Jak na ...TěloZdraví

Jak na zdravé [bylinkové????] bylinné koupele?

Máme tu podzim. Počasí bude čím dál tím chladnější, vítr silnější a večery delší a delší. Využijte tedy dlouhých večerů k relaxaci a regeneraci po náročných pracovních dnech. I po domácí vaně se můžete cítit jako po několika hodinách ve wellness.

Obyčejnou teplou vanu s bublinkami je ideální si obohatit koupelovými čaji, mýdly, oleji nebo mléky či dokonce solemi. Vše si můžete vyrobit v pohodlí domova z běžně dostupných surovin a bylin. V případě koupelovým mlék je nejlepší, připravit si bylinné směsi do koupele těsně před použitím.

Ostatní koupelové doplňky si můžete vyrobit v hojném množství klidně do zásoby. Uložíte-li směsi ve vzduchotěsných nádobách, můžete je rovněž darovat pod stromeček. Pomůžeme vám vytvořit si domácí bylinné lázně na míru.

Pečující bylinky a byliny

Bylinnou směs do koupele si můžete namíchat každý den jinou a to jak podle nálady, tak podle požadovaného účinku. Obecně bychom bylinky vhodné ke koupelím mohli rozdělit na relaxační a léčivé. Představíme vám zde hned několik od obou druhů.

levandule lékařská

Začneme nejznámější a nejvoňavější bylinou, kterou je levandule lékařská. Je známá pro její velmi silnou aromatičnost. Málo kdo však ví, kolik blahodárných účinků na lidský organismus ve skutečnosti má. Levandule vám pomůže například proti bolestem hlavy. Celkově váš organismus uklidní a navodí u vás příjemný a klidný spánek. Málo známým účinkem levandule jsou rovněž její protiplísňové vlastnosti.

měsíček lékařský

Pro suchou pokožku můžete použít například měsíček lékařský. Ten zároveň pozitivně ovlivňuje rychlost hojení ran.

Kombinace meduňky lékařské a heřmánku pravého vám zajistí uklidňující, hojivé a protizánětlivý efekt na váš organismus.

Proti nenáviděnému akné vám může pomoci olistěná nať tymiánu obecného. Můžete si tymián přidat do bylinné koupele, nebo si z něho vyrobit výluh, Ten si ještě vlažný přikládáme namočeným ručníkem na akné postižená místa.

Růže je další nedoceněnou rostlinou. Jako okrasnou květinu ji již používat umíme. Její okvětní lístky vám ale mohou přinést úlevu po uvolnění svalů a celkové zjemnění pokožky.

kopřiva dvoudomá

Dobře dostupná kopřiva dvoudomá nemá sice příliš vonných silic, zato se však může pochlubit nemalou řadou léčivých účinků. Kopřiva má velmi silné čistící účinky. S tím se váže i schopnost velmi dobře hojit vyrážky. Tato rostlina vám může také pomoci od bolesti svalů, zejména zad, nebo proti plísním.  Díky tomu, že kopřiva obecně velmi dobře prokrvuje organismus, uleví i lidem s příznaky revmatu.  Neposlední výhodou kopřivy je její hojná dostupnost a to, že je ideální nasušit si kopřivy do zásoby. Díky tomu se můžeme z účinků kopřiv těšit i přes zimu, kdy bychom ji růst nejspíš nikde nenašli.

Jaké lze ještě zvolit na koupel

Stejně jako kopřiva i máta peprná velmi dobře prokrvuje svaly. Proto i ta může přinést vytouženou úlevu lidem trpícím revmatickými onemocněními. Přípravek s jejími listy má dobrý vliv na hojení popraskané pokožky.

rozmarýn lékařský

Potřebujete-li zkvalitnit spánek, je ideální volbou přidat si do směsi rozmarýn lékařský. Obecně celý váš organismus uklidní a váš spánek podpoří a prohloubí.

Nastrouhaný oddenek zázvoru lékařského přidaný do teplé lázně. Ten může být dalším pomocníkem po stresujícím a namáhavém dni. Uvolňuje svaly a zmírňuje bolest zad a končetin.

Dalším zástupcem bylin vhodných pro koupel je dobromysl obecná. Její kvetoucí nať je lékem při únavě, ale spolehlivě pomůže i proti bolestem hlavy a utiší podrážděné nervy.

Z protizánětlivého smrku ztepilého můžete použít mladé výhonky nebo jehličí. Kromě protizánětlivosti má také pozitivní tišící vliv na projevy revmatu.

Oves do koupele?

Jednoznačně ANO!  Oves je hojně využívána jako vylepšující složka detoxikačních a hojících koupelí. Ideální možností je nadrtit si zhruba 300g suchých vloček, ty vložit do plátěného sáčku a louhovat v teplé vodě po celou dobu koupele.

