Jak na ...Návod

Životní hodnoty: Jak sestavit žebříček hodnot i cílů?

Umět si stanovit priority a držet se jich je někdy kumšt. Ale vyplatí se to, protože tak získáte dlouhodobější motivaci. Cestou malých kroků se vám pak může podařit dosáhnout všeho, co si vysníte. Ujasnit si, co je pro vás důležitější, může přinést kýžený výsledek, protože jak může něco vyjít, když nevíte, čeho chcete dosáhnout?

Stanovte si priority

Rozhodujete-li se, co je pro vás lepší nebo důležitější, je třeba se držet toho, že musíte vědět, o co vám jde a kam směřujete. Abychom dosáhli cíle, vždy je nutné něco obětovat, něčeho se vzdát. Ukrást si volný čas, opustit komfortní zónu… Zpravidla si musíte vybrat mezi tímto: buď přijdete o trochu pohodlí, nebo se nikam neposunete.

Napište si všechna „pro“ a „proti“

Ať už před vámi stojí jakákoli nástraha, pomoci rozhodnout se by měl následující návod.

Vezměte si obyčejný papír (nebo si otevřte nějaký textový editor) a obdařte jej jednoduchým zápisem: Na jednu stránku si vypište všechny klady, jež vám dané rozhodnutí přinese, na druhou zápory. Kde budete mít více odrážek, tato možnost by měla vyhrát.

Příklad: Nevíte, zda máte jít studovat nějaký konkrétní obor na určité vysoké škole. Jedna strana vašeho dokumentu bude popsaná plusovými odrážkami, co vám přinese rozhodnutí na tu školu jít (třeba vyšší kvalifikaci – možnost mít lépe placenou práci; zkušenosti; dělat, co mě baví). Na straně druhé budou samé zápory (vzdálenost, finance, je to těžké zvládnout…).

Jasně, kromě rozumu také musíte naslouchat svému srdci. A to je hodně důležité, protože, ať si říká kdo chce co chce, právě náš cit umí nejlépe stanovit priority.

Zvažte, co je pro vás lepší
Než dojdete k závěru, vše důkladně zvažte.

Pište si deník

Že to dělají jen pubertální jedinci? Nikoliv! Psát si v dospělosti deník není žádná ostuda. Naopak je to pro vás důkaz, že na sobě pracujete, pomůže vám to si urovnat myšlenky, vypsat se, „vyzpovídat se“ papíru. A za x let stránkami rádi zalistujete, zavzpomínáte a připomenete si časy dávno minulé.

Když si stanovujete priority, můžete si do deníku na toto téma napsat, kolik úvah chcete. Při samotné tvorbě rozhodnutí naslouchejte své intuici, potřebám a přáním. Snům, jež chcete proměnit ve skutečnost.

Velmi pravděpodobně na sobě budete muset hodně zapracovat. Bez práce totiž nejsou koláče ani pokrok. Ale výsledek, tedy váš posun, pomůže přiblížit se k vytčenému cíli.

Priority si někam vylepte

Na skříni, počítači nebo kdekoli jinde po ruce budete mít své životní hodnoty často na očích. Proto tam mějte nalepené lístečky s cíli a úkoly, jež pro jejich dosažení musíte splnit a lépe se vám tak připomenou.

Další tipy, jak na disciplínu.

Návod, jak na žebříček hodnot/priority

Již psycholog, vysokoškolský profesor a sociolog Abraham Maslow věděl, že jednou z položek lidských potřeb je seberealizace. Ta sice sídlí až na vrcholu Maslowovy pyramidy, takže nepatří mezi ty nejpalčivější potřeby (přece jenom více akutní je se najíst, napít, vyspat a vyprázdnit), ale přesto se na ni nesmí zapomínat. Nalézt totiž svůj potenciál a sebenaplnění by měl každý člověk. Proto myslete na své pravé já a jděte si za svými sny. Dělejte to, co vás baví, život je příliš krátký na váhání a odkládání. Vyzrajte na prokrastinaci.

Napište si všechny pro vás důležité věci. Nebo co chcete nebo musíte stihnout. Potom je očíslujte podle toho, jak moc velkou hodnotu pro vás mají.

Pro dosažení úspěchu hraje klíčovou roli též sebepoznání a sebereflexe. Když budete sami sebou, uvědomíte si, co od života očekáváte a čeho byste rádi dosáhli. A bez masky se budete cítit lépe.

Nebojte se říkat „ano“ a „ne“

Pokud děláte něco, co je v rozporu s vaším svědomím nebo nastavením, přestaňte. Jen vy sami víte, co už je přes čáru. Udržujte svou sebelásku a zdravé sebevědomí.

Myslete pozitivně.

Udržte si optimismus v nezaměstnanosti.

Jak na žebříček cílů

Čeho chcete dosáhnout? Má to být eliminace nějakého vašeho zlozvyku? Nebo si chcete vylepšit známky ve škole? Rádi byste se něco nového naučili? Chcete se dostat ke svému vysněnému povolání?

Ať už je vaším cílem cokoliv, nikdy nic nezkazíte, když si jich napíšete 101. Ano, čtete dobře. Vytvořte si v Power Pointu tabulku a zaznamenejte si do ní nejméně 101 cílů, jichž chcete kdykoli dosáhnout. Zapsáním si je uvědomíte a pak se můžete přesunout k dalšímu bodu: k jednotlivým snům přidejte termíny, dokdy si je chcete splnit. Tím se z nich stanou cíle.

Ačkoli vás zřejmě počet snů, jež si máte napsat, zaskočil, vězte, že když se do toho pustíte, vymyslíte jich brzy možná klidně i o dost více, což samozřejmě vůbec nevadí, ale naopak ještě více prospěje. Musíte o sebe totiž pečovat. Mít čas na své touhy, přeměňovat je v uskutečněné osobní výhry.

Stanovte si priority a splňte si sny

Podpůrným způsobem k dodržování stanovených úkolů je Modrý život Jaroslava Foglara. Stačí vám k tomu obyčejná tabulka, kde jsou vedle sebe jednotlivé dny a pod sebou libovolný počet stejných úkolů, které chcete každý den plnit (doporučuje se kolem sedmi). A pokaždé, když se vám to povede, si vybarvíte modře okénko.

Buďte disciplinovaní. Ano, jste pravděpodobně v časovém presu, povinnosti se na vás valí ze všech stran, nestíháte. Ale musíte. Opravdu se na své sny nesmíte vykašlat, jinak budete tuze zklamaní a flustrovaní.

Toužíte po napsání a vydání knihy? Pak musíte hodně číst a psát, ten čas si dokázat urvat. Ukázat někdy „sobeckou tvář“, odmítnout, když po vás někdo něco chce. Myslete i na sebe a svou pouť za sny.

Četba knihy

Slibte si odměnu za splněný úkol

Řekněte si, že když to zvládnete (třeba porazit nějakou svou neřest), odměníte se nějakým pamlskem. Dejte si například hodinu na splnění určitého úkolu. Až to budete mít, pochutnejte si na něčem dobrém.

Jak na prokrastinaci a plánování času? K čemu je dobrý motivační diář Doller? Návod na zdravé sebevědomí.

Za selhání se vytrestejte

Stanovte si, že si po každém svém fiasku odepřete internet a místo toho půjdete povinně uklízet (určete si konkrétní dobu trestu). Napište sami sobě smlouvu, v níž všechny podmínky podle libosti definujte.

Každému řekněte, jakou neřest chcete vymýtit. Byla by ostuda to nedodržet a přede všemi se ztrapnit – nemyslíte?

Jak zjistit, co mě baví?

Tuto otázku, lehce upravenou na „co mám dělat“, si jistě položil nejen každý deváťák, ale i absolvent střední školy. Člověk často nepracuje ve svém vystudovaném oboru, a to z nejrůznějších důvodů: zjistil, že ho baví něco jiného; chce větší peníze, atp. Vyzkoušejte si vše, po čem toužíte. Nikdy nevíte, kde objevíte svůj talent. A vlohy rozvíjejte.

Jak tedy zjistit, k jakým činnostem mám dobrý vztah a naplňují mě?

Kromě toho, že si je na vlastní oči nebo ruce 🙂 vyzkoušíte, můžete kdykoli za svůj život absolvovat také testy osobnosti. Díky tomu získáte přehled o svých slunných i stinných stránkách a uvědomíte si své zájmy a koníčky. Jen si dejte pozor, abyste za testy nemuseli zbytečně platit, třeba esemeskou v hodnotě 100 Kč.

Stanovit si životní priority vůbec není snadné

Někdy nám dá dost zabrat zvolit si důležitější hodnotu. Závisí to na konkrétních lidech, každý upřednostňuje něco jiného. Velké dilema představuje rozpor mezi rozumem a srdcem. Priority si nastavujte vždy pro svou skutečnou spokojenost.

Přečtěte si také 7 citátů k dosažení úspěchu. Hlavně za všech okolností myslete pozitivně. Jak na optimismus? Návod na rychlé zbohatnoutí na internetu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
2
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu, cestuji a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *