Co je svalová horečka? Odborně se jedná o zpožděnou svalovou bolestivost. Přichází po nadměrném zatížení svalů, které nejsou zvyklé tímto způsobem pravidelně pracovat. Jedná se vlastně o jakýsi obranný mechanismus, protože při takovém namáhání neprocvičených svalů v nich dochází k mikrotrhlinám, které se následně musí zahojit. Při tomto procesu dochází k dráždění nervových zakončení, což se projevuje bolestmi. Níže v článku se podíváme, jaké jsou její příznaky, jaká je prevence a jak si od ní pomoci.
Jaké jsou příznaky svalové horečky?
Při svalové horečce se samozřejmě dostaví bolest svalů, to už jsme si ostatně řekli hned v úvodu. Jsou ale i další doprovodné příznaky, které vás mohou v tomto stavu potrápit. Patří mezi ně:
- Nadměrná únava a vyčerpání
- Křeče
- Otoky a brnění končetin
- Horečka
- Zimnice
Obvykle se tyto potíže za 1 až 2 dny zmizí. Není však výjimkou, že bolesti svalů přetrvávají i celý týden. Doba zotavení závisí na celkové kondici a také na tom, kolik dopřejete tělu odpočinku.
Svalová horečka – prevence
Tou nejlepší prevencí je se před každým intenzivnějším pohybem zahřát a protáhnout svaly. Mnoho lidí tuto část tréninku přeskakuje, což je velká chyba. Právě kvůli vynechání protažení dochází nejen ke svalové horečce, ale také k úrazům a vážnějšímu poškození svalů či šlach. K zahřátí svalů pak postačí chvilka jednoduchého pohybu. Například rychlé chůze nebo jízdy na kole či rotopedu.
Pokud pravidelně sportujete nebo cvičíte v posilovně, nemusí vás při obvyklé činnosti riziko svalové horečky příliš trápit. Pozor si však dejte v případě, že se chystáte na nový cvik, na který ještě není tělo zvyklé. Zapojíte totiž odlišné svaly a problém může být na světě. Stejně tak myslete na protažení, zahřátí a nižší intenzitu tréninku také po delší pauze. Účinným pomocníkem je roller, neboli pěnový válec, který Vám pomůže připravit svaly na zátěž před tréninkem nebo naopak uvolnit svaly po tréninku.
Důležité je také tělu dodávat dostatečnou dávku všech potřebných živin, vitamínů, minerálů i stopových prvků. Zejména bez dostatku bílkovin nejsou svaly schopny správně pracovat.
Svalová horečka – jak se jí zbavit?
Když se svalová horečka dostaví, ihned si naordinujte pořádnou dávku odpočinku. Spěte minimálně 8 hodin denně a pohybujte se co nejméně. Nikam nespěchejte – čím víc budete odpočívat, tím dříve se k tréninku vrátíte. Pokud máte pocit, že dalším cvičením svalovou horečku překonáte, efekt bude spíš opačný, a dokonce si můžete ublížit.
Mezi další varianty patří například terapie červeným světlem, relaxační masáž s použitím esenciálních olejů pro uvolnění svalů nebo sauna, vířivka nebo perličková koupel. Co se týče sauny, upřednostněte parní variantu před suchou finskou saunou.
Pomoci mohou i bylinky a vitamíny
Období regenerace lze podpořit různými bylinkami i doplněním důležitých živin a prvků. Mezi ty patří hlavně hořčík, který je pro správnou svalovou funkci stěžejní. Doplňte ho i vápníkem a vitamínem C. Někteří lidé mají se vstřebáváním hořčíku problém, sáhněte tedy raději po tabletách, které zároveň obsahují vitamín B6, který jeho vstřebání podporuje.
Také si můžete bolavá místa něčím mazat. Vhodná je například konopná mast, mazání s kostivalem, kaštanem koňským (takzvaná koňská mast) nebo arniková mast. Vhodné je také mazání s výtažkem z kopřivy nebo borovice. Použít můžeme i esenciální olejíčky, nejlepší je třezalkový a levandulový.