Jak na ...TěloZdraví

Jak dlouho trvá průměrně bolest v krku při angíně a jak urychlit?

Jak dlouho trvá bolest v krku při angíně? Bolest v krku při angíně je jedním z nejvýraznějších symptomů tohoto onemocnění. Angína, také známá jako akutní tonzilitida, je zánět krčních mandlí, který se obvykle vyskytuje u dětí, ale může postihnout i dospělé. Bolest v krku při angíně je charakteristicky silná a náhlá, často doprovázená obtížným polykáním a horečkou. Příznaky angíny Angína se projevuje několika typickými příznaky, které jsou důležité pro její rozpoznání. Prvními příznaky mohou být mírná bolest v krku a škrábání, které se však brzy zhoršují. Typické příznaky angíny zahrnují:

  • Silná bolest v krku: Bolest v krku při angíně je velmi silná a náhlá. Může se vystřelovat i do ucha a ztěžovat polykání.
  • Zduření mandlí: Patrové mandle jsou výrazně zvětšené, zarudlé a často pokryté hnisavými čepy. Na krku bývají také zvětšené uzliny.
  • Horečka a zimnice: Bolest v krku při angíně často doprovází horečka a zimnice, které jsou důsledkem infekce.
  • Obtížné polykání: Silná bolest v krku ztěžuje polykání, což může vést k nechutenství a odmítání jídla a pití.
  • Inkubační doba a přenos Inkubační doba angíny, tedy čas mezi nakažením a prvními příznaky, se pohybuje obvykle mezi 2 až 4 dny. Angína se přenáší kapénkami, ačkoli člověk nemusí kýchat nebo kašlat. Typickým původcem je streptokok, ale může se také vyskytnout virová forma. Léčba angíny Léčba angíny závisí na jejím původu. U bakteriální angíny, způsobené streptokoky, je nutná antibiotická terapie, obvykle penicilinem po dobu 7 až 10 dnů. Antibiotika pomáhají zmírnit bolesti a teplotu a také zabránit komplikacím. Komplikace a prevence Neléčená angína může způsobit vážné komplikace, jako je absces (hnisavé ložisko u mandlí), zánět středního ucha, zánět ledvin nebo revmatickou horečku, která může poškodit srdce. Proto je důležité angínu nepodceňovat a v případě potvrzeného bakteriálního původu ji léčit antibiotiky. Tip redakce: Preventivní opatření, jako je zdravá strava, dostatek tekutin, pohyb a minimalizace stresu, mohou pomoci snížit riziko infekce. V období velkého výskytu respiračních infekcí je vhodné vyhýbat se aktivitám ve velkých kolektivech a používat ochranné prostředky při cestování MHD. Domácí léčba Domácí léčba může pomoci zmírnit příznaky angíny. Kloktání teplou slanou vodou nebo speciálními léčebnými roztoky může pomoci zmírnit bolest v krku. Suchý zábal, jako je Priessnitzův zábal, může také pomoci ulevit oteklému krku. Virová angína Virová angína se vyvíjí pomaleji a její projevy jsou méně vyjádřené. Typickými příznaky virové angíny jsou mírná bolest v krku a škrábání, bez výrazných zvětšených uzlin a povlaků na mandlích. Virová angína obvykle ustupuje bez zvláštní léčby po několika dnech. Rekonvalescence Po léčbě angíny je důležité dodržet dostatečně dlouhou rekonvalescenci. Dobrání všech předepsaných antibiotik a alespoň týden se šetřit je klíčové pro úplné uzdravení. Pít hodně tekutin a dodržovat klidový režim také pomáhá při regeneraci organismu. Já si osobně myslím, že komplexní přístup k léčbě angíny, včetně antibiotik, domácí léčby a preventivních opatření, je klíčem k rychlému uzdravení a prevenci komplikací.

    Co říkáte na tento článek?

    Pobavilo
    0
    Užitečné
    0
    Super
    0
    Nic moc
    0
    Trapas
    0
    Patrik
    Zajímají mě všechna zákoutí digitálního marketingu, psychologie rozhodování, investice i osobní rozvoj. Mojí prací je digitál, internet a marketing. Moje pracovní pozice je SEO konzultant a marketingový stratég, což dělám již nějaký čas na volné noze. Spolupracuji v rámci konzultací na vybraných větších online projektech a také mám několik vlastních jako zijuspesne.cz, minder.cz nebo zakeri.cz.

    Chci k tomu něco říci

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *