Zdraví

Základy první pomoci, které byste měli znát

Spousta lidí má strach, že by nedokázali poskytnout první pomoc. Proto je tu tento článek. Dozvíte se v něm, jak správně poskytnout první pomoc a co už dnes neplatí.

Je neposkytnutí 1. pomoci vždy trestné?

V Česku se neposkytnutí první pomoci ze zákona pokládá za trestný čin. Lidé musí první pomoc poskytnout, i kdyby to nebylo dokonalé. Samozřejmě nejen kvůli legislativě, ale především z lidskosti by všichni měli znát pravidla, jak při záchraně člověka postupovat. I když vám to, co máte dělat, v klidu řekne dispečerka záchranné služby, je lepší, když to už předem víte, minimálně pro váš vnitřní klid. Ale i pro vaši pohotovou reakci na krizovou situaci.

???? Zajímavost: I když je neposkytnutí první pomoci trestné, existuje výjimka. Představte si tuto situaci: Přijdete do místnosti, kde leží na zemi člověk bez vlády. Za opaskem má pistoli. V takovém případě jděte stranou a zavolejte záchranku. V této situaci nemáte povinnost riskovat svůj život.

Jak postupovat při poskytování první pomoci?

Je třeba dbát vždy v prvé řadě na vlastní bezpečnost. Může se stát spousta nemilých věcí, které by vás mohly ohrozit na životě: při autonehodě představují riziko projíždějící auta, při manipulaci s krví existuje možnost vlastní nákazy. Prostě nebezpečí číhá na každém rohu a pokud vás při zachraňování lidí sežehne například elektrický proud nebo se stanete obětí rozsáhlého požáru, bude z vás velmi rychle nebožtík.

1) Bezpečnost

Kamkoli jdete, všude s sebou noste gumové rukavice. Když musíte někomu poskytnout první pomoc, v první řadě musíte dbát na:

  • bezpečnost svoji,
  • bezpečí zraněného,
  • bezpečí okounějících lidí.

Voda

Pokud se někdo topí, jděte k němu opatrně. Hrozí uklouznutí. Z hlediska bezpečnosti si položte otázku: „Když pro tonoucího skočím, neutopím se spolu s ním? Nebude lepší, když hned zavolám záchranku?“

???? Tip: Pokud neumíte plavat, naučte se to. Pomohou vám instrukce v našem článku: 6 tipů, jak se naučit plavat v dospělosti.

Uvnitř

V interiéru ještě předtím, než začnete pomáhat, zkontrolujte, zda není problém s elektřinou či plynem. Je-li to nutné, otevřte okno i dveře. Pokud byste potřebovali, aby vám někdo asistoval, budete pak moci snadněji zavolat na kolemjdoucí. Lidé vás spíše uslyší a nebudete se muset se zdržovat otevíráním dveří.

Od člověka

Pokud má někdo například diabetes nebo mrtvici, může z jeho strany dojít k agresi. Když jste pohledem zhodnotili situaci a zkontrolovali, zda nehrozí nebezpečí požáru a podobně, jděte k postiženému. Hlasitě na něho zavolejte a zatleskejte. Pokud nereaguje, šťouchněte do něho, ale uskočte. Počítejte s tím, že vás může napadnout.

Ještě než ho začnete ošetřovat, uvědomte si, že nevíte, zda není něčím infikován. Proto jsou rukavice opravdu nezbytné. Pohlídejte si, ať máte vhodnou velikost. V autolékárničce je vám většina věcí úplně k ničemu (důkladněji si o tom povíme později).

Autonehoda

U většiny případů se k poskytování první pomoci nedostanete. Na vás je zajistit bezpečnost, zavolat záchranku.

Pokud jedete autem a zahlédnete bouračku, musíte nejprve najít bezpečné místo k zaparkování. Někdy to možné není, a tak se vám podaří zastavit až několik kilometrů daleko. Když jste v bezpečí, zavolejte záchranku.

Pokud jdete k bouračce, musíte být obezřetní, aby vás něco nesrazilo či nepřejelo. Na mostě hrozí sklouznutí či pád.

Když už jste u autonehody, zajistěte nejprve všechna vozidla (jde-li to). Řekněte řidiči (pokud je při vědomí), ať zatáhne ruční brzdu a zařadí jedničku. Pokud máte klíny, dejte je za kola.

První pomoc.
První pomoc. | Zdroj: Pixabay

2) Život

Když jste si zajistili bezpečí, začněte se věnovat zraněnému. Pokud je pacientů více, rozdělte je na případy akutní a na lidi s lehkými zraněními. Nejprve ošetřujte ty, kteří jsou v ohrožení života. Pokud je vás více, rozdělte si úkoly: Jeden bude ošetřovat, druhý zavolá záchranku…

  • Zkontrolujte dech. Pokud nevidíte zcela jasně, že dýchá, zakloňte mu hlavu. Jednou rukou ho chytněte za bradu a druhou zakloňte hlavu co nejvíce. Tím mu zprůchodníte dýchací cesty. Žádné dýchání z úst do úst, navíc ty roušky jsou zcela k ničemu – nepoužitelné. Žádný zapadlý jazyk. Zakloňte hlavu a deset minut ji takto držte, než přijede záchranka.

???? Tip: Lidská hlava váží cca 5 kg, takže věnujte 5 vteřin tomu, že si dáte pod kolena něco, co vás nebude tlačit.

  • Teče mu krev? Zastavte ji škrtidlem. Zraněný má tendenci si ránu držet rukama. Řekněte mu, ať přehmátne a ať si ji drží prsty.
  • Je při vědomí? Pokud ne, otočte ho na záda a zprůchodněte dýchací cesty záklonem hlavy.

3) Pohodlí

Nejprve se tedy zabývejte bezpečností a zajištěním životních funkcí. Až potom řešte pohodlí (ošetření) a banálnější věci (škrábnutí, život neohrožující nepříjemnosti). Řekněte zraněnému: Posaď se.“

155, nebo 112? Nejlepší je aplikace Záchranka a linka 155

V České republice vždycky volejte 155. Linku 112 vytočte jedině v zahraničí, je to mezinárodní linka. U starších mobilů se také může stát, že váš telefon (nebo mobil někoho jiného) není odemčený a 155 nejde vytočit. Tak i v tomto případě zavolejte 112.

Panuje takový mýtus, že je lepší zavolat 112, kde kontaktujete všechny 3 záchranné složky: záchranku, policii i hasiče. Jako první to zvednou hasiči. Než se dostanete k mluvení se záchrankou, ztrácíte drahocenný čas.

A je lepší volat 155, nebo použít aplikaci Záchranka? Určitě je základ mít tuto appku v mobilu, ale někdy vás může zradit nastavení telefonu, takže raději rovnou zavolejte linku 155. Hovor se vždy natáčí a archivuje, takže při soudním sporu máte doklad.

V aplikaci Záchranka je metronom na masáž srdce (ale pustí vám ho i dispečerka na lince 155) a instruktáže a také vás včas upozorní na nebezpečí plynoucí z povětrnostních podmínek. Velkou výhodou je, že si do aplikace Záchranka můžete zadat osobní údaje o svém zdravotním stavu, takže kdybyste potřebovali záchranku, budou díky tomu vědět, s čím se léčíte. Když použijete aplikaci Záchranka, řekněte: „Dobrý den, volám odtud, vidíte mě?“ Ověřte si zkrátka, zda se jim zobrazují vaše GPS souřadnice.

???? Tip: Když voláte na záchranku, podávejte co nejpřesnější informace: Na každé pouliční lampě je číslo, na mostu také atd. Popište třeba, odkud jste šli a jak jste se sem dostali.

Poslouchejte dispečerku

Když zavoláte záchranku, vždycky poslouchejte dispečerku. Neříkejte jí: „Myslím si, že je to epilepsie. Vypadá to na cukrovku. Zpravte ji o tom, co vidíte, řekněte jí fakta. A dělejte, co vám řekne.

Co dělat, když nedýchá?

Pokud zřetelně nevidíte, jak dýchá, položte ho na záda a zakloňte mu hlavu. Jestliže má něco pod hlavou, dejte to pryč. Neřešte zapadlý jazyk ani dýchání z úst do úst – to už je dnes passé. Dech se vrátí po zaklonění hlavy.

Masáž srdce – první pomoc

Pokud pacient nedýchá ani přesto, že jste mu zaklonili hlavu, musíte mu poskytnout masáž srdce. Jestli člověku bije srdce, nezkoumejte měřením tepu, protože ucítíte spíše svůj vlastní tep. Jste-li dva, jeden doběhne pro nejbližší defibrilátor (ale i ten může zklamat, například tím, že bude vybitý), druhý začne ruční masáž srdce). Kde najdete defiblirátor, vám sdělí dispečerka záchranné služby nebo to lze nalézt v aplikaci Záchranka, kterou rozhodně doporučuji.

Jak provést masáž srdce?

Dejte ruce na sebe. Prsty položte vodorovně na prso zraněného. Propněte ruce, aby vás nebolely, a dolní částí dlaní stlačujte. Potřebujete-li vystřídat do příjezdu záchranky, která dorazí do deseti minut, počítejte do tří a parťák vás vystřídá. Pokud jste sám/sama, zavolejte na cizí lidi, třeba na ty, kteří už se těší, až vás dají na YouTube. Pokud chcete, aby vám čumilové pomohli, oslovte konkrétně jednoho třeba takto: „Hej, vy v té modré mikině, pomůžete mi?“ Když nebude chtít, řekněte: „Určitě ten člověk má taky svoji rodinu, a kdo bude živit děti, když mu nepomůžete?“

Jak použít defibrilátor?

Pokud máte defibrilátor, nejprve ho vyjměte z pouzdra a pak zapněte. Poslouchejte instrukce vycházející z přístroje. Přiložte elektrody k tělu pacienta – jednu nad levé prso, druhou pod pravé prso. Když provádíte masáž srdce, vyhrňte pacientovi tričko. Stříhání oblečení se nedoporučuje, čumilové by toho mohli zneužít třeba publikováním na sociální sítě.

Řešte, zda dýchá, ne to, zda tepe. Když slyšíte chrčení, proveďte masáž srdce. Pokud je ticho, masírujte. Když se ozve chrčení, znamená to, že si vedete dobře. Vytrvejte.

Masáž srdce.
Masáž srdce. | Zdroj: Pixabay

Autonehoda – první pomoc

Představte si tuto situaci: Jedete po dálnici a vidíte dva nabourané vozy ve svodidlech. Nemáte kde zastavit a v autě za vámi sedí dvě malé děti. Zastavíte? Pokud ano, kde? Necháte děti samotné v autě?

Bezpečnost

Vaše vlastní bezpečnost je nejdůležitější. Pokud je bezpečné zastavit, zastavte. Rozsviťte blikačky u svého auta, nasaďte si vestu a dejte výstražné trojúhelníky tak, aby v rychlosti 90 km/h případná jedoucí auta stačila zastavit. Nejlepší je mít čtyři trojúhelníky, první dáte před vaše auto, druhý za ně, třetí za bouračku, čtvrtý před ni.

Než ale vyjdete z vlastního auta, musíte si vzít lékárničku. V první řadě zapomeňte na všechny univerzální rady, co do vás nahustili nezkušení učitelé a které jsou již dávno překonány. Také se rozlučte s myšlenkou, že vaše povinná autolékárnička je použitelná. Ve skutečnosti se z ní dají použít 3 věci. A to ještě musíte mít svoje nůžky, protože ty, co jsou v autolékárničce, nestříhají. Jak už jsem řekla, z té povinné výbavy lze použít jen minimum, proto je fajn mít kromě této ze zákona povinné autolékárničky ještě jednu se skutečně použitelnými věcmi. Potom nebudete muset řešit, že vám v autolékárničce něco chybí, a budete mít vše, co opravdu můžete použít. V té mini lékárničce mějte rukavice, obvazy, deku (termofólii) a škrtidlo.

První pomoc při autonehodě

Když dojdete k bouračce, může zpod kapoty stoupat bílý kouř. Klid. Většinou je to chladič.

Pokud řidič komunikuje, řekněte mu, ať zabrzdí auto a zapne výstražná světla. Sami těžko najdete, kde se spouští. Problém je, že některá moderní auta jsou ovládána přes kartu (aktivní klíč), takže tady neuděláte nic.

Celou dobu navíc musíte kontrolovat provoz.

Dalším nebezpečím může být airbag. Pokud airbagy vystřelily, nehýbejte s pacientem, netahejte ho z auta, počkejte na záchranku (udělají CT páteře). Pouze v případě nebezpečí zraněného vytáhněte z vozu, například pokud nedýchá nebo je-li nebezpečné na tomto místě setrvávat.

U bouračky většinou vaše povinnost skončí u zajištění bezpečnosti a zavolání záchranky. Víc toho neuděláte. Tyto úkony vám zaberou tolik času, že záchranné složky zatím přijedou.

Volejte primárně linku 155 nebo použijte aplikaci Záchranka.
Volejte primárně linku 155 nebo použijte aplikaci Záchranka. | Zdroj: Pixabay

Zlomenina – první pomoc

Se zlomeninou toho též moc nesvedete. Nedávejte zraněnému žádné dlahy. Pokud jde o otevřenou zlomeninu, nikdy nevrážejte kost zpět. Udržujte tepelný komfort, ale nedávejte pacientovi jíst ani pít a zavolejte záchranku. Vydezinfikujte ránu a přikryjte ji tlakovým obvazem. Má-li zlomenou ruku či prst, můžete nemocného sami dopravit k lékaři.

Uštknutí zmijí – první pomoc

Hadi v České republice nejsou nebezpeční. Někteří lidé si myslí, že jim jedovatá zmije může ublížit. Opak je pravdou. Její jed člověka nezabije. První pomoc spočívá v zajištění klidu, hlavně končetinu nezaškrcujte. Nechte ji být. Ránu neomývejte, nezvětšujte ji a nevysávejte jed!

Křeč – první pomoc

Někdy dostane pacient křeč – je na zemi a cloumá sebou. Zatemněte místnost, vypněte televizi, dopřejte mu klid, nemluvte na něj. I sebemenší zašustění může jeho stav zhoršit, je na to citlivý. Když nebude mít klid, chytne znovu záchvat, dokud nepřijede záchranka. Když „dokřečuje“, zkontrolujte dech. Nedýchá-li, proveďte resuscitaci. Křeč může mít několik příčin: intoxikace, abstinenční příznak (absťák), cukrovka, infarkt.

Cukrovka – první pomoc

Jeden z prvních úkonů u záchranky je, že zjišťují, zda je člověk cukrovkář. Jak poskytnout první pomoc? Pokud je pacient diabetik a dostane křeč, znamená to, že má nízký cukr. V žádném případě mu nepíchejte inzulín. Dejte mu co nejvíce cukru – čím více, tím lépe (čtvrt láhve šťávy, zbytek teplá voda). Dejte mu sladké, teplé a tekuté věci, třeba sušenky. Záchranku u cukrovkářů volejte vždy. Když neudrží sklenici, nedávejte mu ji.

První pomoc při záchvatu u cukrovkářů.
První pomoc při záchvatu u cukrovkářů. | Zdroj: Pixabay

Infarkt – první pomoc

Infarkt běžně nepoznáte. Mezi příznaky patří náhlá nepochopitelná bolest na hrudi, kterou může provázet bolest žaludku. Bolest někdy vystřeluje do ramene, rukou, krku či do čelisti. Když nemocný ztratí vědomí, začněte s resuscitací.

Mrtvice – první pomoc

Mrtvice je náhlá změna, z ničeho nic. Šílená bolest hlavy, změna chování, funkce těla, hyperaktivita navzdodry jindy normálnímu klidu, nenadálý problém se zrakem. Tyto potíže zahrnují oblasti od kolen po ramena a ruce (náhlá bolest ruky atd.). Mrtvice postihuje lidi už od 28 let. Vždy volejte záchranku, nevozte pacienta sami do nemocnice. Nemusí se to zhoršit, ale může přijít o funkce (ochrnutí ruky apod.).

Podchlazení + dehydratace + nevyspalost (většinou kombinace) – první pomoc

Projevem je únava, příčinou třeba i týden bez cigaret, pokud je na nich člověk závislý. Pomůže deka a alufólie. Když už nedýchá, je pozdě. Suché teplo je lepší než mokré teplo, takže oblečení a topení vítězí nad sprchou. Pokud je to v přírodě, uložte nemocného do spacáku a převlečte ho do teplého. Dejte mu cukr, najíst, odpočinout.

Přehřátí – první pomoc

Jaká je první pomoc při přehřátí? Spálené místo ochlazujte opatrně. Nemocného dejte tam, kde to větrá, nikoli fouká, do stínu. Podávejte mu přiměřeně chladné nápoje. Dítě se ochlazuje pomalu. Není to extrém, netřeba volat záchranku. Pokud dítě chce, dejte mu jogurt. Nejlepší materiál na udržení přiměřené teploty je bavlna. Přehřátý člověk nesmí jít do spacáku. Dejte mu šátek na hlavu.

???? Tip: Přečtěte si také 9 rad, co pomáhá na popáleniny od slunce.

Dehydratace – první pomoc

Dehydratace může nastat, když dotyčný pije málo nebo požil příliš kávy. Vhodnou tekutinou je minerálka v přiměřeném množství. Pro děti se hodí dehydratační roztok Enhydrol, i preventivně do šťávy, když je vedro (dospělým rovněž) – dá se namíchat, po lžičkách. Neposílejte dítě k vodě (je malátné).

Páteř – první pomoc

Páteř se může poškodit nekontrolovaným pádem z výšky vlastních ramen nebo úder o něco. Její devastaci může zapříčinit i prudká změna rychlosti o více než 40 km/h. Opakuji: Když vystřelí airbagy, nehýbejte se a volejte záchranku kvůli riziku nenávratného poškození míchy i vnitřního poranění.

Úraz hlavy – první pomoc

Zvracení (první je v pořádku), druhé už ne. Mezi projevy úrazu patří motání hlavy a člověk nechodí rovně. Zeptejte se ho: „Jak se ti to stalo?“ Pokud si to nepamatuje, začněte to řešit. Mohl být v bezvědomí (i krátkém). Svědkům položte tuto otázku: „A on tam chvilku ležel, nebo se zvedl hned?“ Dalšími příznaky úrazu mohou být tekutina z ucha/nosu (nekrvavá), kterou ale musíte odlišit od rýmy, a tvarové změny.

První pomoc.
První pomoc. | Zdroj: Pixabay

???? Zajímavost: Doba se změnila. Šok aktuálně nepatří do 1. pomoci. Pravidlo pěti T už neplatí.

Pár slov na závěr

Všude, kam jdete, s sebou noste nabitý mobil, gumové rukavice a lékárničku. Buďte vždy připraveni poskytnout první pomoc potřebným i sobě.

???? Tip: Přečtěte si také, jak na střevní chřipku.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu, cestuji a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Více:Zdraví