Jak na ...

Jak na výběr nepromokavé bundy (nejen) na letní dovolenou

Jaro je konečně v plném proudu a s ním i sezóna pěších výletů a túr. Potřebujete do své outdoorové výbavy pořídit nepromokavou bundu? Pokud nevíte, podle čeho ji vybrat, poradíme vám.

Základní otázky při výběru nepromokavé bundy

Jednou z prvních otázek, kterou si před nákupem nepromokavé bundy musíte položit je, k čemu ji budete vlastně primárně používat.

Taková klasická nepromokavá bunda na výlety a víkendové túry během jarních a letních měsíců stráví většinu své existence v batohu. Proto je vhodné vybrat ultralehkou bundu, která v batohu zabere minimum prostoru a vlastně o ní ani nevíte, dokud ji opravdu nepotřebujete.

Jiná situace samozřejmě platí v případě, že se vydáváte na zimní horskou túr do Alp, ale na to se podíváme třeba zase jindy.

Další důležitou otázkou je, kolik chcete do nepromokavé bundy investovat – a od toho se často odráží i její skutečná nepromokavost.

Podle čeho se určuje nepromokavost – a jak moc na tom záleží?

Nepromokavost se zpravidla určuje podle tzv. výšky vodního sloupce. Ta může být například 8000 nebo třeba 25000 mm.

Rozdíl je dán kvalitou membrány. Bunda s Gore-Texovou membránou má většinou tento parametr v horním rozmezí, naopak sofshellová se bude nacházet spíše na spodní hranici a její nepromokavost je tak o něco kratší.

Na druhou stranu čím vyšší vodní sloupec, tím více se v bundě budete potit a tím spíše pot nepropustí. Na běžné používání, zvlášť v letních měsících, je tak vhodné zvolit spíše menší hodnotu.

Co je však ještě důležitější než výška vodního sloupce, je celková kvalita nepromokavé bundy. A také pohodlí.

Bunda by vám měla umožňovat volný pohyb a ideální je dostatečně velká kapuce, pod kterou se vám ideálně vejde i přilba (na kolo či na lezení). Zkontrolujte také kvalitu švů a zipů, případně i počet a umístění kapes. Podle toho můžete poznat, jestli vám bude bunda dlouhodobě vyhovovat.

Nezapomeňte na praní a impregnaci

O nepromokavé bundě i ostatních funkčních materiálech se často říká, že by se prát neměli. To je však nebezpečný mýtus. Více než pračka těmto materiálům uškodí nečistoty a pot.

Bundu byste měli prát maximálně na 40 °C v tekutém prášku. Nepoužívejte bělící prostředky, aviváž a ani sušičku na prádlo.

Přibližně po třetím praním je dobré začít s pravidelnou impregnací.

Co říkáte na tento článek?

Pobavilo
0
Užitečné
0
Super
0
Nic moc
0
Trapas
0
Patrik
Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, psychologie rozhodování, investice i osobní rozvoj. Mojí prací je digitál, internet a marketing. Moje pracovní pozice je SEO konzultant a marketingový stratég, což dělám již nějaký čas na volné noze. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz, minder.cz nebo zakeri.cz.

Chci k tomu něco říci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *