Jak na ...Zdraví

Víte, jak mluvit s člověkem, který trpí bipolární poruchou?

Chcete se dozvědět, jak mluvit s člověkem, který trpí bipolární poruchou? Pro lidi s bipolární poruchou je důležité, aby věděli, že je neodsuzujete. Je však také důležité, aby jste vy, jako přátelé nebo členové rodiny věděli, jak s nimi správně jednat. Pokud máte přítele nebo blízkého člověka žijícího s bipolární poruchou, víte, že tento stav může být náročný. Nevyzpytatelné chování a extrémní změny nálad mohou být těžké jak pro osobu s tímto onemocněním, tak pro lidi v jejím životě. Přečtěte si seznam způsobů, jak pomoci, pokud někdo, na kom vám záleží, trpí bipolární poruchou.

Jak se projevuje bipolární porucha?

Bipolární porucha se projevuje střídáním manických a depresivních epizod, které se liší intenzitou nálady a energií. Mezi těmito epizodami se může vyskytovat také období normální nálady.

Manická epizoda se vyznačuje:

  • nepřiměřeně dobrou náladou, euforií
  • rozrušením až agresí
  • zvýšenou energií a psychomotorickým tempem
  • rychlým a nepřetržitým mluvením
  • náhlými a častými změnami tématu
  • roztržitostí
  • sníženými sociálními zábranami
  • sníženou potřebou spánku
  • grandiozními myšlenkami (přesvědčení o vlastní důležitosti)
  • riskantním chováním

Depresivní epizoda se naopak projevuje:

  • smutkem, sklíčenou náladou
  • apatií
  • ztrátou zájmů a radosti
  • sociální izolací
  • pocity beznaděje a viny
  • poruchami spánku (nespavostí nebo nadměrnou spavostí)
  • změnami chuti k jídlu (ztrátou chuti k jídlu nebo přejídáním)
  • únavou
  • neschopností soustředit se
  • sebevražednými myšlenkami a tendencemi

Existuje i hypománie, která je mírnější formou mánie, a smíšená epizoda, která zahrnuje příznaky mánie i deprese současně.

Typy bipolární poruchy

Bipolární porucha se dělí na typy podle závažnosti a střídání epizod:

  • Bipolární porucha I. typu = Střídání manických a depresivních epizod, přičemž manické epizody jsou závažnější a trvají déle (alespoň 7 dní).
  • Bipolární porucha II. typu = Střídání depresivních a hypomanických epizod (hypománie trvá alespoň 4 dny).
  • Cyklotymní porucha = Střídáním mírných manických a depresivních stavů (hypománie a subdeprese) po dobu nejméně jednoho roku.
Bipolární porucha - epizody deprese a mánie
Bipolární porucha – epizody deprese a mánie. Zdroj: Onlymyhealth.com

Tip: Čím více se o bipolární poruše dozvíte, tím lépe budete rozumět danému člověku a jeho potřebám. Existuje mnoho zdrojů informací, včetně knih, webových stránek a podpůrných skupin. Pročtěte si to.

Zásady při komunikaci s bipolárním člověkem

Zásadní věc, na kterou se musíte zaměřit, je být prostě dobrým posluchačem. Ujistěte se, že aktivně věnujete pozornost tomu, co tato osoba říká. A když s ním navazujete rozhovor, je důležité zachovat klid (zejména pokud není). Váš klid v nich může vyvolat pocit stability. To znamená vyhnout se hádkám.

Vytvoření pocitu stability

Jak již bylo zmíněno výše, je důležité, abyste u své blízké osoby vytvořili pocit stability. Často mohou mít pocit, že celý svět je proti nim. Podporou jim můžete dát najevo, že jste na jejich straně. Můžete jednoduše říci: „Kryju ti záda.“ V tu chvíli nehodnotíte jakékoli jejich škodlivé nebo negativní chování či postoje.

Pro člověka s bipolární poruchou je snadné cítit se bezcenný nebo beznadějný. Pokud si všimnete, že se nachází v depresivní epizodě, můžete jim dát několik pozitivních afirmací. Připomeňte jim jejich silné stránky a pozitivní vlastnosti. To by jim mohlo pomoci plynuleji přejít z depresivní epizody.

Zapojte se do procesu jejich léčby

Pokud jste součástí jejich života, víte, že součástí jejich života je léčba. Ať už s léčbou teprve začínají, nebo se jí věnují už léta, lidé s bipolární poruchou jsou často zavaleni návštěvami u lékaře a poradenskými sezeními se svými terapeuty. Těchto schůzek se nemusíte účastnit. Co však můžete udělat, je jít s nimi na schůzku a počkat venku.

Po schůzce se vám váš blízký možná bude chtít svěřit s tím, o čem se na schůzce hovořilo. Nikdy na něj netlačte, aby vám něco řekl, musí to být výhradně jeho rozhodnutí.

Buďte oporou, ne vlezlí

To je část, kde lidé s dobrými úmysly někdy bojují. Vaše podpora může mít pro někoho, kdo se potýká s příznaky bipolární poruchy, obrovský význam. Když se však budete snažit zasahovat do jejich lékařské péče nebo je tlačit k vyhledání pomoci, mohou na to reagovat tím, že vás odstrčí.

Lidé, kteří trpí bipolární poruchou, se mohou sami vědomě rozhodovat, ale změna jejich nálady může tato rozhodnutí ovlivnit. Mohou zažívat určité neúspěchy, když se s vaší pomocí snaží dělat správná rozhodnutí. Neberte to jako něco osobního.

Buďte vždy otevření a upřímní

Možná si myslíte, že musíte mluvit a chovat se tak, abyste svého blízkého ušetřili pocitu viny nebo studu za jeho bipolární příznaky. Přesto je upřímnost tou nejlepší politikou, a proto je důležité, abyste k tomuto člověku zůstali otevření a upřímní. Vyjádřete své obavy klidným a láskyplným způsobem.

Své připomínky můžete formulovat tak, abyste mu ponechali prostor pro volbu, jak nebo kdy bude reagovat. Můžete například říci něco jako: „Všiml/a jsem si, že jste se v poslední době stáhl/a do sebe. Chtěl/a by sis promluvit o tom, jak se cítíš?“ Tím na ně nevyvíjíte velký tlak, ale umožníte jim upřímně vyjádřit své obavy a postřehy.

Vyhněte se slovu „rozumím“

Říkat někomu „rozumím, čím procházíš “ je až sobecké. Jistě můžete mít pochopení pro některé věci, se kterými se potýkají, ale v takové situaci k úplnému vcítění se do nich pravděpodobně nedojde. I když je vaše empatie vysoká.

Lepší je použít věty typu „Vidím, že je to pro tebe teď těžké. “ Používejte slova a fráze, které se soustředí na vaše postřehy, nikoli na to, čím jste si prošli ve svém životě. Dáte tak svému blízkému najevo, že jeho hlas a emoce jsou vyslyšeny.

Rozpoznejte, kdy potřebujete ustoupit

Váš blízký má své hranice, a vy také. Soustřeďte se na svůj vlastní život a zároveň mu poskytněte svou podporu. Pokud se začnete cítit přetíženi, vyhledejte podporu. Vy jako pečovatel můžete vyhořet, a právě tehdy může být skutečně užitečné promluvit si s vlastním poradcem.

Jaké zvolit jednání při jednotlivých epizodách?

To, jak budete mluvit s člověkem, který má bipolární poruchu, se bude odlišovat podle toho, v jaké fázi se nachází. Pokud se nachází v manické fázi, je dobré dodržovat následující body:

  • Zachovejte klid —  Je důležité zachovat klid a vyhýbat se konfrontaci. Snažte se mluvit klidným a uklidňujícím tónem.
  • Vyhněte se argumentům —  Pokud se daný člověk začne hádat, nesnažte se s ním argumentovat. Místo toho se snažte odvést jeho pozornost něčím jiným.
  • Nabídněte praktickou pomoc — V manické fázi může být člověk rozrušený a mít potíže se soustředěním. Nabídněte mu pomoc s běžnými denními úkoly, jako je nákup nebo vaření.
  • Dbejte na jeho bezpečnost —  Pokud máte obavy o jeho bezpečnost, je důležité vyhledat odbornou pomoc.

Nastala depresivní epizoda?

  • Nabídněte podporu a pochopení —  Důležité je dát najevo, že vám na daném člověku záleží, a že v tom není sám. Nabídněte mu podporu a pomoc s čímkoli, co potřebuje.
  • Povzbuzujte ho k aktivitám —  I když se mu nechce, povzbuzujte ho k zapojení do aktivit, které ho dříve bavily. Může to být sport, procházky, setkávání s přáteli atd.
  • Doporučte mu vyhledat odbornou pomoc —  Pokud se jeho stav nezlepšuje, doporučte mu vyhledat pomoc psychiatra nebo psychologa.

Co neříkat člověku s bipolární poruchou?

Dávejte si pozor na to, co říkáte člověku s bipolární poruchou, abyste nesnižovali jeho zkušenosti a nevyvolávali v něm stres. Je dobré zachovat co nejvíce empatický tón.

Pro lidi s duševní poruchou může být těžké pochopit, co prožívají, což může být frustrující a vést k hněvu. Pochopení toho, čím dotyčný prochází, a nabídnutí vaší podpory může mít velký vliv na to, jak se cítí.

Obecně je lepší, když s člověkem o bipolární poruše mluvíte otevřeně. Dejte jim najevo, že chcete porozumět tomu, čím procházejí, místo abyste se snažili věci řešit za ně. Klaďte otevřené otázky, abyste se dozvěděli více o tom, jak se cítí. Například: „Jaké to je mít bipolární poruchu?“ nebo „Co potřebuješ, abych to pochopil?“

Tip: Hledáte různé formy terapie? Přečtěte si více o ekoterapii.

Až se bude cítit opět dobře, můžete probrat, co by vám oběma mohlo pomoci zvládnout podobné těžké chvíle v budoucnu. Mohli byste se například dohodnout na kódovém slově, emoji nebo obrázku, které by vám mohl poslat, abyste věděli, že je v bezpečí, ale že právě teď nemůže mluvit. Péče o člověka s bipolární poruchou je náročná. Proto je důležité dbát i na sebe a své duševní zdraví, proto nezapomínejte na duševní hygienu.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Kateřina Korčáková
Píši pro různé portály jako je Moony a psaní beru jako své sebevyjádření.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *