TěloZdraví

Znáte příčiny černání zubů?

Tmavnutí bílého obsahu úst nastává z nejrůznějších důvodů. Jaká je prevence černání zubů, proč k němu dochází a jak stomatolog ošetřuje mrtvý zub po úrazu?

Jednou z hlavních příčin černání zubů je špatná ústní hygiena. Nedostatečné čištění zubů vede k hromadění plaku, což může časem způsobit tmavnutí až černání skloviny. Zbytky potravy se mění na bakterie, které produkují kyseliny, a tyto kyseliny narušují povrch zubů.

Zuby jsou jediná tkáň, která se v lidském těle neobnovuje

Když dítěti vypadnou mléčné zuby, musí si až do konce života vystačit s druhými (dospělými). Změní se to někdy? Vypadá to, že ano. Podle studií vědců z různých států by jednoho dne mohla nastat změna. Podle všeho si však počkáme ještě hezky dlouho. Dnes stále platí pravidlo, že jiné než druhé zuby lidem nevyrostou. Dojde-li však ke ztrátě těchto orgánů nebo jejich poškození, musí přijít na řadu lékařský zásah v podobě plomb, umělých korunek a implantátů.

Není to jako u krokodýlů, jimž se zuby vždy, když o ně přijdou, samy obnovují. My si na tento vědecký (lékařský) počin musíme teprve počkat. Už dnes se však testují léky a postupy pro vytvoření nového přírodního zubu nebo dopěstování poškozeného. Přesto je přirozená obnova zubní tkáně (její dorůstání) vzdálenou hudbou budoucnosti a my si o ní můžeme nechat jen zdát.

Vědci z různých koutů světa vynalezli a zkouší několik metod, jak přinutit lidský chrup k přirozené obnově. Jednoduše řečeno se snaží vymyslet způsob, jímž by se v budoucnosti mohly nahrazovat zákroky, jako upevňování plomby nebo korunky, případně zubního implantátu. Jedním takovým počinem byl vynález léku proti Alzheimerově chorobě, u nějž se jako vedlejší účinek projevilo spontánní dorůstání zubů. V současné době je tento medikament zvaný Tideglusib ve fázi testování.

Co ale víme už teď, je, že po podání zmíněného léku nebo při pěstování zubů pomocí kolagenové houby, což je jedna z několika dalších metod pokusu o zubní regeneraci, doroste jen vrchní sklovina, nikoli dolní zubovina.

Úraz jako příčina černání zubů

Stane-li se lidem úraz typu spadnutí z kola, může dojít k poškození zubů, nejčastěji odlomením. Aby to neskončilo smrtelným zánětem, takzvané endodonické ošetření stomatologem má za úkol odstranit ze zničeného zubu nervy, čímž však orgán zčerná. Kořenové zubní kanálky se nicméně vyčistí a zub po nasazení plomby či korunky můžete dále používat, jen se nesmí kousat do tvrdého jídla.

Někdy úrazu (vámi nezaviněnému) nelze předejít, avšak co může udělat každý z nás v rámci prevence je chovat se bezpečně a zodpovědně. Používejte tedy ochranné pomůcky – ve sportu i při práci a kdykoli je to nutné nebo vhodné.

Nikdy nejezděte na bicyklu s taškami na řídítkách. Zavazadla se zaplétají do kola a jsou známy případy, kdy se po pádu z bicyklu z lidí stali invalidé. Pozor si dávejte také na kolečkových bruslích a všude, kde se dá spadnout. Gravitační zákony jsou neúprosné. Pokud se vám odštípne kus zubu a můžete se pro úlomek sehnout, vezměte jej do ordinace, v některých případech vám stomatolog ulomenou část dokáže připevnit tam, kam patří.

Čistíte si správně zuby?

Kromě následku úrazu zuby černají také, jak známo, nedostatečnou hygienou. Čistíte si zuby správně? Má se tak dělat krouživým pohybem a pokud vám zbytky jídel zůstávají mezi zuby, používejte zubní nit nebo mezizubní kartáček. Nekonzumujte také příliš sladkého, protože je to nápor a orgány pro kousání se tím nenávratně poškozují. Péči o chrup věnujte dvakrát denně nejméně po třech minutách. Ostatně to už vám říkali ve škole, že?

Pokud máte možnost, zuby si myjte nejlépe po každém jídle. Pro zvýraznění účinku zubní pasty lze použít po řádném vyčištění kousacích orgánů kartáčkem ústní vodu, kterou si vypláchnete pusu a obsah jen vyplivnete. Pokud nemáte možnost umýt si zuby kartáčkem a pastou, dejte si žvýkačku nebo větrový bonbón značky Klokanky, Hašlerky, Eukalyptus Menthol nebo Sněhulky. Jen to s těmi žvýkačkami nepřehánějte, protože, kromě toho, že nadýmají, je také známo, že všeho moc škodí.

Kromě správné ústní hygieny nejezte moc sacharidů, ale spíše se stravujte zdravě. Dávejte si lehká jídla a nepijte slazené nápoje. Nejhorší je lít do sebe Colu po litrech nebo hasit žízeň limonádami či sladkými minerálkami. Džusy jsou sice zdravé a plné vitamínů (zejména ty stoprocentní, kde toto číslo představuje podíl ovoce a znamená, že nektar výrobci nenaředili), ale měli byste je dolít vodou a snížit tak procenta cukrů.

Amalgámové, nebo pryskyřicové plomby? Pozor na rtuť i černání zubů

Někdy zub ztmavne proto, že na jeho opravu stomatolog použil černou plombu. Při úrazu se totiž musejí dát na jeden zub dvě: ideálně bílé, ale pokud je jedna z nich černý amalgám, který se kvůli své jedovatosti z důvodu vysokého obsahu toxické rtuti nedoporučuje aplikovat, působí potom opravený zub po zákroku jako tmavý.

Amalgám déle vydrží, neboť je pevnější než bílá plomba, ale kvůli rtuti jej odborníci pokládají za jedovatý. Traduje se, že postupně otravuje organismus a zapříčiňuje řadu autoimunitních chorob, jako je roztroušená skleróza. Tyto informace však nejsou vědecky potvrzené, nicméně pokud nemusíte, amalgám si do ústní dutiny nedávejte. Upřednostněte bílé (keramické) plomby, jež jsou sice dražší, avšak bezpečnější.

Příčiny žloutnutí zubů a jak to spravit

Dalším problémem, s nímž se lidstvo potýká, je žloutnutí zubů, za což může jak kouření, tak i nesprávné stravování. Když se těmto spouštěčům budete vyvarovat, riziko žloutnutí zubů zmírníte. I přesto se někdy může stát, že zuby prostě zežloutnou, což se spraví vybělením. Zde je prevence jasná: nekuřte, jezte zdravě a čistěte si správně zuby.

Tip: Přečtěte si také náš článek, jak ještě byste měli pečovat o své zuby.

Třetí přírodní zuby

Pověděli jsme si něco o černání zubů a také o jejich žloutnutí. Ve velmi vzdálené budoucnosti se budou třetí zuby pěstovat, my se toho však nedožijeme. Tkáňové inženýrství čili pěstování nových zubů za pomoci implantace kmenových buněk čeká nástupce dnešních lidí. Naše generace to rozhodně nebude.

Přečtěte si také články o tom, jak vytvořit lepší reklamu a jak dodat tělu vitamín D a hořčík.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu, cestuji a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Tělo