Jak na ...Návod

Jak udělat citace internetových zdrojů a webové stránky?

Ptáte se, jak na citace webové stránky? Jak citovat elektronické zdroje v bakalářských a diplomových pracích tak, aby se nad nimi nikdo nepozastavil a byli úplně správně?

Citace z internetu či webových stránek

Ideální je se držet ČSN ISO 690:2011 | Bibliografické citace, které nejlépe odpovídají všem možným požadavkům pro citování v odborných pracech.

Webové stránky a informační portály

Na webových stránkách je dnes téměř vše. Jak z nich citovat správně?

Dominantní tvůrce neboli autor daného textu. Název. Vedlejší názvy [typ nosiče]. Možní další autoři. Místo: nakladatel, datum publikování. Datum aktualizace [cit. datum citování]. Dostupné z: DOI nebo adresa.

Místo je u internetových zdrojů většinou neznámé a nakladatel vlastně není. Jak například citovat z hlavních informačních portálů na internetu?

Citace internetového zpravodajského webu bez autora

Jak citovat zpravodajské weby bez autora?

Novinky.cz (2017). Čeští politici ocenili výhru Merkelové, podle Babiše vyhrála AfD. Novinky.cz 24. 9. 2017 (https://www.novinky.cz/domaci/450044-cesti-politici-ocenili-vyhru-merkelove-podle-babise-vyhrala-afd.html, 20. 7. 2019).

Na zpravodajských webech nejsou často samotní autoři a jedná se o rychlou zprávu. V prvé řadě si rozmyslete, jestli tento zdroj pro Vás má smysl, jestli je relevantní. Mnoho akademických pracovníků je také alergických na zdroje typu Novinek.cz, které jsou psány horkou jehlou.

Za uvedení daného internetového portálu umístěte do závorek datum vzniku. Následně jako celou větu umístěte název článku (s tečkou na konci). Za to následně ještě jednou název internetového portálu a tentokrát přesný datum vzniku, jenž na zpravodajských portálech téměř nikdy nechybí.

Posledním údajem je zkopírovaná url umístěná do závorky. Za url ještě umístěte datum, kdy jste ze zdroje čerpali. Pozor! Lze zpětně dohledat v jaké byl článek podobě v určitém dni.

Zásady pro citování z webových stránek a jiných internetových zdrojů

  • v seznamu pramenů a použitých zdrojů by neměly žádné zdroje chybět a také žádné přebývat
  • pokud neznáte autora, tak uveďte instituci, zřizovatele
  • jeden způsob citace pro celou diplomovou či bakalářskou práci
  • odkazy musí přesně sedět s těmi uvedenými
  • využívejte pouze relevantní internetové zdroje

Proto například nikdy neodkazujte na Wikipedii nebo podobné otevřené encyklopedie. Z Wikipedie je dobré využít seznam pramenů či zdrojů a čerpat či odkazovat z nich.

Příklad citace internetového zdroje:

SCHWARZ, J. Zemřel Gary Becker – imperátor sociálních věd [online]. Praha: Liberální institut. Vydáno 16.05.2014 [cit. 12.6.2016]. Dostupné na: http://www.libinst.cz/clanky-a-komentare/2961-Zemrel-Gary-Becker-imperator-socialnich-ved/

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
2
Užitečné
7
Super
2
Nic moc
16
Trapas
1
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, psychologie rozhodování, investice i osobní rozvoj. Mojí prací je digitál, internet a marketing. Moje pracovní pozice je SEO konzultant a marketingový stratég, což dělám již nějaký čas na volné noze. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz, minder.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *