Ideální stav je hospodařit se svými penězi tak, abychom si nemuseli brát půjčky. Jinými slova z každé výplaty odložit část peněz do úspor – a do nich sáhnout, jakmile se nakupí vyšší výdaje, než výplata zvládne pokrýt. Jenže ideálům se vždy nedaří, a tak se někdy dostaneme do situace, kdy se půjčka stane nevyhnutelnou. Připravili jsme pro vás nejlepší rady, jak se zadlužit, abyste zůstali v bezpečí a neprodělali.
Potřebujete si půjčit? Určete si kolik, a pak už jen pečlivě vybírejte!
Jakmile zjistíte, že bez půjčky to tentokrát nepůjde, nepodléhejte panice. Zadlužit se není žádná tragédie – a to ani při stovkách tisíc korun. Ovšem jen v případě, že na to jdete s rozvahou a s nejlepšími radami. Ta základní zní: Pečlivě vybírejte.
Jenže z čeho a jak vybírat? To vám ukážeme dále v textu, kde vás provedeme všemi důležitými prvky úvěru tak, abyste vybrali bezpečně, a v pohodě jej zvládli splácet.
Začněme místem, kde se do samotného výběru pustit. Nabídek půjček je od bank i nebankovních poskytovatelů opravdu spousta. A než mezi jejich webovkami pendlovat, je lepší nechat si je zobrazit na jednom místě – například na tomto odkazu.
Po kliknutí na „srovnání půjček“ vám vyjede seznam a popis mnoha spotřebitelských úvěrů tak, jak je nabízejí banky i licencované nebankovní společnosti. Jestliže budete vybírat právě z tohoto seznamu, máte jistotu, že se pohybujete mezi nabídkami od spolehlivých poskytovatelů, kteří jsou regulováni Českou národní bankou, a plně se na ně vztahuje zákon o spotřebitelském úvěru.
Tip: Chcete vědět, jak si rychle vydělat peníze na internetu? Přečtěte si náš článek a zkuste naše nejlepší rady!
Následuje porovnání cen půjček
Teď už znáte skupinu úvěrů, z nichž se dá vybírat. Ve filtru srovnávače můžete nastavit částku, o niž stojíte – aby se zobrazily jen ty nabídky, které preferovanou sumu umožňují. Skupina dostupných půjček se tím zase o trochu zúží. A stále samozřejmě zůstáváte v původní množině licencovaných a regulovaných poskytovatelů.
A jak porovnat ceny? Možná ani netušíte, jak snadné to je. Zákonodárce totiž stanovil, že celkovou cenu půjčky, do níž jsou zahrnuty opravdu všechny úroky, poplatky a další administrativa, musí její poskytovatel inzerovat pod označením RPSN. Jde o zkratku ze slov „Roční procentní sazba nákladů“. Čím je číslo vyšší, tím je půjčka dražší. Nic víc v tom nehledejte.
Tip: Mohly by se vám hodit naše tipy jak ušetřit peníze (snadno a chytře).
Porovnejte i podmínky splácení – jak dlouho, kolik a hlavně: půjde se splátkami hýbat?
Některé půjčky budou mít velmi podobné RPSN. Jak mezi nimi zvolit tu nejlepší? Dalším parametrem, o kterém musíte vědět ještě před tím, než podepíšete smlouvu, jsou podmínky splácení. Jinými slovy: na jak dlouho se peníze dají vzít, jak vysoké budou splátky, resp. v jakém intervalu se dají splátky nastavit. K jakému datu se budou splátky odesílat, nebo jestli je možné si datum podle potřeby posouvat.
Tyto informace pak budou zaneseny do splátkového kalendáře, což je další důležitá (a závazná) součást smlouvy u poskytnutí úvěru).
Zajímat se musíte i o možnosti řešení případných problémů. Umožní poskytovatel odložit splátku zdarma? Když ne zdarma, tak s jakým poplatkem? Odpustí nějaké splátky, když celou dobu řádně splácíte, případně vyplatí nějaký bonus, když budete spolehlivým dlužníkem? Vše jsou to důležité podmínky půjčky, jejichž sjednání oceníte, až když se dostanete do potíží. Třeba až vám přijde nižší výplata, protože jste byli na nemocenské.
Předčasné splacení zdarma může být příjemným bonusem
Ne každý předem počítá s předčasným splacením půjčky. Ale je vhodné vědět, jestli lze provést zdarma. Zákon o spotřebitelském úvěru garantuje všem dlužníkům, že půjčku mohou kdykoliv předčasně splatit. Ale poskytovatelé úvěrů si mohou nechat uhradit náklady, co jim v souvislosti s předčasným splacením vzniknou.
Některé banky a úvěrovky od těchto poplatků upustily – a předčasné splacení standardně umožňují svým klientům zdarma. Výhodnou některých úvěrů je i možnost online komunikace s věřitelem nebo sledovat vývoj stavu vaší půjčky v aplikaci – ať už jde o internetové bankovnictví, nebo klientský profil u nebankovní společnosti.