Tento způsob léčby kožních podráždění je vhodný také pro malé děti trpící ekzémy a vyrážkami.

Jak na koupelové čaje?

Koupelové čaje si můžete zakoupit již namíchané v obchodě. Vyberete si podle požadovaného účinku a spoléháte, že výrobci přidali do směsi ty správné byliny.

Také si ale můžete namíchat požadované směsi samy. Stačí se inspirovat znalostmi, které o léčivých bylinách máte. Většina z nich je dnes velmi dobře dostupná. Při troše péče si můžete dokonce některé z nich vypěstovat doma.

Opět zde platí, že použijete-li vzduchotěsnou zavařovací sklenici, mohou vám připravené směsi vydržet až několik měsíců.

Přidávat směsi do koupelí můžete hned dvěma způsoby.

Prvním způsobem je výluh. Spaříte si připravenou směs v oddělené nádobě, necháte vylouhovat a jako vlažnou tekutinu vléváte do vany výluh z vámi vybraných bylin.

Druhým způsobem je stejně jako u ovesných vloček plátěný sáček. Naplníte je směsí a ve vlažné vodě louhujete po celou dobu koupele.

Naskýtá se vám tak jedinečná možnost vytvořit si vlastní léčebnou koupel bez vylepšujících složek.  

Koupelové sole: Jako v mrtvém moři

Jedním ze způsobů, jak si přidat bylinky do koupele jsou koupelové soli. Díky solím dosáhnete uvolnění svalů, podpory imunitního systému i zhojení ranek a drobných poranění.

Základem koupelových solí jsou soli různého původu. Nejčastěji je používaná sůl himalájská nebo sůl z Mrtvého moře.

Koupelovou sůl si opět můžete připravit doma sami.

domácí koupelová sůl z levandule s aromatickým olejem

Použít můžete téměř jakoukoliv sůl. V drogériích je dobře dostupná i sůl hrubozrnná, která dodá koupelové soli krásný vzhled, pokud ji například chcete darovat.

Do koupené soli si přidáte byliny podle vlastního výběru. Můžete přidat například bylinu sušenou a drcenou. Další možností jsou ale i bylinné maceráty nebo bylinné přírodní oleje. Do některých koupelových solí jsou přidávány i kosmetické jíly, které spolehlivě zbaví pokožku nečistot a přebytečného mazu. Ty jsou však trochu náročnější na sehnání a sůl vám bude krásně fungovat i bez nich.

Pečující oleje

Cílem tělových olejů je vyživit pokožku. Je to vhodná terapie pro suchou a poškozenou kůži. Do koupele stačí přidat několik čajových lžiček oleje a balzám pro vaši pokožku je připraven. Snadno dostupné jsou různé druhy olejů například olivový, mandlový, ricinový, šípkový, jojobový nebo avokádový.

Nejlepší možností je ale opět si doma vyrobit bylinný olej vlastní. Domácí macerace bylin je opravdu jednoduchá.  3 polévkové lžíce sušených bylin naložte do 250ml kvalitního rostlinného oleje. Poctivě směs promíchejte a poté nechte pod plátnem uležet 2-3 týdny v pokojové teplotě. Poté přeceďte přes plátno či sítko a dále využívejte jen macerát.

K této přípravě se úžasně hodí například levandule, květy heřmánku nebo listy meduňky.

Mléko do koupele

Přidávat si do koupele koupelová mléka je další ze zaručených způsobů léčby suché a poškozené pokožky. Základem těchto silných pečujících koupelí jsou rostlinná nebo živočišná mléka nebo dokonce smetana. 

Tuto terapii doporučujeme připravovat vždy čerstvou, netvořit si zásoby. To by bylo možné jen v případě, kdy byste požadované byliny smíchali se sušenou smetanou či mlékem.

Mléko a smetana vyživují pokožku a pomáhají odstranit odumřelé kožní buňky. Pro tuto zkrášlující metodu doporučujeme smíchat opět sušené či macerované byliny podle vlastního výběru s mlékem či smetanou.

Z živočišných mlék je nejvíce výživné kravské a kozí. Z těch rostlinných například rýžové, mandlové nebo sójové.

Zpříjemněte si večer domácím wellness ve vůni bylin. Vaše mysl bude čistá a klidná a vaše tělo vám za tuto péči poděkuje.

Zkuste také článek o nejlepších bylinkách pro ženy v těhotenství.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
1
Nic moc
0
Trapas
0
Barbora
Studentka nutriční terapie a kynologie s láskou k literatuře. Momentálně asistentka v Registru dárců kostní dřeně v IKEM podílející se na kampaních a reklamních spotech. Cílem v rámci kariérního růstu je tvořit texty a předávat zkušenosti ideálně v oblasti zdravého životního stylu, kynologie a literatury.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *