Právě dnes odstartovala pravidelně se opakující výzva 10 000 kroků denně, které se můžete zúčastnit i vy. Hraje se o ceny. Cílem je se rozhýbat a věnovat se chůzi pravidelně. Jaký je vlastně doporučený počet kroků za den?
Číslo, které by měli splnit všichni
Každý, kdo se zamyslí, kolik by toho denně měl nachodit, dostane odpověď: deset tisíc kroků, což se rovná 7 kilometrům svižnější chůze. To je taková minimální hranice a standard. Pokud bychom totéž chtěli říct nespisovně, 10 000 kroků denně je „akorát“.
Podle některých vědců stačí už 6 000 kroků za den. Jakou příjemnější aktivitou byste chtěli spálit tuky, než chůzí – nejpřirozenějším lidským pohybem? Když takto budete chodit 6 dní ze sedmi, vyrovnáte se svým zdravím Japoncům. Šest tisíc kroků odpovídá 40 minutám rychlejší chůze. Existují důkazy o tom, že právě tento doporučený počet kroků za den pozitivně působí na naši srdeční soustavu.
Ideálně bychom tuto vzdálenost měli překonat bez přestávky, nicméně odpočinout si i během toho není nic katastrofického. Za týden by náš organismus měl docílit nejméně šedesáti tisíc kroků, o víkendech se doporučuje tuto hranici zvýšit.
Výzva 10 000 kroků denně
Přidejte se i vy. A pokud to nestihnete tento měsíc, nic se neděje! Výzva Deset tisíc kroků se opakuje každého půl roku a trénovat můžete i sami od sebe, a to buď individuálně, nebo s někým. Nejde ovšem jen o chůzi; pokud chcete, nic vám nebrání běžet či používat trekingové hole.
Na uvedené stránce se musíte zdarma registrovat a uvést parametry. Každou aktivitu budete měřit Krokoměrem či jemu podobnou aplikací v mobilu a screenshot pak jako důkaz nahrajete do svého profilu. Aktivity jsou jednorázové i celodenní (v prvním případě počet omezen není, ve druhém jen na jedno konání).
Tipy, kam vyrazit
Což takhle podívat se do Beskyd? Ono není zas tak důležité, kam se vypravíte, ale ta samotná aktivita. Na spoustě turistických míst lze nalézt putovní kamínky a když se vám nějaký líbí, můžete si ho vzít a místo něj tam přinést jiný, který sami namalujete. Píše se tam směrovací číslo vaší obce a nálezce do facebookové skupiny kamínek nasdílí, aby se vědělo, kam až se dostal. Je to oblíbená hra pro širokou veřejnost, pro dospělé, děti i celé rodiny.
Jste-li nezmaři, nezaleknete se ani 850 kilometrů dlouhé pěší cesty do Španělska, zvané Camino de Santiago. Češi na Svatojakubskou pouť nastupují nejčastěji v Praze nebo ve Vídni; výchozích bodů je však dvanáct. Taková štreka vyžaduje mít krosnu se spacákem a přespat vždy v turistické ubytovně nebo „na divoko“ v lese. I když takto několikanásobně překročíte doporučený počet kroků za den, nic se neděje. 🙂
Ať vyrazíte kamkoli, vždycky to má smysl. Pravidelnost chůze přerušte jen při nemoci. Pro začátek doporučujeme chodit na výlety v okolí vašeho bydliště. Nemusíte zbytečně utrácet peníze a čas za dopravu.
V Česku je krásně
Výbornou lokalitou pro vandry jsou Brdy, protkané hustou sítí trampských campů a tábořišť. Najde je jen ten, kdo opravdu hledá a nebojí se zabrousit do hůře přístupných míst. Takových „fleků“ je v naší české zemi spousta. Vyjděte proto i vy za zážitky, oddychem a spálenými kilogramy.
Výtečnou lokalitou je také namátkou Kokořínsko. Nejen v Máchově kraji se nachází bezpočet překrásných skalních útvarů. Spaní pod převisy po důkladném jódlování u táboráku ve vás zanechá úžasné zážitky na celý život.
Výborný prostor pro vícedenní čundr mohou poskytnout i Jeseníky. Hora Praděd vítá tisíce návštěvníků ročně.
Pokud však nemáte žádného lidského společníka, nemusíte zoufat. Nejlepším přítelem člověka je pes a na vandrech to zažijete na vlastní kůži.
Všude, kde se rozhodnete uskutečnit své turistické vyhlídky, dbejte na dodržování tamních pravidel. V CHKO platí přísný zákaz rozdělávání volného ohně a stanování. Použití hamaky či plachty nebo nocování pod širým nebem zákon ale nezakazuje.
Jak změřit počet kroků a kilometrů?
Na Google Play je nepřeberné množství aplikací, díky nimž se dozvíte, kolik jste toho denně ušli. Můžete vybírat ze široké škály krokoměrů a doporučujeme také stáhnout si Adidas Running. To je perfektní náhražka dnes již neexistující aplikace Endomondo.
Tyto vychytávky vám mimo jiné pomohou vytrvat při cvičení. Dejte si za cíl ujít alespoň 10 000 kroků denně. Případně minimálně těch šest tisíc. Čím více dní to vydržíte, tím budete motivovanější k ještě větším výkonům a výdrži.
Jak v praxi splnit doporučený počet kroků za den?
Třeba tak, že (pokud to jde) půjdete pěšky do školy či do práce. Pokud je vaše zaměstnání sedavé a stále to nestačí, zajdete si po práci či po vyučování do parku nebo do lesa. Jestliže tato možnost není, vydejte se alespoň do ulic. Zkrátka vyrazte někam.
Kamkoliv se hnete, vždy mějte u sebe mobil s puštěným krokoměrem. Při nákupu, venčení psa, vyzvedávání dětí ze školky/školy. A pokud jdete na delší procházku, spusťte zároveň aplikaci Adidas Running. Jdete-li podle trasy nastavené v Mapy.cz, ta vám také zobrazí, jak je štreka dlouhá.
Věříme, že jsme vás inspirovali a motivovali a že do výzvy k plnění denního doporučeného množství ujitých kroků vstoupíte.
Přečtěte si také naše články o vybrání matrace, aby se vám po důkladné procházce spalo jako v hedvábí, nebo v čem podnikat v roce 2021.