Určitě každý z nás alespoň jednou v životě zažil stresovou situaci a neznám člověka, který by mi na otázku „Co je ti? Vypadáš nějak vystresovaně.“ odpověděl „Ne, já stres neznám„. I ty největší osobnosti historie přeci jen zažívali stres. I když v současnosti se stres transformoval do lehce odlišných stresorů. A Jak se zbavit stresu zdravě a jednoduše?
„Máme kontrolu nad svou myslí, ne na okolních vlivech. Uvědomme si to a najdeme svou sílu.“
Římský „filozof na trůně“ Marcus Aurelius
V úvodu článku se tedy dozvíte, co je to stres a jaké jsou jeho příčiny. Následně budou ve zkratce rozepsány druhy a důsledky stresu. Také se dočtete 4 tipy, jak se jednoduše a hlavně zdravě stresu zbavit. Konktrétně například správně zvolenými potravinami, bylinkami, pohybem, plánováním či s pomocí přátel.
Co je to stres?
Stres je určité napětí, tlak či zátěž. Slouží jako obrana našeho organismu proti určité nepříjemné či ohrožující situaci (stresoru). Jeho cílem je zachování stabilního vnitřního prostředí a zabránění poškození či smrti organismu.
Celkově rozlišujeme dva druhy stresu: stres akutní a chronický stres. Akutním stresem rozumíme stres pozitivní, přirozený a zdravý. Během dané stresové situace se nám vytvoří nejdříve hormon adrenalin. Ten nám sice způsobí žaludeční problémy, ale minimalizuje cit bolesti.
Z dlouhodobého hlediska ovšem mluvíme o chronickém stresu, který je pro naše tělo zlý. Udržuje nás sice stále v pozoru, ale začíná se nám tvořit místo adrenalinu, hormon cotrisol, který sice způsobuje, že se nám vrací apetit, ale tělo si potraviny uchovává a přeměňuje je v tuky. Čímž zpomaluje metabolismus a připravuje se na dlouhodobou psychickou zátěž.
Stres má i několik fází, od poplachové, přes fázi rezistence (odolování) až po fázi úplného vyhoření. Příčiny stresu (Stresory) mohou být faktory jak fyzického, psychického, sociálního, traumatického rázu tak i faktory, které si s sebou neseme z dětství. Tyto stresory jsou velmi individuální a každý jedinec reaguje na jiné stresory. Nejznámější jsou ovšem stres z práce či ze školy.
Projevy a důsledky stresu
Stres se může projevovat nejen psychicky ale i fyzicky. Psychickými příznaky stresu jsou zejména:
- únava
- nesoustředěnost
- podrážděnost
- potíže se spánkem
- nechuť k povinnostem
Fyzickými projevy stresu mohou být: bušení srdce, svalové napětí v oblasti zad a šíje, bolesti břicha, bolesti hlavy či sevření na hrudi. Je dobré ale brát v potaz, že všechny tyto projevy se nemusí objevit u každého jedince.
Z krátkodobého hlediska se mohou objevit důsledky prodělaného stresu a to například ztuhlost svalů či stresový vřed žaludku, způsobený sníženým prokrvením sliznice. Pokud se ovšem akutní stres změní v chronický, může mít i celoživotní důsledky jako například: Diabetes Mellitus, zvýšený tlak (hypertenze), Ischemická choroba srdeční až infarkt myokardu či zvýšené riziko astmatu.
Tipy, jak se zbavit stresu
5 tipů jak se zbavit stresu si představíme pomocí jednoduchého modelu 5P, který si snadno zapamatujete a díky němuž u nás stres nebude mít dlouhodobou šanci. Model 5P představuje:
- Potraviny
- Pitný režim
- Pohyb
- Plánování
- Přátelé
Potraviny proti stresu a dostatečný pitný režim
Čím více je naše tělo ve stresu, tím více máme potřebu tíhnout k tzv. emocionálnímu jedení. Zajídáme svůj stres hamburgery či jinými dobrotami z fastfoodů či šáhneme i po nějaké sladké dobrotě. To vše se dlouhodobě, díky hormonu cotrisolu, projeví v našich tukových zásobách a také na našem psychickém stavu.
Jídlo by se mělo i ve stresové situaci pojídat v klidu a také se doporučuje dodržovat pravidlo „5 místo 3“, kdy jíme 5 jídel denně po menších porcích a naše tělo netíhne tolik k únavě. Navíc výbornými potravinami, které pomáhají ke zmírnění stresu a neměly by chybět ve Vašem „stresovém“ jídelníčku, jsou například: pomeranče, sušené meruňky, mandle, krůtí maso či losos či špenát.
Dalším velkým pomocníkem jsou vitamíny proti stresu, které zmírňují dopady stresu na nás metabolismus. Jsou to především Vitamín C, hořčík a v neposlední řadě velmi důležité železo.
Nedílnou součástí v boji proti stresu je i dodržování pitného režimu, aby nedocházelo k dehydrataci organismu. Skvělou možností je i přidání bylinky proti stresu jako například:
- meduňka
- máta
- třezalka
- kozlík lékařský
- levandule
Tipy: Z těchto bylinek si můžete udělat výborný čaj proti stresu například mátový, meduňkový, levandulový. Skvělý je taktéž čaj z heřmánku, z mučenky, zelený čaj či čaj růžový. Všechny tyto čaje jsou tvořeny z bylin, které pomáhají v redukci stresu. Vyzkoušet můžete i uklidňující bylinkové koupele.
Pohybem proti stresu
Určitě Vám už někdo z Vašich blízkých řekl, že se cítí po sportu opravdu dobře a odpočatě. Paradoxně. Je to proto, že při sportu či pohybu se nám snižuje hodnota hormonu Cortisol, který navyšuje stres. Navíc se prokrví nejen svaly ale i mozek.
Nemusíte ihned začít běhat jako Usain Bolt. Stačí po malých krůčcích odstartovat pohybové aktivity. Máte sedavé zaměstnání a často telefonujete? Zkuste se u této aktivity zvednout a chodit po místnosti.
Pokud dojíždíte do práce či školy autobusem či tramvají, zkuste například začít vystupovat o jednu zastávku dříve a chvilku se projít pěšky. Uvidíte jak Vám to hned zlepší den a budete mít více energie.
Plánováním a pozitivitou do boje!
Americký spisovatel Dale Carnegie kdysi pronesl „1 hodina plánování Vám může ušetřit 10 hodin práce„. A nemůžu nic než souhlasit. Pokud máte problém s nastavením určitého denního režimu nebo nevíte s prací kudy kam a to Vás přivádí do stresových situací. Je na čase to změnit !
Nejlepším krokem je si stanovit cíle, co vše za ten den chcete stihnout. Nestanovujte si ale příliš velké cíle. Buďte realističtí a cíle si volte v rámci svých možností. Ty nedůležité přesuňte na později a nesnažte se stihnout všechno hned. Taktéž se na věci zkuste dívat trošku s nadhledem.
Cíle by navíc měly být spíše pozitivního charakteru. Místo „musím zhubnout do příštího měsíce“ si raději řekněte „Tento měsíc budu jíst výborný zelený salát s kousky čerstvého kuřecího masíčka“. Vaše cíle by zkrátka neměly v žádném případě znít jako rozkazy.
Můžete si zpracovat své cíle třeba den předem či ráno. Sedněte si a udělejte si svůj to-do-list na konkrétní den. Pokud pracujete na určitém projektu s více lidmi určitě Vám bude skvělým pomocníkem moderní doby aplikace Trello.
Přemýšlíte jak se zbavit stresu například ze školy? Zkuste si psát lístečky nebo si kupte nástěnku. Na ní si vše zaznamenávejte a postupně odškrtávejte věci, které už máte hotové.
Určitě také zkuste dechová cvičení. Více se dozvíte v našem článku, jak se správným dýcháním zbavit stresu.
Pár přátel stačí mít, co uměj za to vzít …
..Ano tak to zpívá Michal David ve své kultovní písni. Odnesme si z úryvku alespoň fakt, že přátelé jsou potřeba. Vždyť i Robinson Crusoe měl svého Pátka. Přátelé jsou určitou studnou, se kterou si můžeme promluvit, pokud nás něco trápí.
Nejhorším způsobem jak se pokusit zvládnout stres je dusit ho v sobě a nemluvit o něm s ostatními. Nebojme se svým přátelům tedy svěřit se svými problémy a určitě se vymyslí nějaké řešení nebo nám alespoň poradí jak danou situaci zvládnout.
Rozhodně nesahejte po trošku jiných kamarádech a to po láhvi s alkoholem či se nesnažte uniknout stresu jinými návykovými látkami. Vaše problémy to akorát zakryje a na chvilku se ztratí, jenže potom se objeví v mnohem větší míře.
Zkuste si místo toho třeba najít něco co Vás baví a naplňuje. Nějaký koníček či zálibu, při které úplně zapomenete na stres všedních dní. Uvidíte, že vše zlé bude k něčemu dobré.
Přeji Vám hodně štěstí a držím Vám palce v boji proti stresu a úzkosti!
Tip na závěr: Víte co je nejlepší a nejjednodušší lék proti stresu? Odpověď je jednoduchá. Zkuste líbání. Je vědecky dokázáno že líbání nejen uvolňuje naše myšlenky, ale právě snižuje hladinu Cortisolu. Pokud ale nemáte zrovna u sebe drahou polovičku, zkuste alespoň 20 sekundové objímání, bude to mít stejný efekt.
[…] Pokud potřebujete pomoct se zbavením se stresu, podívejte se na naše […]
[…] 5 tipů: Jak se jednoduše a zdravě zbavit stresu […]
[…] 5 tipů: Jak se jednoduše a zdravě zbavit stresu […]