Levandule kam se podíváš. Ze všech stran na nás vyskakují nádherné levandulové dekorační věnce, levandulová vína, limonády a hlavně úžasné fotky levandulových polí. Osobně levanduli mám moc ráda. Nechybí nám na balkoně, v difuzérech, sušená ve váze a vlastně na téma Provance a levandule máme dekorován celý obývací pokoj. A jak jste na tom s levandulí vy? Pokud nevíte, jak tuto léčivou bylinku využít, podívejte se na naši další dávku inspirace.
Levandule lékařská
Levandule je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších aromatických bylinek na světě. Oblibě se těší zejména díky své krásné fialové barvě a omamné aromatické vůni. Díky svým léčitelským schopnostem se stala symbolem již ve starověkém Římě, kdy si ji oblíbil sám Julius César.
Levanduli využíváme nejen v lékařství, ale také v kosmetice, aromaterapii, parfumérství, kuchyni nebo v šatních skříních na odpuzení molů. Je to zkrátka superbylina s neskutečnou přírodní sílou. Nejvíce využívaná část bylinky jsou fialové aromatické květy. Ačkoliv občas mohou být využity i listy.
Největší výskyt levandulových polí je od nepaměti v oblasti Provance. Díky ikonickým obrázkům se stala Provance turisty vyhledávaným místem a to hlavně v měsíci červenci, kdy levandule zažívá vrchol sezony. V dnešní době, ale nemusíte za pořízením instafriendly místečkem až do Francie. Levandulové pole a farmy máme i v Čechách a na Moravě.
Jaké léčivé látky levandule obsahuje?
Díky obsahu kyseliny rozmarýnové má levandule protizánětlivé, protivirové a antiseptické účinky.
Levandule dále obsahuje:
- Silice
- Flavonoidy, které jsou známé pro své antioxidační účinky.
- Kumariny což je chemická sloučenina s vanilkovou vůní. Vědci se domnívají, že chrání rostliny před predátory.
- Třísloviny a terpeny chránící rostliny a funguje jako přírodní antibiotikum.
Pozitivní účinky levandule
Levanduli je možné užívat jak vnitřně tak zevně, a díky tomu rozsah její léčivé pomoci je opravdu široký.
- Napomáhá při depresích a stresu
- Zklidňuje a uvolňuje lidské tělo
- Napomáhá při poruchách spánku
- Podporuje přirozenou regeneraci organismu
- Napomáhá při migrénách a bolestech hlavy
- Zmírňuje příznaky nachlazení, chřipky nebo angíny
- Urychluje hojení ran
- Zklidňuje pokožku s příznaky akné, ekzému či jiných zánětů
- Uklidňuje střevní činnost a napomáhá při žaludečních potížích
O levanduli se říká:
„kudy chodí, tudy léčí“
Kdy stříhat levanduli
U nás před domem jsme měli nádherné, bohaté levandule. Bohužel naše sousedka se na podzim rozhodla, že levanduli zastřihne. Jelikož do keře zasáhla až do jeho dřevnatého kmene, nenávratně tak celou rostlinu zničila. Keř stříháme dvakrát do roka a střih má svá jasná pravidla.
Jarní sestřih
Na jaře je vhodné upravit keř po zimním spánku. Nejvhodnějším obdobím je přelom března a dubna. Stříháme hlavně přemrzlé části rostliny. Poté je již potřeba pouze udržovat kulatý tvar keře. V žádném případě nestříhejte nakvétající pupeny.
Letní sestřih
Po hlavní levandulové sezoně keř připravíme na další sezonu. Rozhodně se nebudeme pouštět do žádných velkých úprav. Ať nedopadnou vaše krásné levandule, stejně jak ty naše, po zásahu sousedky zahradnice. Rozhodně si ale keř zaslouží ostříhat všechny odkvetlé květy. Poté můžete ostříhat rostlinu k letošním nově vyrašeným lístkům. Víc raději NE.
Jak správně sušit levanduli
Sušení levandule není těžké. Pro sušení je důležité sklidit levanduli ve správný čas. V takový okamžik má levandule nejvýraznější barvu a vůni. Nesmí být však překvetlá.
Sklízíme ji raději dříve, než plně rozkvete. Při sušení si zachová krásný vzhled a neopadá. Květ ustřihneme se stonkem nad lístky, které bude rostlinka během zimy potřebovat k regeneraci.
Voňavé jsou také listy levandule. I ty můžete usušit pokud najdete pro ně využití.
1. Sušení levandule zavěšením
Nejoblíbenější a nejkrásnější sušení bylinek a okrasných květin je právě zavěšením. Nejideálnějším místem k sušení je půda, ale tu ne každý v dnešní době má. Nicméně i dobře větratelná místnost našich bytů postačí.
Nejprve si připravíme nastříhané květy se stonky, případně odstraníme lístky. Gumičkou svážeme do svazku 10 – 25 stonků . Po svázání stonky zastřihneme do jedné roviny. Rostlina během sušení dehydratuje a smršťuje se, a právě gumičky krásně drží svazky kompaktní.
Hotové svazky zavěsíme na háček v kůlně, půdě, stodole nebo v dobře větratelné místnosti bez přímého slunečního svitu. Přímé sluníčko, při tomto způsobu sušení, není vhodné. Levandule by vybledla a ztratila tak své kouzlo. Pokud dodržíte postup, levandule si udrží svou barvu i tvar. Levanduli sušíme po dobu 1 – 2 týdnů, dokud není svazek zcela suchý.
2. Sušení levandule slunečními paprsky
Ano, i na sluníčku se dá levandule dobře sušit. Dalo by se říci, že sluníčko proces sušení velmi urychlí. Ale jak už jsme psali, na sluníčku rostlina vybledne. Pokud byste tento způsob i přesto chtěli vyzkoušet, zde je rada pro vás.
Levanduli rozprostřeme na dřevěné prkénko nebo jakýkoliv jiný dřevěný materiál. Právě dřevo je pro sušení nejlepší. Takto rozloženou levanduli vystavte na sluníčko. Je jen na vás, zda budete sušit levanduli venku nebo v místnosti. Je však nutné proces sušení po dobu 1 týdne kontrolovat a levanduli průběžně otáčet.
3. Sušení levandule v elektrické sušičce
V dnešní době je pro sušení často využívána elektrická sušička. Samozřejmě i u sušení levandule lze sušičku využít. Jedná se o nejrychlejší způsob sušení. Pozor, teplota nesmí přesáhnout 35 °C. Dále si dejte pozor na to, aby sušička sušila rovnoměrně. Nerovnoměrným sušením může vaše úroda shnít.
Jak usušenou levanduli skladovat?
Ještě dříve než se rozhodnete jak usušenou levanduli skladovat, je potřeba si uvědomit, k čemu ji budete používat. Usušenou květinu musíte skladovat do té doby, než bude použita. Můžete skladovat jak usušené svazky květin nebo jen fialové květy.
Chcete-li odstranit pupeny ze stonků, nejlepším způsobem je přejet po nich prstem od spodní části květů nahoru. Pokud je rostlina dobře usušena, pupeny tak budou lehce odpadávat.
Usušené pupeny pak můžete uskladnit ve skleněných, vzduchotěsných dózách. Případně můžete využít různý látkový materiál k naplnění.
Nápady jak využít sušenou levanduli
DIY (do it yourself) znamená v překladu „udělej si sám“. A právě u levandule existuje nespočet krásných kreativních nápadů, které zvládnete připravit sami doma. Pojďme se tedy podívat na několik zajímavých nápadů na použití sušené levandule.
Dekorace
Levandule ozdobí nejen zahradu, balkon nebo terasu, ale i jako sušená květina ozdobí každý interiér. A navíc ho ještě krásně provoní. Vyberete si z našich tipů na levandulové dekorace?
- Dekorační levandulový věnec
- Usušený svazek levandule jako květina do vázy
- Levandulové svíčky
- Svícny ozdobené květy levandule
- Levandulové paličky a sáčky
Kosmetika
Levandule je známá především svými zklidňujícími a regeneračními účinky. Je vhodná pro všechny typy pleti včetně té dětské. Levandule má dokonce hojivé účinky při drobných poraněních a popáleninách. A zde máme několik DIY kosmetických nápadů.
- Květová levandulová voda
- Levandulový esenciální olej
- Levandulové mýdlo
- Levandulová sůl do koupele
- Repelent proti hmyzu
Kuchyně
V dnešní době není žádným překvapením využívat jedlé rostliny a bylinky pro běžné pokrmy či nápoje. V kuchyni můžete použít jak čerstvou levanduli, tak sušenou. Levandulový čaj, limonádu nebo sirup není asi potřeba představovat. Receptů je nespočet od možných mixovaných koření na maso, levandulový cukr, levandulové víno nebo sušenky. Levandule vás v kuchyni a pokrmech bude prostě bavit.
TIP: Stonek včetně květu dejte do úzkého mrazícího sáčku a zalejte vodou. Takto naplněné pytlíky dejte zamrazit a máte do letních nápojů, parádní ledovou levandulovou dekoraci. Případně můžete natrhat květy do formy na led a použít zamrazenou levanduli v ledových kostkách.
Levandulové recepty
1. Borůvko-levandulový džem
Mlska, která rychle zmizí.
Ingredience:
- 2 kg borůvek
- 1 kg cukr krystal
- 2 menší citróny
- 1 střední svazek levandule
Postup:
- V širším a vyšším hrnci povaříme 10 – 15 minut borůvky.
- Přisypeme cukr, vymačkanou šťávu ze 2 citrónů včetně citrónové kůry (pouze žlutou část) a svazek levandule a vše přivedeme k varu.
- Vaříme zprudka dokud džem nezhoustne. Pokud si chceme být jisti, že džem po vychladnutí ztuhne, dáme si na chvilku do mrazáku talířek na kterém vyzkoušíme, zda vychlazený džem tuhne. Talířek vyndáme z mrazáku a přendáme na něj trochu horkého džemu. Pokud džem neztuhl, celou směs ještě chvilku povaříme.
- Horký džem přelijeme do sterilizovaných dobře uzavíratelných sklenic. A jak tomu u výroby džemů bývá, sklenice poté otočíme dnem nahoru. Necháme vychladnout, popíšeme a uschováme v komoře, sklepě nebo lednici.
2. Levandulová zmrzlina
Letní osvěžení, na kterém si pochutnají dospělí i děti.
Ingredience:
- 2 polévkové lžíce levandulových květů
- 400 ml smetany ke šlehání
- 150 g salka (zahuštěné slazené mléko nebo smetana)
- 1 vanilkový lusk (lžička vanilkového extraktu)
- 4 žloutky
Postup:
- Do hrnce nalijeme smetanu ke šlehání, salko a levanduli. Pokud použijeme vanilkový lusk, vyškrábneme jeho vnitřní obsah a přidáme do hrnce. Za stálého míchání směs lehce zahřejeme, aby se rozpustil veškerý cukr. V žádném případě se nesmí směs vařit.
- Necháme vychladnout a dáme do ledničky odpočinout na 24 hodin. Levandule se nám tak krásně ve smetanové směsi vyluhuje a dodá ji chuť a hlavně vůni.
- Žloutky vyšleháme do pěny. Odpočatou smetanovou směs vyndáme z lednice, přecedíme přes sítko a přidáme vyšlehanou žloutkovou pěnu. Dále šleháme do zhoustnutí.
- Poté přelijeme krém do plastové dózy a dáme do mrazáku. Pro hladší a kompaktnější strukturu doporučujeme jedenkrát za hodinu krém prošlehat vidličkou. Podáváme až druhý den, kdy máme jistotu, že krém je dobře zmražen.