V této zvláštní době je pro spoustu z nás těžké udržet si spokojenou mysl a pomocí správné organizace času si nastavit fungující denní režim. Na začátku pandemie jsem byla v maturitním ročníku, a abych pravdu řekla, veškerá snaha o produktivitu přišla vniveč. Vůbec jsem si neuměla zorganizovat čas a cítila jsem se hodně demotivovaná. Většinu dne jsem prokrastinovala na sociálních sítích nebo nic neděláním a pouze díky maturitě jsem dostala energii a motivaci s tím začít něco dělat.
Proto jsem se rozhodla předat své osvědčené techniky na organizaci času a díky spokojené mysli i zvládání povinností s grácií. Najdete zde i spoustu tipů na aktivity, díky kterým si odpočinete a zregenujete upracovaný mozek. Každý si musí najít svůj režim, který mu bude vyhovovat a já už můžu pouze doufat, že Vám s tím moje tipy pomůžou.
Diář aneb organizace černé na bílém
Diář je pro mě neodmyslitelnou součástí organizace dne. Každé ráno si do diáře zapisuji To do list na daný den a podle něj se poté celý den řídím. Do to do listu se snažím zapisovat maximálně 5 větších úkolů a ty dále ještě řadím podle priorit. Při plnění postupuji intuitivně, do čeho se mi chce nejméně, to udělám hned, ale mám dny kdy se nejdříve radši vrhnu do „oblíbeného“ úkolu.
V diáři se snažím dodržovat tzv. color coding. Každá příležitost má svoji barvu, u mě zvýrazňovače, a tím si daný úkol barevně odlišuji. Díky této pomůcce se mi zatím nestalo, že bych zapomněla na něčí narozeniny, a to se vyplatí!
Určitě si přečtěte tento článek, který souzní s moji myšlenkou papírového diáře.
Uklizená pracovní plocha = spokojená mysl
Ne nadarmo nám maminky říkaly, že v posteli se úkoly nepíšou. Na mě osobně, řekla bych že hlavně psychologickým dojmem, pracovní plocha působí jako místo, kde se musím plně soustředit a dostat ze sebe jen to nejlepší. Za ty roky, co studuji/pracuji jsem vyzkoušela spousty pracovních míst, ať už doma či venku, ale já osobně jsem nejvíce produktivní u pracovního stolu. Pomáhá mi, když je vše na svém místě a já nemusím očima ubíhat k nepořádku a také když mám kolem sebe dost jídla i pití, abych se nemusela od rozpracovaného projektu neustále zvedat a vyrušovat.
Co bych ještě doporučila k lepšímu soustředění, vypněte si upozornění na telefonu, oblečte se do něčeho pohodlného a pokud Vám vadí ticho, tak si pusťte playlist písniček. Na Spotify jich jsou mraky, takže si každý určitě vybere. Já mám nejradši pouze zvuk bez zpěvu, například: Reading Soundtrack, Piano Covers, Deep Focus a Intense Studying. Jednou zkusíte a nebude chtít už jinak.
Tip: Přečtěte si také článek o základech efektivního home officu.
Protahování/cvičení/běhání – pohyb
Za mě jsou tyto aktivity doslova „life changer.“ Již v prvním lockdownu, tedy loni na jaře, jsem se z neustálého sezení doma a učení na maturitu cítila psychicky dost špatně. Proto jsem, i díky venčení psa, zavedla pravidelné hodinové procházky po venku. Většinou jsem vyrážela se sluchátky v uších, kde mi hrály mé oblíbené playlisty nebo podcasty. Doporučení na playlisty jsem Vám již dávala, proto bych ráda v rychlosti zmínila i mé oblíbené podcasty.
Co se týká novinek ať už ze světa, tak i od nás, jedinečně nejlepší je Vinohradská 12. Ráda také poslouchám rozhovory, a to bych doporučila DVTV a U Kulatého stolu. Poslední podcast, který bych pro tentokrát doporučila, jsou Večery na FF UK, jedná se o přednášky a témata, která se rozebírají jsou velice zajímavá a přínosná.
Abych se ale vrátila k procházkám, stále to nebylo ono, co moje tělo a mysl vyžadovalo, a proto jsem se vrátila k pravidelnému cvičení a pomalu začínám přidávat i běh. Po dlouhém sezení za počítačem je to taková úleva, vyběhnout nebo se protáhnout. Z vlastní zkušenosti Vám doporučím jediné, nepřepalte začátek, pokud již nějakou chvilku nejste zvyklí na pohyb. Vaše tělo Vám další den poděkuje.
Čtení jako cesta ke spokojenosti
Abych pravdu řekla, se čtením to mám dost komplikované. Mám období, kdy jsem za měsíc schopna přečíst deset knížek a období, kdy sotva přečtu jednu. Na mysli mám čtení knížek jen a pouze pro nás, žádná povinná četba do školy nebo do práce, protože ta se jen tak odložit nedá.
Knížky jsou skvělým prostředníkem, jak se oprostit od svého života a problémů a skrz slova a souvětí prožívat život zcela jiný, s jinými problémy a jinou životní cestou. Kromě české a zahraniční beletrie je moji oblíbenou kategorií také seberozvoj a naučná literatura. O mých doporučeních na knížky bych mohla mluvit hodiny a hodiny, rozhodla jsem se Vám doporučit alespoň jednu, která změnila celý můj postoj ke psaní, čtení a celkově k literatuře. Tou knížkou je Nebe nezná vyvolených od Ericha Maria Remarqua. Stará dobrá klasika, jak by někdo řekl, ale pro mě další „life changer.“
Poslední a řekla bych to nejdůležitější doporučení, hlavně se z toho nezbláznit! Ať už máte sebevíc úkolů a povinností, věřte mi, že s čistou hlavou to půjde líp. Vyrazte na krátkou procházku, utřiďte si myšlenky a pak směle zpátky do práce. Ony ty povinnosti nikam neutečou.
Děkuji za dočtení až sem, doufám že mé tipy vyzkoušíte a nebyla to pro Vás pouze ztracená desetiminutovka.
Pokud Vás zaujalo téma na plánování času, nezapomeňte si přečíst i další články na webu jako jsou tipy na zkouškové nebo o psychologii práce.
[…] Mohlo by Vás také zajímat, jak si udržet spokojenou mysl. […]
[…] přidat čokoládu, chilli, skořici, vanilku či alkohol. Takto připravený kávový nápoj prý uspokojuje mysl a je dobrá na žaludeční potíže či dokonce na kocovinu a bolest […]
[…] se do toho hlouběji ponořit). Kromě toho, že musíte chodit do práce, máte i nějaký volný čas a ten využijte k psaní rukopisu. Nebo si takto zaplňte dny v době nemoci. Pokud třeba doma […]