Pokud studujete a už nyní víte, že se v budoucnu chcete živit podnikáním je nejvýhodnější doba stát se OSVČ. Podnikání při studiu nemusí být tak náročné jak se zdá. Tento článek vám poskytne rady, které se při startu podnikání uvítáte. Pusťme se do toho!
Status OSVČ student přináší v podnikání řadu výhod. Jelikož se jedná o vedlejší podnikatelskou činnost, první rok nemusíte platit poplatky za sociální a zdravotní pojištění.
Podnikání při studiu také není takový závazek jako podnikání na plný úvazek. Pokud zjistíte, že tento druh práce není pro vás, není problém činnost přerušit či ukončit.
Tip! Zvolte si pro začátek takové podnikání, které nemá vysoké vstupní náklady.
Jako u každého podnikání je potřeba vědět v čem budete podnikat a vytvořit si svůj business plán. V neposlední řadě je zapotřebí dostačující počáteční kapitál.
Založení živnosti
Proto, abyste se stali OSVČ je potřeba založit živnost. Ta se ověřuje a dokládá výpisem ze živnostenského rejstříku. Tento výpis se zakládá na živnostenském úřadu, který se nachází v každém okresním či krajském městě.
Je důležité vědět do jakého druhu živnosti váš podnikatelský nápad spadá, bude to zásadní informace při vyplňování jednotného registračního formuláře. Můžete ho vyplnit online nebo vám s vyplněním pomohou na živnostenském úřadu.
Dále je potřeba občanský průkaz, potvrzení o studiu a 1000 Kč na poplatek o založení výpisu.
Živnostenský úřad se postará, aby se o založení vaší živnosti dozvěděl sociální úřad, finanční úřad, zdravotní pojišťovna, úřad práce a ČSSZ. Pro váš klid je lepší na tyto instituce zavolat a ujistit se, zda obdržely vaše potvrzení o studiu a podnikání je zde vedeno jako vedlejší činnost.
OSVČ student – povinnosti a poplatky
První rok OSVČ student žádné poplatky (zálohy) neplatí. Sociální a zdravotní pojištění se doplácí na konci roku po podání daňového přiznání, ale záleží na rozhodných příjmech (pro rok 2022 je to 93 387 Kč).
Jak již bylo zmíněno vaší povinností je podat daňové přiznání. To je potřeba vyplnit a odevzdat na finanční úřad do 1. dubna aktuálního roku za rok předchozí. Pokud uvažujete o paušální dani, není ji možné při vedlejší činnosti využít.
Co se týká faktur a další administrativy využijte „chytrých“ pomocníků jako je například iDoklad.
Tip! Snažte se o co nejmenší náklady na vaše podnikání. Web si můžete vytvořit ve WordPressu (spoustu návodů najdete na YouTube), logo si můžete vytvořit v online photoshopech.
Time management OSVČ studentů
Podnikání při studiu nabízí velkou flexibilitu, ale i tak si vytvořte „svůj systém„. Určete si kolik času za týden můžete věnovat vzdělání a kolik podnikání.
Při vysokoškolském studiu je výhodou, že si většinou volíte rozvrh sami. Pokuste si navolit předměty tak, aby vám škola zabrala co nejméně dnů v týdnu.
Volte si priority! K tomu vám pomůže zapisování úkolů do diáře či kalendáře.
Tip! Vytvořte efektivní marketingovou strategii, aby jste si vytvořili portfolio věrných klientů.
A poslední rada! Nevzdávejte se hned, když to nepůjde podle vašich plánů a představ.
Mnoho úspěchů při vašem podnikání při studiu!