TěloZdraví

Kopřivový čaj: Jaké má účinky a jak dlouho ho pít?

Kopřivový čaj, zázrak z obyčejné byliny, kterou většina zahrádkářů považuje za plevel a děti se bojí, aby se o ni nepopálily. Kopřiva je velice účinnou léčivou rostlinou. Řadí se mezi superpotraviny a navíc ji najdete na každé lesní cestě nebo zahrádce.

Kopřiva dvoudomá

U nás je nejčastější kopřiva dvoudomá, která se běžně vyskytuje na vlhkých místech. Kopřiva je bylina se sytě zelenými listy a dorůstá do výšky jednoho metru. Rostlina je porostlá žáhavými chlupy a kvete od června do října.

Listy kopřivy dvoudomé.

Sběr

Sbíráme listy nebo listy s horní částí natě, nejlépe před počátkem kvetení. Sušíme ve svazcích na stinném místě, kde je zajištěn dostatečný přístup vzduchu. Skladujeme v uzavřených nádobách.

Kopřivový čaj

V lidovém léčitelství se doporučuje 1 šálek kopřivového čaje denně na zlepšení duševní i fyzické kondice. Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.

Užívání kopřivy se v jarním období doporučuje jako prevence nachlazení. Bylinné čaje s kopřivou mají antiseptické a antirevmatické účinky a snižují krevní tlak.

Doporučují se pít 2 až 3 šálky denně. Ideální je čtrnácti denní kopřivová kůra. Poté je vhodná minimálně týdenní pauza.

Kopřiva se nedoporučuje užívat v těhotenství a během kojení!

Tip: Prohlédněte si i tipy na další bylinné čaje.

Jak připravit kopřivový čaj

Pro přípravu kopřivového čaje si připravte 1 lžíci sušené kopřivy, kterou zalijte horkou vodou. Nechte vylouhovat 10 – 15 minut.

Ještě více cenných látek z kopřivy získáte, když ji budete louhovat za studena. Čerstvé kopřivy zalejte studenou vodou a nechte louhovat přes noc. Ráno sceďte a popíjejte přes den.

Podávání kopřivového čaje

Účinky kopřivy

Kopřiva je účinný prostředek při léčbě jater, žlučníku a zánětu močových cest. Napomáhá při hojení ran i při léčbě kožních onemocnění. Polyfenoly obsažené v kopřivě mohou napomoci při zánětlivých onemocněních, cukrovce, obezitě, rakovině a onemocnění srdce. Obsahuje také silné antioxidanty, zlepšuje trávení a pomáhá zhubnout.

Zevně se užívá na kožní vyrážky a padání vlasů. Uplatnění našla i v kuchyni jako přísada do jarních salátů a velikonoční nádivky.

Kopřiva obsahuje vitamín A, C, K a B2, minerální látky jako hořčík, vápník, fosfor, sodík, draslík a železo. Je zdrojem širokého spektra aminokyselin.

Pozor byste si měli dát na případné nežádoucí účinky. Pokud užíváte dlouhodobě nějaké léky je vhodné se před pravidelným pitím kopřivového čaje poradit se svým lékařem. I přírodní potraviny nebo nápoje mohou způsobit alergické reakce, obzvlášť v kombinaci s některými léky. Kopřivový čaj může způsobit průjem nebo podráždění žaludku. Pozor by si měli dát hlavně lidé užívající léky na ředění krve. V případě jakýchkoli obtíží je nutné čaj přestat pít.

Kopřiva a hubnutí

Přidání kopřivového čaje do stravy má vliv na ukládání tuků a pomáhá zažívání, jelikož podporuje činnost střev. Má lehce močopudné, detoxikační a projímavé účinky, čímž povzbuzuje látkovou výměnu a napomáhá hubnutí.

Samotné pití kopřivového čaje hubnutí nezaručí. Jedná se pouze o doplněk stravy na podporu redukční diety.

Dále si můžete přečíst: Bylinné koupele a bylinná napářka.

product-image

Kopřivový čaj

7.7

V lidovém léčitelství se doporučuje 1 šálek kopřivového čaje denně na zlepšení duševní i fyzické kondice. Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.

Výhody
  • běžně dostupné
  • prevence nachlazení
  • obsah vitamínů a minerálních látek
  • obsah aminokyselin a antioxidantů
  • pozitivní vliv na některé onemocnění
Nevýhody
  • může způsobit průjem a podráždění žaludku
  • nevhodné pro kojící a těhotné
  • nevhodné pro lidi s poruchou ředění krve

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
22
Super
5
Nic moc
0
Trapas
0
Sandra Ješko
Jsem organizovaná a kreativní duše. Miluji knihy a ráda bych jednou sama nějakou napsala. Copywriting považuji za první krůček k dosažení svého cíle.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více:Tělo