Jak na ...Kultura

Pět nejlepších chlastacích her: Znáte je?

Představte si následující situaci. Chystáte oslavu pro své přátele či známé. Vše již máte promyšlené a pečlivě nachystané, až na jeden detail. A tím je zábava. V dnešním článku vám představíme pět chlastacích her, které spolehlivě zabaví vás i vaše přátele a dodají vaší oslavě ten správný říz.

Proč zvolit chlastací hry?

Kladete si otázku, zda jsou chlastací hry vhodně zvolenou zábavou pro oslavu se známými či přáteli? My říkáme, že rozhodně ano, už jen kvůli tomu, že kde je alkohol, tam je zpravidla veselo. Alkohol však není jediným důvodem stojícím za popularitou picích her. Ačkoliv to nemusí být na první pohled patrné, chlastací hry v sobě dokonale snoubí soutěživost, socializaci a ano, alkohol. A právě díky těmto třem aspektům jsou skvělým prostředkem pro odreagování, prolamování ledů a navazování mezilidských vztahů.

Jaké hry zvolit?

1. Flaška

Tuto hru netřeba představovat. Známe ji všichni. Každý z nás ji alespoň jednou hrál, byť třeba na školním výletě či při kempování s kamarády. Nicméně pokud patříte k těm několika málo jedincům, kterým Flaška nic neříká, věnujte pozornost následujícím řádkům.

Princip Flašky spočívá v tom, že se hráči posadí do kruhu, některý z hráčů vezme prázdnou lahev od piva či jiného nápoje (může být i plastová), položí ji doprostřed kruhu a roztočí. Hráč, k němuž směřuje hrdlo lahve dostane otázku od hráče sedícího naproti, tj. od toho, k němuž směřuje dno lahve. Pokud tázaný hráč nechce odpovědět, musí splnit úkol, který mu dá tazatel nebo jiný hráč (např. polib některého z ostatních hráčů). Po zodpovězení otázky či splnění úkolu roztáčí daný hráč lahev znovu a celý postup se opakuje.

Typy otázek, na něž se můžete ptát:

  • Co bys udělal/a jako první, kdyby ses probudil/a jako opačné pohlaví?
  • Jakou nejtrapnější věc jsi kdy udělal/a?
  • Co je tvůj nejhorší zlozvyk?
  • Kdybys byl/a diktátorem/diktátorkou, jaký zákon bys vydal/a jako první?
  • Čeho v životě nejvíc lituješ?
  • Jakou nejhorší věc jsi někomu provedl/a?
  • Koho z přítomných hráčů bys vzal/a s sebou na pustý ostrov a proč?
  • Co je ve vztahu důležitější – sex nebo láska?
  • Už jsi někdy měl/a trojku?
  • Co tě při sexu nejvíc vzrušuje?

Pro svoji relativní volnost pravidel se Flaška těšila a dodnes těší popularitě především mezi teenagery, jimž mnohdy dává záminku k prozkoumávání své sexuality a získávání prvních zážitků v této oblasti. Nicméně lascivnost této hry bývá lákadlem i pro řadu dospělých. Proto je vždy důležité ujasnit si pravidla hry hned na začátku tak, aby se žádný z hráčů necítil nekomfortně a aby se předešlo vzniku společenského faux pas, jež by vaší oslavě dodalo notnou dávku trapnosti. A to přeci nechcete, že?

Parta kamarádů hrajících flašku na pláži.
Flašku lze hrát téměř kdekoliv. Třeba i na pláži. Zdroj: studentpoint.cz

2. Macháček

Ano, slyšíte správně. Nehledejte však žádnou spojitost mezi populárním českým hercem Jiřím Macháčkem a následující hrou. Hra Macháček patří k dnes již takřka tradičním českým chlastacím hrám a těší se oblibě napříč generacemi. Výhodou Macháčka je to, že ke hraní budete potřebovat pouze dvě hrací kostky, protihráče a samozřejmě alkohol. Volba je na vás.

Hráč hodí kostkami, tak aby ostatní hráči neviděli hodnotu, která padla. Hráč, který hodil, následně sdělí hodnotu ostatním spoluhráčům. Pozor! Sdělená hodnota může, ale taky nemusí odpovídat skutečné hodnotě na kostkách. Je tedy na druhém hráči, zda „skočí na špek“ či nikoliv. V tuto chvíli má druhý hráč na výběr ze dvou možností.

Buď uvěří a hází kostkami dál, nebo důvěru sdělené hodnoty zpochybní. Pokud se tak stane, hráč, který házel, musí kostky odkrýt. Shoduje-li se hodnota na kostkách s tou, kterou řekl ostatním, nevěřící hráč prohrává a musí vypít předem stanovené množství alkoholu. Pokud se ukáže, že daný hráč blafoval, musí pít on.

Kompletní pravidla této hry jsou o něco složitější, nicméně i námi popsaná zjednodušená verze dokáže zabavit na dlouhé hodiny. A věřte nebo ne, s narůstajícím množstvím alkoholu v krvi je stále složitější zachovat kamennou tvář.

3. Bolívie

Hra zavánějící exotikou. Alespoň podle názvu. Krása této hry spočívá v její jednoduchosti. Nebudete totiž potřebovat nic jiného než krabičku sirek. Tuto hru je navíc možné hrát i v jednom hráči, doporučujeme se však držet hesla „čím víc, tím líp“, zvlášť pokud se jedná o chlastací hry. O zábavu tak bude postaráno.

Herní princip Bolívie je takový, že vezmete krabičku zápalek a postavíte ji na hranu stolu. Následně hráči posupně cvrnkají do krabičky směrem vzhůru tak, aby vylétla do vzduchu a alespoň jednou se protočila o 360°. Hráč cvrnkající do krabičky určuje, co bude pít spoluhráč sedící ho jeho levici. Vše pak záleží na tom, jak krabička dopadne:

  • dopadne-li krabička na stejnou plochu – neděje se nic, hraje další hráč,
  • dopadne-li krabička na opačnou stranu – pije se jeden lok,
  • dopadne-li krabička na kratší hranu – pije se malý panák,
  • dopadne-li krabička na delší hranu – pije se velký panák.

Pokud by se stalo, že krabička spadne na zem, musí hráč, kterému krabička spadla, vypít na ex panáka či pivo. Nutno ovšem podotknout, že ani v případě Bolívie nejsou pravidla nikterak pevná, tudíž se může stát, že se při hraní setkáte s trochu jinými pravidly, než která jsme vám právě popsali.

4. Král

Asi jedna z nejznámějších mezinárodních picích her vůbec. Navzdory své popularitě nemá však tato hra ustálený název. Můžete se tedy s ní setkat také pod názvem King’s Cup, Ring of Fire, Circle of Death, Kings apod.

Jedná se o karetní hru, k jejímuž hraní se nejlépe hodí žolíkové karty. Každá z karet má jiný účel. Hra spočívá v tom, že se doprostřed stolu postaví tzv. králův pohár neboli king’s cup. Tím je zpravidla drink dle vlastního výběru či sklenice piva. Kolem poháru se rozloží karty tak, aby vznikl kruh –⁠ anglicky circle. Hráči karty postupně tahají a plní jejich funkci.

Podobně jak u ostatních her, i zde platí, že pravidla si lze přizpůsobit svým preferencím. Na internetu pak najdete celou řadu verzí této hry. Doporučujeme vyzkoušet například tuto verzi Krále.

5. Beer Pong

Další známá hra, jež v posledních několika letech získává na popularitě. K rozšíření této hry přispívají především americké seriály, ve kterých se Beer pong často objevuje.

Kořeny této hry sahají do 50. let minulého století. V té době měl Beer Pong (nebo chcete-li, pivní pong) vzniknout na americké Darthmouth College. O jeho popularizaci se posléze měli postarat studenti z pensylvánské Bucknell University. Dnes je Beer Pong celosvětově známou hrou, v níž se dokonce konají profesionální turnaje. I Česká republika má svou vlastní Beer Pongovou ligu.

Beer Pong se zpravidla hraje ve dvou hráčích. Dále budete potřebovat:

  • (dlouhý) stůl,
  • pingpongový míček,
  • šest kelímků pro každého hráče.

Nejprve se kelímky s pivem či jiným destilátem rozloží na stůl do tvaru „pyramidy“, tzn. vespod budou tři kelímky, nad nimi další dva a špičku pyramidy bude tvořit jeden kelímek. Následně hráči hází míček do soupeřových kelímků. Pokud se strefí, musí soupeř obsah kelímku vypít. Důležité je, aby míček vždy zůstal uvnitř kelímku, pouze tak je hod platný! Vyhrává ten, kdo jako první zbaví protihráče všech kelímků.

Kromě této základní verze Beer Pongu existují i další, jež se zpravidla liší počtem kelímků, hráčů atd.

Přátelé na party hrající Beer Pong.
Takto může vypadat přátelský turnaj v Beer Pongu ☺️. Zdroj: Freepik

Tak co? Vyzkoušíte některou z těchto chlastacích her, až budete příště pořádat oslavu či picí dýchánek?

P.S.: Pokud by se stalo, že to s alkoholem přeženete, máme pro vás osm tipů, jak rychle vystřízlivět.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
1
Trapas
0
Jiří Dytrich
Ahoj! Jmenuju se Jirka, je mi 24 let, pocházím z jižních Čech, ale poměrně často pendluju i po jiných místech naší krásné země. Co na sebe ještě prozradit? Jsem hrdej plant dad a donedávna zapřisáhlý dog lover (čím jsem starší, tím víc začínám postupně tolerovat taky kočičky). Jako každej druhej miluju cestování, rád chodím do galerií a taky mě baví thrift-shopping v sekáčích.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *