Porod do vody v současnosti patří mezi nejčastěji vyhledávanou alternativu porodu. Jak v porodnicích, tak i v domácím prostředí. Přesto kolem něho panují jisté obavy, dalo by se říct, že možná až mýty, kvůli kterým se mu některé nadcházející rodičky a personál nemocnice chtějí vyhnout. Jaké jsou nástrahy a v čem jsme optimisti?
Aby byl porod do vody bezpečný…
Do vody ženy nejčastěji rodí v porodních vanách, které jsou součástí většiny porodních boxů v nemocnicích po celé České republice. Jejich přítomnost ale ještě nutně neznamená možnost této alternativy. Kromě vany existují i speciální porodní bazény, které jsou ale běžnější v průběhu domácího porodu. Jak si později řekneme, porod ve vaně je mnohem praktičtější a v jistých ohledech také bezpečnější.
Aby bylo možné zvolit porod do vody, je nutné, aby těhotenství probíhalo bez komplikací, případně se musí jednat o takové problémy, které porod do vody sníží, ne naopak.
Důležitá je také poloha miminka hlavičkou dolů a ukončený 36. týden těhotenství. V případě, že už se jedná o samotný porod, ne pouze jeho přípravy, musí postupovat. To znamená, že se zvyšuje intenzita a frekvence kontrakcí, ozvy miminka jsou v pořádku.
Přirozený porod s minimem rizik
Při porodu do vody nepopiratelně převažují jeho benefity. Působí při něm fyzikální síly, což v tomto případě znamená, že je tělo těhotné ženy přirozeně nadnášeno vodou. Nemusí se tak vypořádávat s gravitační silou, která způsobuje bolesti vazů a celkově zvyšuje intenzitu porodních bolestí. Díky nadnášení vodou se ženě snáze mění polohy, protože ji tíha bříška neomezuje.
Voda je také užitečným relaxačním prostředkem. Jakmile se mysl ženy uvolní, bude porod postupovat přirozeně. Svou roli bude hrát přirozeně se vyplavující koktejl hormonů, tzv. beta-endorfiny. Díky nim se s největší pravděpodobností porod objede bez poranění hráze nebo nutnosti jiného lékařského zásahu. Bylo prokázáno, že přirozený porod do vody také snižuje riziko akutního císařského řezu.
Porod do vody je obzvlášť doporučován ženám s vysokým krevním tlakem. V průběhu porodu se krevní tlak přirozeně zvýší, což může u rizikových žen vést ke komplikacím. Pobyt ve vodě už po 20 minutách naopak krevní tlak snižuje. Ovšem ne nijak výrazně, naopak pouze do optimální úrovně, proto nepředstavuje problémy ani u rodiček, které mají opačný problém s tlakem.
Zajímavost: Přirozený porod je velmi oblíbený u lidí, kteří chtějí více splynout s přírodou. Jejich zájem je často také o zdravé stravování, zero waste, ekologii, otužování a biohacking.
Výhoda v nevýhodě
Porod ve vodě představuje pro lékaře prakticky nulovou šanci jakýchkoli zásahů. Jde hlavně o nástřih hráze, dirupci vaku blan, ale i tahání za hlavičku novorozence v okamžiku, kdy jeho tělo ještě není ve finální pozici.
Absence těchto zákroků je problém pouze v okamžiku, kdy hrozí riziko pro miminko nebo matku. V žádném případě by se neměly provádět preventivně, jak to bývá standardem v českém porodnictví. Nevýhoda preventivního lékařského zákroku se tudíž stává výhodou pro matku i dítě. Žena je totiž zcela kompetentní, aby porodila. Zásah by měl nastat až v okamžiku, kdy už porod není fyziologický.
Reálná rizika, nebo vyvrácené mýty?
Jak už bylo řečeno, samotná přítomnost porodní vany neznamená možnost přirozeně rodit ve vodě. Stává se, že lékaři a porodní asistentky nectí pravidla takového porodu a do průběhu zasahují, což může vést ke zbytečnému vzniku komplikací.
Důležité tedy je, aby se zdravotník cítil při tomto způsobu porodu bezpečně a znal jeho průběh. Na tyto skutečnosti se můžete informovat v každém zdravotnickém zařízení. Jejich seznam je velmi proměnlivý. Obvykle se ale jedná spíše o menší porodnice, ne fakultní nemocnice. Ty sice tuto možnost nabízejí, ale kvůli vysokému počtu pacientů často porod urychlují.
Často diskutovaným problémem byla spíše možnost podchlazení miminka po porodu a riziko utopení. Navazující studie ovšem prokázaly, že porod do vody je minimálně stejně bezpečný jako porod na suchu. Prevence podchlazení je stálé udržování teploty vody okolo 37 °C. Z tohoto důvodu je vhodnější porod do vody, ne do speciálních bazénků, kde je problematické vodu obměňovat. Miminko se při porodu do vody zcela jistě neutopí, protože k prvnímu nadechnutí dochází až při kontaktu se vzduchem, ne samotným porozením. Klíčové je tedy rodit pod vodní hladinu a v okamžiku vytažení miminka už ho znovu nepotápět.
Nepředvídatelné komplikace
Riziko může představovat krátká pupeční šňůra. Taková varianta je sice poměrně ojedinělá, ale znamená nemožnost dále v porodu do vody pokračovat. Žena se totiž musí postavit. To samé platí u dystokie ramének, tedy ve chvíli, kdy se ramínka miminka zaseknou v porodních cestách.
Porod do vody: Krok kupředu
Porod do vody rozhodně není žádnou novinkou. Je pravda, že v českém porodnictví nebyl příliš častou alternativou, naštěstí se k němu zase uchyluje čím dál více rodiček. Proč naštěstí? Jedná se o velmi přirozený a šetrný způsob porodu, který navíc výrazně snižuje riziko vzniku běžných komplikací. Pokud má proběhnou, tak jedině v takovém prostředí, ve kterém s ním ošetřující personál souhlasí a není pro něho žádnou novinkou. Jedině tak může být opravdu přirozený a bezpečný.