Už jste někdy pekli domácí rohlíky? Není to těžké. Máme pro vás pět zdravých receptů, takže je z čeho vybírat. Dobrou chuť!
1) Lahodné domácí rohlíky
Bez okolků se rovnou pustíme do výčtu surovin a pracovního postupu. Doporučuji používat pečicí papír, abyste nemuseli vymazávat plech.
Ingredience:
- 500 g hladké mouky,
- 60 g másla,
- 200 ml vody,
- cukr,
- sůl,
- 10 g droždí,
- 1 vejce,
- mléko na pomazání,
- mák.
Postup:
Hladkou mouku, máslo, dvě lžičky soli a jedno vejce smícháme s kváskem. Kvásek uděláme tak, že do vlažné vody rozdrobíme droždí se lžičkou cukru.
Když těsto vykyne, rozkrojíme je na 12 částí, ze kterých válečkem vyválíme trojúhelník. Rohlíky rolujeme od shora dolů.
Plech pokryjeme pečicím papírem a rohlíky na něm necháme ještě chvíli kynout. Vejce rozkvedláme s mlékem a směsí potřeme rohlíky, které nakonec posypeme mákem a pečeme 15–20 minut na 200 °C.
2) Špaldovo-žitné rohlíky
Je libo upéct si rohlíky ze zdravé špaldové a žitné mouky? Žádný problém, když víte, jak na to.
Ingredience:
- 400 g špaldové mouky,
- 100 g žitné jemně mleté mouky,
- 21 g droždí,
- 12 g soli,
- lžíce medu,
- 270–300 ml vody,
- 50 g másla/sádla,
- mák.
Postup:
Uděláme si kvásek, všechny ingredience smícháme a necháme pod utěrkou těsto vykynout. Potom vyrobíme rohlíky a rozpálíme troubu. Rohlíky potřeme vodou, posypeme mákem a solí, ještě chvíli necháme kynout. Pokud to neuděláte, mohou popraskat. Rohlíky pečeme na 200 °C 15–20 minut.
3) Křupavé rohlíky ze sádla
Nejlepší rohlíky jsou takové, které krásně křupají. Lidé to mají rádi. Rohlíky jsou krásně čerstvé a voňavé. Přímo se rozplývají na jazyku.
Ingredience:
- 500 g hladké mouky,
- 20 g droždí,
- voda,
- 40 g sádla,
- mák,
- 2 lžičky soli,
- 1 lžička cukru.
Postup:
Uděláme si kvásek a nalijeme ho do ostatních surovin. Když těsto na teplém místě vykyne, pustíme se do krájení na stejně velké díly a válení do tvaru trojúhelníků. Pracovní plochu nesmíme moučnit. Lepivost těsta pomáhá k tomu, aby se zamotaný rohlík neodlepil. Rolovat začneme od nejdelší strany, čili od sebe. Hodinu ještě necháme kynout a pak postříkáme vodou. Poté rohlíky upečeme dozlatova.
4) Pivní rohlíky
Rohlíky z piva jsou také velmi jednoduché. Díky chmelovému nápoji budete konzumovat ještě více prospěšných vitamínů.
Ingredience:
- 3,5 hrnku polohrubé mouky,
- 1 hrnek světlého piva,
- 50 ml oleje,
- 2/4 kostky droždí,
- žloutek,
- 1 lžíce mléka,
- 1 lžička mléka na potření,
- bílek na potření,
- kmín,
- sůl.
Postup:
Vytvoříme kvásek z mírně ohřátého piva, rozdrobeného droždí a lžíce mléka. Ten nalijeme do zbylých ingrediencí a vypracujeme těsto. Po vykynutí je rozválíme na trojúhelníčky a srolujeme. Před pečením rohlíky posypeme solí a kmínem.
5) Sýrové rohlíky
Posledním receptem, který pro vás mám, jsou rohlíky se sýrem. To je taková paráda, že si je po upečení ani nemusíte ničím mazat, protože sýr na rohlíkách chutná božsky.
Ingredience:
- eidam,
- 600 g hladké mouky,
- 1 kostka droždí,
- 3 lžíce rozpuštěného sádla,
- 2 lžičky soli,
- 160 ml vody,
- 200 ml kefírového mléka (podmáslí),
- 1 vejce na potření.
Postup:
Všechny přísady smícháme, nemusíme dělat zvlášť kvásek. Po vykynutí vytvoříme rohlíky a necháme je ještě 20 minut kynout. Rohlíky poté potřeme vejcem a hustě posypeme strouhaným eidamem. Pečeme při 180°C, dokud se těsto nepřestane lepit (zjistíme špejlí).
Další články:
Chcete si upéct rohlíky na silvestra? Žádný problém. Podívejte se také na náš článek o pomazánkách, ať víte, jak si na rohlíkách pochutnat.