Ten koronavirus si prostě nedá pokoj. Člověk si sotva stihnul sundat roušku a užít trochu toho čerstvého vzduchu, a najednou bác! Už se to na nás zase valí. Covid je už posledních pár měsíců asi tím nejskloňovanějším slovem vůbec a já osobně bych si tipla, že to tak ještě nějaký ten pátek zůstane. Navíc to vypadá, že se k němu už brzy přidá ještě jedno magické slůvko – lockdown.
Lockdown, karanténa nebo zákaz vycházení? Ať už preferujete jakékoli z těchto označení, ve výsledku je to šumafuk. Dopracujete se totiž pokaždé k tomu samému závěru: ať chcete nebo ne, několik týdnů zkrátka budete dřepět doma. Společnost vám budou dělat maximálně tak pavouci a čím dál tím nevrlejší spolubydlící, případně nekonečné reprízy venezuelských telenovel. Na zabití, co? Ale kdeže! Čtěte dál a dozvíte se, jak si v lockdownu (alespoň částečně) zachovat zdravý rozum.
Lockdown tip č. 1: Vypněte tu bednu
Ne, vážně. Fakt vám toho zas tolik neunikne. Nemusíte sedět u televize a sledovat, jak rostou čísla nakažených, a rovněž nemusíte o každém opatření vědět sekundu po jeho vyhlášení. (Beztak víte, že se do hodiny ještě minimálně třikrát změní, takže si akorát ušetříte zbytečný stres.) Zeptejte se sami sebe: k čemu vám ta přemrštěná informovanost vlastně je? Stejně nic nezměníte a akorát si zaděláváte na žaludeční vředy.
Čemu tedy věnovat čas?
Něčemu pozitivnímu! Vzpomínáte na tu knížku, co jste ji dostali na Vánoce, ale pořád jste se k ní ještě nedostali? Tak teď už se na nedostatek času nemůžete vymlouvat. Chtěli jste se naučit nový jazyk? Od slovníku covid nechytnete. Jste spíše z praktičtějšího soudku? Pak můžete zkoušet nové recepty, neboť nejen kulturou je člověk živ. Sháníte inspiraci? Možná by vám zachutnal jeden z těchto receptů na vege burgery!
Lockdown tip č. 2: Buďte pány svého prostoru
Hlášku o tom, že bychom měli být pány svého času, už známe. A co tedy chtěl básník říci tímhle? Ve zkratce: ať už lidi, se kterými bydlíte, milujete sebevíc, časem zákonitě musí nastat ponorka. Home office je sice na teoretické úrovni hezká věc, ale pokud jej nedej bože má v jednom baráku víc lidí a ještě ke všemu se blíží nějaká ta zákeřná deadline? To je přímo explozivní kombinace.
No jo, ale co s tím?
Zkrátka si nějak strategicky rozvrhněte prostor. Tenhle kout patří vám, tenhle zase partnerovi a pokud zrovna nehoří, ten druhý má zákaz vstupu. Jestli v něm svou polovičku načapete, neváhejte zakročit! Mezi vhodné tresty patří například mytí nádobí, vaření večeře nebo povinnost poskytnutí masáže na požádání. (Mezi méně vhodné tresty patří například nůž v zádech. Takové jednání je trestné a v žádném případě je nemůžeme doporučit. Neříkejte, že jsme vás nevarovali!)
Lockdown tip č. 3: Organizujte, organizujte, organizujte!
Znáte takový ten pocit, když se ráno vzbudíte a říkáte si: „Hmm, super, mám asi dvanáct hodin na to, abych všechno stihnul!“ a najednou je sedm večer a vy jste ještě ani nevylezli z postele? Pokud ne, gratuluju: pravděpodobně jste dalším vývojovým článkem lidstva. Pokud ale patříte mezi těch méně šťastných 99 %, tato sekce je určená právě vám. Proč tedy vlastně nestíháte, i když zdánlivě máte veškerý čas na světě? Právě proto!
Počkat, cože?
No ano, přesně tak. Studenti už jsou s fenoménem tzv. prokrastinace dobře obeznámeni, a teď si může vesele prokrastinovat i zbytek populace. A o co tedy jde? Ve zkratce o stav, kdy z různých důvodů neustále odkládáte povinnosti až na nějaký šibeniční termín; v tomto případě z mylné představy, že „se to nějak stihne“ a že „času přece dost“.
Chyba lávky, vážení! V prvé řadě si uvědomte, že „se“ nic nestihne – stihnout to budete muset vy, respektive vaše budoucí já, a pokud své minulé já nechcete proklínat až do pátého kolena, měli byste si sestavit nějaký plán. (Více o tom, jak se poprat s prokrastinací, si přečtěte zde.) Nastavte si pevný denní režim a posléze se jím řiďte!
Strategií na zvládnutí lockdownu je samozřejmě mnohem více, a pokud vás daná tematika zajímá, můžete se poohlédnout třeba zde: