopustit na med a citrón, nedají obyvatelé Blízkého východu dopustit na kombinaci sirupu z datlí a citrónu. Díky citrónu obsahuje nápoj řadu antioxidantů a vitamín C.

Datlový nápoj bojuje proti řadě nemocí, ať už proti nachlazení, kašli nebo třeba anémii. Až vás příště skolí nemoc, určitě vyzkoušejte tento generacemi prověřený recept.

Na datlový nápoj s citrónem budete potřebovat:

  • 3 PL datlového sirupu
  • šťávu z poloviny citrónu
  • sklenici vody

Přidejte všechny suroviny do nádoby a pečlivě zamíchejte. Při nemoci pijte dvakrát denně.

Sklenice s čajem a citrónem.
Nápoj s datlovým sirupem a citrónem pomůže při nachlazení |Zdroj: Unsplash

4. Pečená zelenina s datlovým sirupem

Věděli jste ale, že sirup z datlí můžete použít i ve slané kuchyni? Jednoduše nakrájejte vaši oblíbenou zeleninu (skvělá je například řepa, mrkev, brambory nebo kapustička), potřete olejem smíchaným se solí, pepřem a bylinkami a zapečte. Až bude zelenina upečená, potřete ji datlovým sirupem. Chutná to opravdu báječně!

Pečená zelenina v jídelní míse
Sirupem skvěle dochutíte i slaná jídla | Zdroj: Unsplash

5. Kešu v datlovém těstíčku

A na závěr jedno párty jídlo. Kešu oříšky skvěle chutnají, a také chrání naše srdce. Kupované kešu v těstíčku sice také skvěle chutnají, ale už nejsou zdaleka tak zdravé. Pokud ale připravíte kešu podle tohoto receptu, zachováte veškeré benefity a ještě přidáte nějaké navíc.

Na kešu v datlovém těstíčku budete potřebovat:

  • 2 šálky kešu oříšků
  • 3 PL datlového sirupu
  • 1 ČL soli
  • 1/2 ČL chilli (volitelné)
  • 1/4 ČL skořice
  • 1 PL vody
  • 1 ČL kokosového oleje

Rozložte kešu na plech s pečícím papírem a pečte 10 minut při 180 stupních. Mezitím smíchejte v misce sůl, chilli a skořici. V jiné větší misce smíchejte vodu, kokosový olej a sirup. Až se kešu dopečou, nasypte je do mísy s tekutou složkou. Poté znovu rozložte na plech a posypejte kořením. Nechte zapéct ještě 3-4 minuty. Vyndejte z trouby a nechte chvilku odpočinout.

Miska kešu
Kešu v datlovém těstíčku je skvělé jídlo na party | Zdroj Unsplash

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Vendy Koçoğlu
Čerstvá absolventka mediálních a teritoriálních studií, expatka a novopečená máma. Zajímá se o dopady používání nových médií na psychiku člověka, digitální minimalismus a duševní zdraví. Ve volném čase ráda čte, vytváří nebo zkrátka jen tak je.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *