Jak na ...Návod

Tipy, jak si psát pravidelný deník

Proč je dobré si vést soustavné záznamy o svém životě ve formě pravidelného deníku? To bude předmětem tohoto obsáhlého článku. Jakým způsobem si skutečnosti a cíle zapisovat a je lepší mít deník v papírové, nebo digitální podobě? Autorský, čtenářský nebo sportovní deník – to jsou jen ty základní druhy přehledného diáře. Jak bychom si tedy měli psát deník?

Proč si vést deník

Přece abyste si zvýšili sebevědomí! A v důchodu měli na co vzpomínat, protože lidský mozek postupem času stárne a paměť ochabuje. Díky svým záznamům totiž budete mít dohledatelný přehled o tom, co jste dokázali. A vaše zážitky zůstanou navždy uchované, neodejdou z vaší mysli.

Kreativita a tvořivost jsou důležitou vlastností. Proto byste měli psát opravdu každý den. Trénujete tím mozek, procvičujete své vyjadřování, vypisujete se z melancholie. Jak se říká: papír snese všechno.

Deník si také píšeme, abychom po čase zhodnotili sebe sama a mohli se díky tomu zdokonalovat. Propilujeme své vyjadřovací schopnosti a umění zapsat podstatné věci co nejstručněji a tím uspořit čas. Ukončíme svůj chaos v osobních záležitostech.

Díky vlastnoručně psanému deníku můžete kdykoli a kdekoli cokoli dohledat. Tím pádem se nestane, že se rozpačitě pustíte do prohrabování nejrůznějších nashromážděných lejster, hledajíce něco, co nevíte, kde je zapsané. Deník pište každý den, protože jinak události a myšlenky zapomenete.

S pomocí diáře si vylepšíte svůj time management, protože si díky stanoveným prioritám lépe naplánujete čas. Vaším cílem může být i to, že se naučíte vydělávat na Youtube. Získáte také pozitivnější myšlení a přestanete prokrastinovat. Z diáře lze totiž mnoho vypozorovat a na základě toho eliminovat zbytečné záležitosti, které vám komplikují život a brzdí vás.

Do čeho psát deník?

Jsou dvě možnosti, jak uchovat své vzpomínky: pomocí tužky či online prostoru. Tradičnější se jeví psaní deníku na papír. Do elektronické podoby lidstvo začalo zaznamenávat své zážitky relativně nedávno, s nástupem výpočetní techniky.

Je dobré mít na paměti, že tužka či propiska časem vyblednou a text ztratí čitelnost. Ručně vedené deníky se mohou poškodit vodou, ohněm a dalšími živly, být ukradeny či ztraceny.

Na druhou stranu, když budete psát diář na počítači a nedostatečně zálohovat, můžete o své poklady přijít také snadno. Buď musíte záznamy ukládat na Google Disk (ale ne vždy máte přístup k internetu), anebo do dokumentu typu Word, Libre Office a podobně, avšak vyžaduje to mít při sobě příslušné zařízení (mobil, počítač).

Počítač
Počítač. Zdroj: Pixabay

Vyzkoušejte si, co vám sedne víc. Také lze obě varianty kombinovat. Pravidla pro psaní deníku jsou jinak naprosto stejná. Elektronické verze ovšem musíte průběžně zálohovat, tj. posílat si je pravidelně na e–mail či ukládat na flash disk či externí disk. Jinak se může stát, že o ně bohužel přijdete, a to z nejrůznějších důvodů – například kvůli výpadku elektrického proudu, odchodu vašeho zařízení do „věčných lovišť“ atp.; vždy v závislosti na tom, kde přesně svůj online diář vedete.

Tip: Přečtěte si také náš článek Proč je papírový diář lepší než elektronický.

Deník na papíře

Pokud se rozhodnete pro psaní deníku na papír, postačí obyčejný malý školní 40listový linkovaný sešit (nebo jiný). Nejlepší je ovšem koupit si malinký zápisník v tvrdých deskách. Jak budete plnit obsahem čím dál více notesů, zjistíte, že byste možná upotřebili nafukovací dům, protože vám tam začne vznikat docela slušná Babylónská zeď. Jestliže zvolíte denní evidenci v elektronické verzi, zaplníte si časem externí nebo flash disky a další úložiště. Tak si vyberte.

My volíme psaní diáře do sešitu, ale na určité věci máme diagram na Google Disku. Například tabulku s úklidem, ženy si mohou vést záznamy o menstruaci a dalších okolnostech. Nemocní lidé si mohou do speciální tabulky zaznamenávat užívání nějakého léku nebo pravidelnost aplikace injekce.

Chcete-li však mít vše na jednom místě, nabízí se možnost začít si vést tak zvaný Bullet Journal (zkráceně BuJo), což je metoda, jak mít přehled ve všech svých věcech, protože je pak nemáte všude rozházené. Komu by se nelíbilo mistrně ovládat čas a mít ve všem pořádek? Veškeré postupy detailně zobrazuje kniha Metoda Bullet Journal od Rydera Carrolla, tvůrce této osvědčené publikace.

Bullet Journal
Bullet Journal

Jak na BuJo?

Stačí vám jakýkoli zápisník, ne však příliš velký a těžký, aby se dal dobře přenášet. Lepší je tlustší, aby zkrátka vydržel co nejdéle. Vyzkoušejte a uvidíte, jak nefrustrující je mít vše na jednom místě a nehledat to všude po bytě! Už žádné zmatky, chaos, ale přehlednost a efektivita. Existuje také zápisník přímo určený na BuJo, nicméně metodu Bullet Journal si díky tomu, že je velmi flexibilní, můžete velice dobře přizpůsobit na míru sobě samým formou zapisování do takřka kteréhokoli existujícího sešitu.

První stránku si nechejte na tzv. Klíč. Tam budou různé značky, potřebné pro hladké zaznamenávání věcí a nerušené orientaci v diáři. Další dvě stránky si nechte na rejstřík a rozdělte si oba listy svislou čarou napůl. Listy průběžně číslujte a přidávejte do tohoto rejstříku. BuJo pracuje s termíny, jako Měsíční přehled, Denní přehled, Výhled, Kolekce (lze ji vytvořit zcela na vše, například na nákupní seznam) a Provázání (jednoduché odkazování na další stránky deníku, abyste se v něm neztratili).

Měsíčnímu přehledu vyhraňte 2 stránky a zapište si i s daty všechny úkoly, jež chcete v tomto měsíci splnit. Každý měsíc si dejte nějaký cíl a na ten se zaměřte. Další 4 listy věnujte jednotlivým měsícům, každou stránku rozdělte na 6 částí a do každého segmentu doplňte název měsíce a naplánované úkoly.

BuJo vás naučí stanovovat si priority a životní hodnoty. Díky Bullet Journalu se přiblížíte ke svým cílům a proměníte sny v realitu. Více o této revoluční metodě naleznete rovněž v článku o duševní hygieně.

Autorský deník

Pokud je vaším cílem rozvinout se v oblasti umělecké, pořiďte si autorský deník. Používají jej například začínající spisovatelé a jejich obsahem jsou rešerše, kostra příběhu, informace o postavách a spousta dalších pro knihu důležitých věcí. Můžete si do něho zapisovat své úspěchy a pokroky na poli literatury, sny a priority. A kromě toho zkratkovitě i to, co se během dne událo.

Tento způsob psaní deníku představila Markéta Dočekalová v knize Tvůrčí psaní. Nejprve si napište zleva datum, například 27. 10. ´21. Můžete vedle toho přidat i název dne – podle toho, co významného se přihodilo, aby se vám později tento den v sešitě dobře hledal. Takže třeba První den na výšce. Na další řádek začněte psát zážitky z tohoto dne.

Nerozepisujte nepodstatné záležitosti. Vynechte, co bylo k jídlu. Zaznamenávejte jen to, v čem jste se zlepšili, zkušenosti, nálady a nápady. Někdy stačí jen rychlý seznam jednotlivých činností, oddělený čárkami. Pište opravdu každý den, výjimečně můžete do jednoho záznamu použít dva a více dnů. A co je důležité: při psaní autorského deníku se nemusíte soustředit na spisovné tvary, ale používat slova tak, „jak vám zobák narostl.“

Deník
Deník. Zdroj: Pixabay

Sportovní deník

Tento typ diáře slouží jako evidence pohybových aktivit. Můžete si jej vést různými způsoby. Například si pořídíte sešit, který nazvete Sportovní deník, a zapisujete do něho jen vykonané pohybové aktivity. A to tím stylem, že si zápis pojmenujete klíčovým slovem, které je pro onen sport specifické, a napíšete pod to ve větách vše, co uznáte za důležité.

Díky Sportovnímu deníku budete mít přehled o svých pohybových aktivitách a můžete vysledovat i daleko více věcí. A vědomí, že nějaké takové záznamy vedete, vás bude hnát kupředu, abyste vytrvali a nevzdávali se! Kromě toho budete mít opravdu perfektní pocit ze svých výkonů a užijete si plno zábavy.

Čtenářský deník

Čtenářský deník skvěle neslouží jen žákům ve škole, ale může pomoci i dospělému člověku. Obzvlášť v dnešní uspěchané době není od věci vylepit si na dveře pokoje alespoň papír, do něhož si kontinuálně zaznamenáte všechny přečtené publikace. Sice jde jen o seznam, nicméně alespoň získáte přehled o své čtenářské progresi a motivaci udělat si více času na čtení.

V klasickém Čtenářském deníku se ovšem do detailu můžete rozepsat o všem, co se k vámi přečtené knize vztahuje. Své dojmy, údaje o knize a autorovi… no zkrátka jako ve škole, když jste se připravovali na maturitu.

Naštěstí existuje nesčitatelné množství knih, a tak má každý člověk šanci najít takový žánr a druh literatury, jaký se mu líbí. Vybírejte mezi tradičními klasiky, ale nebojte se ani dnešních autorů a poezie. Přečíst si čas od času drama také není drama, viďte? 🙂

Záznamy o knihách obohatí také vaše kresby, rozhodnete-li se, že se do nich pustíte. Čtěte a užívejte si to. Otevírejte naučnou literaturu i beletrii. Knihám holdujte doma, v dopravním prostředku, v lese, v parku, na zastávce… kde to každému vyhovuje. Proti hluku doporučujeme pořídit si špunty do uší.

Deník podle Foglara

Používejte hodně barviček pro okrášlení. Každou myšlenku pište na jiný řádek. Jestřáb (Jaroslav Foglar) o tom podrobněji pojednává ve svých knihách Z Bobří hráze a Kronika Ztracené stopy.

Na první stránku si napište důležité kontakty – lékař, telefonní čísla na příbuzné, školu a podobně. Dále zaznamenávejte, co jste prožili. Přidat můžete i nějaké odkazy na věci, které se vám nechtějí do deníku vypisovat. Jste-li skaut, veďte si skautský deník; tam si ukládejte věci týkající se táboření, vaření, první pomoci a dalších potřebných položek.

Na psaní deníku není vůbec nic špatného, naopak má samá pozitiva. Důmyslně nevynechávejte ani jeden den, ale důsledně evidujte celý kalendářní rok. A vedení diáře si užívejte! Jak se shodne mnoho lidí, psaní deníku (nebo knihy, u té to funguje také) je určitá psychoterapie, cesta od splínu. Uvolněte uzdu své fantazii a rozvíjejte ji vedením diáře!

Mrkněte také na článek Jak nejlépe spořit nebo Jak správně prezentovat.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
-1
Super
1
Nic moc
1
Trapas
0
Petra Sýkorová
Jsem redaktorkou skautského časopisu Roverský kmen. Ve volném čase píši básně, povídky a knihu. Také ráda čtu, cestuji a chodím do přírody. Vystudovala jsem maturitní obor podnikání.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *