Pokud znáte všech pět těchto bylin, gratulujeme! Jistě tedy víte, jak chutné a prospěšné tyto rostliny jsou. Asijská kuchyně se v Česku těší stále větší a větší oblibě. Je chutná, lehká a také má blahodárný vliv na váš zdravotní stav a trávení jako takové. V tomto článku si představíme pět nejlepších asijských bylin, které vám zajisté výborně obohatí vaši kuchyni a pomohou vám při zdravotních problémech.

1. Koriandr setý

První asijská bylina patří mezi ty nejznámější, hlavně díky své chuti a vůni, kterou někteří milují a jiným smrdí jako mýdlo. Její stavba je podobná anýzu nebo kopru. Tyto dvě vlastnosti koriandru dali jeho jméno z řeckého koriannon, což by se dalo přeložit jako anýz, jenž smrdí jako štěnice.

Tuto jednoletou bylinku využíváme prakticky celou, i její květy a semena.

Původ koriandru setého je sice nejasný, ale používali ho již dávní Egypťané. Už tehdy byl znám jako lék na zažívací obtíže.

 

Vliv na zdraví

koriandr

Koriandr obsahuje velkou řadu zdravých složek:

silice, mastné oleje, třísloviny, vitamín C, linanon nebo třeba geraniol

Zralý plod má ostře kořenitou chuť a je možné ho žvýkat pro zlepšení trávení. Koriandr je báječný na nadýmáním, mírní také žaludeční křeče a díky silicím zvyšuje chuť k jídlu.

Podporuje vykašlávání, působí baktericidně a má příznivé účinky na nervovou soustavu. Jde jej použít také na ošetření vředů.

Použití v kuchyni

V kuchyni se využívá hlavně nať koriandru setého. Výborně se hodí do kari, omáček nebo k rybám. Jeho plody mohou skvěle okořenit různé saláty, marmelády, sladké i slané pečivo nebo polévky.

2. Bazalka thajská

bazalka thajská

Tato jednoletá léčivá bylinka pochází z Indie. Připomíná chuť běžné bazalky pravé ale má výraznější vůni a lékořicovou chuť. Je velmi oblíbená v asijské kuchyni.

Vliv na zdraví

Bazalka thajská je používána v čínské medicíně.

protizánětlivé a protiinfekční účinky. Listy této bazalky podporují hojení šťipanců od hmyzu.

Výborně pomáhá na zažívání, zlepšuje správnou funkci močového měchýře, ledvin a játer.

Čaj z listů pomáhá pak při nachlazení a kašli, tak jako dobře známý rýmovník nebo angínovník.

Použití v kuchyni

Tato peprná bazalka chutná podobně jako anýz či lékořice. Její štiplavá chuť výborně ochutí grilované maso, saláty. Hodí se překvapivě také velmi dobře ke sladkým dezertům.

3. Touleň srdčitá

Touleň srdčitá

Touleň je vytrvalá bylina pocházející z jihovýchodní Asie. Někdy se o ní mluví jako o rybí mátě, což odpovídá její chuti.

Může vyrůst až do výšky přes třicet centimetrů. A po vykvetení ji zdobí krásné bílé květy.

Jde si ji vypěstovat a následně využít v kuchyni nebo při zdravotních potížích.

Vliv na zdraví

Jako léčivo se využívá hlavně její nať.

Tato bylina obsahuje účinné látky jako flavonoidy, terpeny nebo mastné kyseliny.

Touleň je používána hlavně pro své antiseptické účinky, je také protizánětlivá. Vhodná je tedy i při léčení kožních problémů. Je také antibakteriální, snižuje horečku a působí jako antivirotikum.

Použití v kuchyni

Listy touleně mají velmi silné aroma. Jsou proto vhodné do salátů, polévek a omáček v asijské kuchyni.

Listy by se měly používat ideálně čerstvé. Touleň jde naštěstí u nás sehnat v některých zahradnictvích. Jde ji také vypěstovat.

4. Klasnatka brvitá

Klasnatka brvitá

Tato vonná léčivka pochází také ze zemí jihovýchodní Asie, hlavně z Nepálu, Vietnamu a Indie.

Vzhledem připomíná kopřivu, neboť je ze stejné čeledi hluchavkovitých.

 

Vliv na zdraví

Klasnatka brvitá je bylinou používanou v čínské medicíně. Má také velmi příznivé účinky na lidské trávení a na špatný dech.

Použití v kuchyni

Svou lehkou a svěží citrusovou vůní i chutí klasnatka připomíná meduňku lékařskou. Její lístky se často používají ve vietnamské kuchyni a jí se syrové.

Najde své využité především v salátech, závitcích nebo jako dochuzení polévek.

4. Perila křovitá

Perila křovitá

Perila křovitá je léčivá bylinka. Pochází z Číny a Indie a pěstují se hlavně dvě barevné varianty, zelená a červená. Její listy mají srdčitý tvar a vzhledem tato rostlina připomíná kopřivu. Jde pěstovat i u nás, stačí ji vysadit na jaře, je velmi nenáročná.

Vliv na zdraví

Perila se používá hojně v tradiční medicíně pro své antiseptické a antialergenní účinky. Pomáhá také snižovat cholesterol pomocí mastných kyselin. Éterické oleje, které obsahuje, jsou výborným konzervantem a mají antimikrobiální účinek.

Použití v kuchyni

Perila křovitá se používá např. ve vietnamské, korejské nebo japonské kuchyni.

Její chuť je značně aromatická ale zároveň sladká. Její zelená odrůda chutná citronově a vůní připomíná anýz. Hodí se skvěle k rybám nebo masu, lze ji také použít při přípravě kimbabu nebo ji lze naložit.

Pokud vás některá z těchto bylin zaujmula, rozhodně se nebojte ji zkusit. Můžete tak obohatit jak svoje zdraví, tak svoje chuťové pohárky.

Pokud by vás zajímaly další zdravý prospěšné potraviny přečtěte si i další články o blahodárných účincích kurkumi nebo exotických superpotravinách.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
1
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petr Martinů
Student FF UK, který miluje jazyky a pálivé jídlo. Bez sluchátek nevyjde z domu a věří v UFO.

    Mohlo by se vám také líbit

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *