Když se řekne „houby“, většina lidí si představí smaženici, houbové řízky nebo bramboračku. Ale co když někdo tuto surovinu nemá rád? I tak existují způsoby a recepty, jak houby použít, aniž bychom vlastně věděli, že je jíme. Inspirujte se našimi recepty z hub a podívejte se také, jak rychle houby rostou.
Houby jsou zdravé, proto je jezte
Proč bychom tyto dary lesa měli konzumovat? Jsou bez chemie. Obsahují spoustu prospěšných látek, například vitamíny B2 a B3. Jsou dietní, takže po nich nepřiberete. Pokud je tedy zrovna neusmažíte. Dobrá je například hlíva ústřičná. Hlavní sezóna hub je sice za námi, ale pokud máte nasušeno nebo zásoby lesních darů v mrazáku, můžete je konzumovat kdykoli během roku.
???? Tip: Jak usušit houby, si můžete přečíst v textu Jak na sušené ovoce, zeleninu a houby?
Jak udělat houby tak, aby chutnaly všem?
Jako člověk, kterému tyto produkty lesa nechutnají, jsem se rozhodla, že si z nich uvařím jídla tak, že mi zkrátka chutnat začnou. Nesnesu vůni smaženice či jen tak dušených hub – takže co s tím?
1) Něco pronikavého
A tak jsem přišla na to, že nějaké pronikavé koření musí houby zkrátka přebít. V tom je ten trik, takže česnek, cibule a majoránka jsou skvělou ingrediencí.
2) Houby na malé kousky
Pak je na prkénku nasekat na co nejmenší a nejjemnější části. No a aby houby nebyly v pokrmu vidět a tím vás neodradily (třeba barvou), jezte jen nohy, které jsou hezky bílé.
3) Houby nesmí být v pokrmu dominantní
Musíte je umět v jídle dobře schovat, zakrýt. Houby tam dávejte jen „na pozadí“. Ve smaženici a houbových řízcích fakt nejsou komparzem, ale hrají hlavní roli.
Rychlé a snadné recepty z hub
Ochutnali jste někdy syrového hříbka? Dá se to. Ovšem odborníci konzumaci syrových hub nedoporučují.
Pokud vám kloboukaté dámy lesa za normálních okolností nešmakují, připravte si je zkrátka tak, aby vám chutnat začaly. Mně třeba vadí v jídle černá barva, takže místo nějakých klouzků, bedlí a babek používám panské nebo pravé hřiby. A upravím si je tepelně tak, aby se daly pozřít. V obvyklých pokrmech, které dělá většina obyvatel, jsou pro mě nepoživatelné.
???? Tip: Nevíte, jaké houby sbírat? Vždycky jen ty, které na sto procent znáte. Inspirovat se můžete naším článkem o nejčastějších a nejznámějších jedlých houbách.
1) Houbové lívance
Už jste někdy jedli lívance naslano? Žádný problém, můžete vyzkoušet houbové, chutnají dobře. Základní ingredience jsou podobné jako u klasických sladkých lívanců, ty ostatní se shodují se surovinami na bramboráky, ovšem bez brambor.
Jako jste zvyklí u běžných lívanců, do misky nalijte mléko, nasypte polohrubou mouku, lžičku prášku do pečiva, 1 vejce, jen soli přidejte o něco více, protože není potřeba cukr.
Dalšími ingrediencemi jsou nakrájené houby (spařené, mražené či zcela čerstvé), kousky anglické slaniny, prolisovaný česnek, mletý pepř, majoránka. Ze všech surovin vypracujte těsto konzistence lívanců, aby nebylo ani příliš tuhé, ani příliš tekuté, a lívance smažte na sádle či na oleji po obou stranách na pánvičce dozlatova. Pro urychlení doporučuji používat dvě pánve naráz.
???? Tip: Pro ještě lepší chuť naplňte lívance orestovaným kuřecím masem a zeleninou.
2) Cuketové bramboráky s houbami
Máte cuketu, a nevíte, co s ní? Řešením jsou chutné cuketové bramboráky s houbami. Pokud místo cukety chcete použít brambory, ani tehdy není žádný problém. Použít můžete dokonce oboje – cuketu i brambory. Cuketu (či brambory) nastrouhejte nahrubo, nasypte hladkou mouku, majoránku, přidejte prolisovaný česnek, sůl, přilijte mléko, můžete zamíchat kostičky salámu. Opékejte na sádle či oleji. Přebytečný tuk po usmažení utřete do ubrousku.
3) Špagety s houbovou omáčkou
Na másle osmahneme kousky šunky a přidáme mouku a šlehačku. Omáčku zjemníme mlékem a rozpustíme v ní tavený sýr. Přidáme prolisovaný česnek, sůl, pepř a nakrájené hříbky či jiné jedné houby. Osolíme, opepříme a po změknutí podáváme s uvařenými těstovinami, například špagetami.
4) Drožďová polévka s houbami
Do hrnku se studenou vodou namočíme sušené houby. Rozpustíme máslo a olej a podusíme nastrouhanou mrkev a plátky česneku. Přidáme kostičky brambor, houby a vývar. Po uvaření dochutíme solí, pepřem, drceným kmínem a majoránkou.
A proč se polévka jmenuje drožďová? Svůj název získala díky zavářce, kterou jsou právě kvasnice. Na másle totiž necháme změknout jemně nasekaný česnek a rozdrobené droždí, poté i osolené vejce. Zavářku přidáme do polévky a podáváme ozdobené něčím zeleným, například petrželkou.
5) Zapečené houbofleky
Přes noc si namočíme houby do studené vody. Na sádle zesklovatíme nadrobno pokrájenou cibuli. Uvaříme těstoviny, slijeme z nich vodu a zamícháme do nich sádlo s cibulí, houby a česnek. Osolíme, opepříme, přidáme kmín. Pekáček vymažeme sádlem a vysypeme strouhankou a pod alobalem zapékáme 25 minut a ještě deset minut necháme v troubě po nalití vajec smíchaných s mlékem. Houbofleky nemusíme zapékat, lze přimíchat vejce bez nutnosti trouby.
Věřím, že vás naše recepty z hub zaujaly a vyzkoušíte je vykouzlit ve svém bytě. A pokud ne, inspirujte se třeba článkem o tom, co vařit k obědu.