Sebevědomí: v dnešní době velice populární vlastnost, skoro každý po ní touží. Ačkoliv se vám teď možná zdá nedobytná, brzy uvidíte, že najít v sobě sebevědomí, zas tak těžké není. Pomocí následujících 7 rad to zvládne opravdu každý, kdo se bude jen trochu snažit. Ještě než se ale vrhneme na samotné rady, musíme si něco vyjasnit.
Dva mýty o sebevědomí
Sebevědomí je sice často skloňovaná vlastnost, mnozí lidé si ho však špatně vysvětlují. Nejrozšířenější jsou hlavně tyto dva mýty.
Sebevědomí = neskromnost
Nesebevědomým lidem rodiče často do hlavy vtloukali, že sám sebe přece člověk nemůže chválit, protože by to nebylo skromné. Kritikou naopak nešetřili, aby si náhodou o sobě jejich ratolest moc nemyslela…
Jenže takto vychovávaní lidé pak vůbec neumí pracovat s kritikou a obdivem. Zatímco veškerou svou kritiku směřují k sobě samým, všechen jejich obdiv jde ven, na okolní lidi. V jejich hlavách pak vzniká propast mezi dokonalým okolím a otřesným já… Když mají najít něco pozitivního či chvályhodného na sobě samých nedokážou to.
Čím méně sebevědomí jste, tím „drsnější“ se vám budou rady níže zdát. I zdravé sebevědomí vám bude připadat „moc“, jako pýcha, když jste předtím žádné neměli. Buďte na to proto připraveni.
Sebevědomí = automaticky lehčí život
Možná si myslíte, že sebevědomí vyřeší všechny vaše problémy a otevře vám dveře kamkoliv. Ve skutečnosti, jakmile si vypěstujete zdravé sebevědomí, můžete na mnoha místech začít narážet.
Spousta lidí se vás začne bát nebo pro ně přestanete být perspektivní. Například člověk, který zná svou hodnotu, nesetrvá na mizerně placeném místě.
Ani muži zpravidla netouží po sebevědomých ženách – hledají spíše nesebevědomé obdivovatelky, pro které budou málem za bohy…
Když nabydete sebevědomí, spoustu lidí, kteří využívali vašeho nesebevědomí, to zabolí. Přestanete je nekriticky obdivovat, nevyhovíte každému jejich přání, nenecháte se urážet a zesměšňovat.
Připravte se, že vám začnou podkopávat nohy, odrazovat vás nebo obviňovat ze sobeckosti. Odpor toxického okolí v případech, kdy si někdo, kdo byl doposud obětí, vymezuje hranice, je běžný. Chyba rozhodně není ve vás. Lidi, kteří vám nepřejí, bez milosti odstřihněte, stejně to s vámi nemysleli dobře.
A nyní se už pojďme podívat na tipy, jak si zvýšit sebevědomí.
1. Pusťte si k tomu správnou hudbu
Ví se, že hudba dokáže hodně ovlivnit chování člověka. Vezměte si například řízení. Je mnohem pravděpodobnější, že překročíme povolenou rychlost, bude-li nám z autorádia hrát svižná písnička, než při poslechu melancholické klavírní skladby.
Podobně to platí i pro sebevědomí. Jestli se dennodenně utápíte v tónech smutných písniček o nenaplněné lásce či samotě, popřípadě se házíte do klidu pomalými skladbami, vyvolá to ve vás akorát tak melancholii a pasivitu (v horším případě smutek a depresi). Ty se suverenitou dohromady moc nejdou…
Využijte hudbu, kterou posloucháte jako manifestaci. Volte písničky rychlejšího tempa s výrazným rytmem a sebevědomými texty.
Jste žena? Pusťte si písničky o lamačkách mužských srdcí, o girlpower a nezávislých ženách.
Jste muž? Začněte poslouchat písničky o rychlých autech, penězích a večírcích.
Poslechem hudby od lidí, kteří mají sebevědomí leckdy až moc, se na vás část z něj přelije. Brzy budete mít pocit, že ty písničky jsou o vás.
2. Tancujte
Všimli jste si, že stydliví lidé neradi tancují?
Při tanci se člověk stává sám sebou a přestává se kontrolovat. Neštěstí nesebevědomých lidí spočívá v tom, že příliš prožívají, jak vypadají v očích ostatních. Bojí se udělat chybu, proto se neustále kontrolují a jsou příliš seriózní. Nikdy se neodvážou. Sebevědomí lidé neřeší, co si o nich okolí myslí. Když se chtějí smát, tak se smějí, když chtějí plakat, tak pláčou a když chtějí tančit, tak prostě tančí. A když je někdo nebere, nepovažují to za svou chybu.
Tancem se naučíte spontánnosti. Nemusíte jít hned do klubu. Začněte doma, když budete sami. Třeba při úklidu. Neřešte techniku, jen si to užívejte.
Neberte se tak vážně – to je smysl celého tohoto úkolu. A kdoví? Třeba zjistíte, že ve vás dřímá skrytý talent…
3. Foťte se
A nebo ještě lépe: natáčejte se – klidně i u toho tančení.
Stalo se vám někdy, že při sledování film vám na první pohled připadal hlavní hrdina ošklivý, ale na konci filmu už vám tak hrozný nepřišel, dokonce se vám možná zdál i hezký? Je to tím, že čím déle se na někoho díváme, tím více si na něj zvykáme a tím více atraktivní nám připadá.
A teď si uvědomte ten začarovaný kruh, když si připadáte oškliví, odmítáte se fotit a pak vás jednou někdo někde zachytí z nelichotivého úhlu, čímž vám jen potvrdí domněnku o vaší ošklivosti…
Sebevědomý člověk se nebojí svého těla. Nemusíte se hned cítit jako supermodelka, jen si prostě zjistěte, jak vypadáte a buďte si toho vědomi.
Častější focení vám přinese několik benefitů:
- Budete zvyklí na to, jak vypadáte a „ta osoba“ na fotce vás už nevyděsí.
- Zjistíte, že existují lichotivé a nelichotivé úhly a že z každého vypadáte úplně jinak.
- Naučíte se neznervóznět před kamerou a při focení zaujmout lichotivou pózu.
- Budete mít vzpomínku na to, jak moc jste úžasní 😉
4. Najděte si svůj styl
Když člověk věří tomu, co má na sobě, nese se úplně jinak, než když vůbec netuší proč se oblékl tak, jak se oblékl… Oblečení, ve kterém se cítíte, na vaše sebevědomí zapůsobí doslova jako živá voda.
Ta nejlepší zpráva je, že styl může mít úplně každý! Nejedná se totiž o žádnou vrozenou dispozici, ale dovednost, kterou získáte učením a zkoušením.
Tip: Začít můžete tím, že správně určíte svůj podtón pleti. Od toho se pak odrazíte ve výběru barev, které vás podtrhnou.
A pozor, mít styl rozhodně neznamená, že musíte chodit oblékaní jako na přehlídkovém mole. Sebevědomí můžete vyzařovat i v teplákách, budete-li se v nich „cítit“.
5. Vybírejte si ty správné lidi
Říká se, že okruh lidí okolo vás by měl být z jedné třetiny tvořen lidmi, které motivujete vy, z jedné třetiny lidmi, kteří motivují vás a z jedná třetiny lidmi, kteří jsou vám „rovni“. Držte se toho i v případě sebevědomí.
Samozřejmě, že pro sebevědomého člověka jsou ideální nesebevědomí lidé, kteří sebou nechají lidově řečeno „vorat“ a ještě ho budou obdivovat. Zároveň je to ale ta nejlepší cesta k tomu, jak se stát panovačným.
Aby vaše sebevědomí zůstalo zdravým, potřebujete i lidi, kteří vám nastaví mantinely.
6. Dělejte se vzácnými
Toto je cesta, jak vaše sebevědomí podpořit trochu zvenčí.
Když na všechno hned řeknete „Ano!“, stanete se pro lidi kolem sebe samozřejmostí. Pozvali vás kamarádi na večeři? I když víte, že stejně nemáte žádné lepší plány a chcete jít, neříkejte hned ano, Předstírejte, že si to rozmýšlíte. Proč?
Když na všechno hned nekývnete, lidé vás budou přesvědčovat. A vy najednou uslyšíte spoustu lichotek: „Přijď, s tebou je vždycky sranda,“, „Bez tebe to nebude ono,“, „Ty vždycky umíš vybrat ten nejlepší podnik,“ a tak podobně.
Vtip je v tom, že lidé si o vás myslí spoustu hezkého, ale vy to nikdy neuslyšíte, když jim nedáte příležitost.
7. Chybujte s grácií
Chybuje samozřejmě každý člověk, ale jak to, že u někoho máte pocit, že žádné chyby nedělá a u někoho, že je chodící pohroma? Hodně záleží, jak ke svým chybám přistupujete. Zasmějete se své nešikovnosti a dál to neřešíte? Nebo si půl hodiny sypete popel na hlavu a omlouváte se pomalu i za svoji existenci?
Lidé se obecně omlouvají zbytečně moc. Jasně, pokud jste právě někoho srazili autem, nesplnili, co jste slíbili nebo někoho podvedli, výčitky jsou na místě. Proč se ale omlouvat za to, že váš autobus má zpoždění? Můžete za to snad vy? Pokud o sobě víte, že se omlouváte za každou blbost, zkuste příště místo omluvy poděkovat. Je to jednoduché. Místo: „Omlouvám se, můj autobus měl zpoždění,“ řekněte: „Děkuji, že jsi na mě počkal,“.
A nebojte, tím, že se přestanete nadměrně omlouvat, se z vás nestane žádný sebestředný sobec. Schválně si představte, že by se autobus nezpozdil vám, ale kamarádovi. Nenáviděli byste ho za to? Asi ne, že?
A pamatujte si…
Sebevědomí musí vycházet v první řade z vašeho nitra. Výše zmíněné rady jsou sice dobrými pomocníky, ale samy o sobě rozhodně nestačí. Pokud si vnitřně odmítnete připustit, že „za to stojíte“, nepomůže vám ani dvacet rad, jak si zvýšit sebevědomí.
Nezapomínejte také, že budovat si sebevědomí je celoživotní proces. Neusněte proto na vavřínech po prvním měsíci.