Každý rok stejný problém… Chystáš se na dvoutýdenní dovolenou po roce plném školy, práce a chladného počasí. Balíš si do kufru tvé nejnovější letní kousky a těšíš se, jak vyniknou na opálené pokožce. Jak ji ale dosáhneš, aniž by ses spálila, vypadala jako rak a nakonec se celá sloupala? V dnešním článku pro tebe máme 5 tipů, jak se co nejlépe a nejrychleji opálit.
1. Správna příprava před opalováním
Příprava tvé pokožky na dobu strávenou na slunci ti může pomoci k déle přetrvávajícímu opálení. Před opalováním je doporučeno, aby si zbavila svou pokožku suchých a odumřelých částí a pořádně ji hydratovala. Pokud víš, že se půjdeš opalovat ráno, je dobré pokožku připravit už večer před spaním a nechat výživu působit přes noc. Když se naopak chystáš na odpolední slunění, dopřej své pokožce péči po ránu. Ideální je použít hydratační krém s výtažky z aloe vera, nebo kokosový olej, které mají tendenci zachovávat pokožku hebkou a opálení trvácnější.
2. Vhodný opalovací krém a hydratace
Když se chceš opálit rychle, ale zároveň si zachovat zdravou pokožku, ideální je pro tebe opalovací krém s ochranným faktorem 30. Tento krém je totiž dostatečně silný na to, aby tvou pokožku chránil před nežádoucími účinky slunce, ale ne natolik silný, aby ses neopálila vůbec. Nejlepší je, když si krém aplikuješ už doma, aby jej tvá pokožka stihla dostatečně absorbovat. Obzvláště během prvních dnů se nezapomeň krémem natírat opakovaně, aby ses vyhnula případnému spálení.
Nesmíš zapomenout svoji pokožku hydratovat i po opalování. Kokosový, avokádový, mrkvový nebo malinový olej v sobě obsahují určité složky, které jsou schopny chránit tvou pokožku před negativními účinky slunečního záření. Když je použiješ po opalování, tvoje pokožka zůstane nejen nádherně hydratovaná, ale také dostatečně chráněná. Tyto oleje mají zároveň schopnost udržet opálení trvácnější. Nikdy je však nepoužívej místo opalovacího krému! Jejich přirozený ochranný faktor totiž není dostatečně silný na to, aby ses vyhnula spálení.
3. Jídlo jako pomůcka
K hezčímu a déle trvajícímu opálení je možné si pomoci i volbou správné stravy. Potraviny, které obsahují betakaroten, například mrkev, batáty a zelí, ti mohou pomoci vyhnout se spálení. Dalším pomocníkem jsou jídla s obsahem lykopenu, například rajčata, meloun a kvájava. Zatímco betakarotenu se připisuje schopnost snížit citlivost vůči slunci u lidí, kteří jsou na něj alergičtí, lykopen podle výzkumu z roku 2011 napomáhá přirozeně chránit pokožku proti negativním účinkům UV záření. Díky těmto malým pomocníkům tvá pokožka nebude jen krásně opálená, ale také zdravá.
4. Změna pozic při opalování
Pravidelná změna pozic při opalování ti zaručí nejen rovnoměrné opálení, vyhneš se i spálení částí těla, které bys měla na slunci vystavena déle, než je třeba. Velice výhodnou pozicí pro rovnoměrné opálení je stání, protože ti slunce svítí na všechny strany těla současně. Volejbal nebo jiná plážová hra jsou tedy skvělými formami aktivního odpočinku, které ti zaručí nenucené rovnoměrné opálení. Nezapomeň si také vzít top bez ramínek, nebo vršek bikin s odepínatelnými ramínky, abys neměla na ramenou nechtěné bílé pruhy.
5. Čas strávený na slunci
Je důležité, aby sis na opalování zvolila vhodný úsek dne. Zpravidla nejsilnější slunce bývá mezi 13.00 a 15.00 hodinou odpoledne. Pokud se chceš opálit co nejrychleji, v tomto časovém úseku máš největší šanci, aby se ti to povedlo. Máš-li však citlivou nebo přirozeně bledou pokožku, můžeš riskovat vážné spálení. V tomto případě by si tedy měla volit spíše ranní opalování. V obou situacích si však nezapomeň dávat přestávky, během kterých budeš trávit určitý čas ve stínu. I tvá pokožka totiž potřebuje odpočinek k tomu, aby měla zdravý a zářivý vzhled.
Teď, když už máš všechny potřebné tipy pro nejlepší a nejrychlejší opálení, můžeš vyrazit a slunit se! Ale kdyby ti to náhodou přece jen nevyšlo, přečti si náš článek 9 rad, co pomáhá na popáleniny od slunce.