Rad, jak podpořit růst vlasů, je požehnaně. Zpětná vazba už tak kvalitní není. V tomto článku si posvítíme na nejčastěji doporučované metody a na to, zda fungují nebo je jejich zkoušení pouhou ztrátou času.
Můj příběh
Před lety mi má (dnes už ex) kadeřnice řekla, že nikdy nebudu mít vlasy delší než po ramena. Já, která od malička měla za vzor ohledně délky vlasů princeznu Lociku, jsem se z toho však nijak nehroutila. Vnitřně jsem totiž cítila, že nemá pravdu. Přestala jsem k ní chodit, zalovila v hlubinách internetu a dnes mám vlasy skoro do pasu.
I když je můj případ zářný důkaz toho, že na internetu můžeme najít hromadu užitečných rad, pořád tu narazíme i na takové, které nefungují. Za ty roky jsem se s mnohými setkala i já.
Pojďme si tedy rozebrat jednotlivé nejčastěji doporučované metody na podporu růstu vlasů a zjistit, zda stojí za to je vyzkoušet nebo se jim radši vyhnout a ušetřit tak čas i energii.
Všechny metody pro získání krásných dlouhých vlasů můžeme rozdělit do dvou základních skupin:
Metody pro zachování délky vlasů
Lidský vlas průměrně poporoste o 1 centimetr za měsíc. Netrvá to však donekonečna, vlas roste 2 roky až 6 let, poté vypadává. Po celou dobu své existence je ohrožen celou řadou vnějších i vnitřních vlivů. Extrémní teploty, časté mytí, nevhodné produkty, agresivní manipulace a špatná životospráva přispívají k suchosti, třepení a dokonce lámavosti vlasů.
Pokud chceme mít dlouhé vlasy, musíme se snažit v prvé řadě o to, abychom zbytečně nepřicházeli o délku, kterou už máme. Kromě eliminace výše zmíněných vlivů nám k tomu mají pomoci následující rady. Fungují ale v praxi?
Zastřihování konečků
Zdálo se mi nelogické, že zkracování vlasů může ve finále vést k jejich prodloužení. Proto jsem dělala stejnou chybu jako spousta žen a navštěvovala kadeřnictví jednou za rok. Když mi pak kadeřnice na pokyn: „Jenom konečky!“ zkrátila vlasy o deset centimetrů, zlobila jsem se.
Problém spočívá v tom, že vlasy se přirozeně třepí. Třepení je většinou rychlejší než jejich růst a jakmile jednou začne, pokračuje dál a dál, dokud vlas nezastřihneme. Čím déle tedy s návštěvou kadeřnictví váháme, tím větší kus pak musíme obětovat.
Těch deset centimetrů byly skutečně „jenom konečky“. Sice jsem si vlasy „pěstovala“ rok a podle matematiky výše mi vyrostly cca o dvanáct centimetrů, použitelné z toho ale byly jenom dva centimetry. To se hrubě nevyplatilo.
Začala jsem si zastřihovat vlasy pravidelně. Má se to dělat každých 6 – 12 týdnů podle toho, jak moc se třepí. Klidně je zastřihnu i dřív, když už nevypadají pěkně, ale naopak tři měsíce jsou hranice, nad kterou nejdu.
A výsledek? Stačí ustřihnout jeden dva centimetry a vlasy hned „oživnou“; působí hustěji a kompaktněji. Už po půl roce pravidelného zastřihování jsem je navíc měla delší než kdy předtím.
Dusting
Pod názvem, který bychom mohli přeložit jako „oprašování“ se ukrývá přímo zázračná technika!
Pravidelným zastřihováním konečků zabraňujeme v roztřepení pouze těm nejdelším vlasům. Vlasy, které teprve rostou nebo se zlomily, je čas od času také třeba zastřihnout. Jak to ale udělat, když jsou kratší než ostatní a ještě nezasahují do zastřihované oblasti?
S dustingem poradí toto krátké video.
Tato metoda je sice trochu náročnější, ale efekt má okamžitý. Vlasy jsou po ní lesklé, hladké (vypadají opravdu, jako kdyby je někdo oprášil) a hlavně si zachovají svou délku.
Metody pro podpoření růstu vlasů
Vzhledem k tomu, že čas, než růst vlasu ustane, je omezený, musíme ho využít naplno. Našim cílem je, aby se v době produktivních let vlas prodloužil na maximum. Pomoci s tím mají různé kúry a doplňky stravy.
Tabletky pro růst vlasů
Mojí kamarádce podezřele rychle narostly vlasy. Prozradila mi, že užívá vitamíny na podporu růstu vlasů. Na podobný zázrak jsem čekala. Představa, že všechno, co budu muset pro překrásné dlouhé vlasy udělat, je sníst každý den jednu tabletku, byla dost lákavá.
Půl roku jsem vitamíny užívala poctivě každý den. Výsledky byly – ne nijak dramatické, ale vlasy rostly o trochu rychleji. Když jsem na vitamíny postupně začala zapomínat a nakonec je přestala jíst úplně, nepozorovala jsem však žádnou změnu.
Suma sumárum vitamíny vlasům rozhodně neuškodí, jejich růst podpoří, ale v rámci biologických limitů (deset centimetrů za měsíc nemůžeme očekávat). Jestli chceme mít dlouhé a zdravé vlasy, rozhodně se nemůžeme spoléhat jen na samotné vitamíny, jejich užívání bychom měli kombinovat s dalšími metodami.
Tip: Podívejte se na top 10 nejlepších doplňků stravy.
Kúra z červené cibule
Červená cibule má pozitivní vliv nejen na růst vlasů, ale působí i proti jejich vypadávání a šedivění. Doporučuje se rozmixovat dvě cibule, přidat lžičku medu, výslednou směs nanést na vlasy a po půl hodině smýt. Toto se má opakovat každý týden.
Teorie zní lákavě, z praktického hlediska se ale tato metoda moc nevyplatí. Nepříjemný je jednak zápach cibule, jednak vyplachování miniaturních cibulových kousků z vlasů. Navíc komu by se chtělo každý týden shánět červenou cibuli, slzet při jejím loupání a krájení a ještě po tom všem čistit mixér?
Cibule může také podráždit pokožku hlavy. Naproti tomu specializovaná kosmetika na podporu růstu vlasů je v dnes velmi rozmanitá a hlavně dostupná.
Shrnutí
Žádná z popisovaných metod není zázračná a nebude fungovat sama o sobě. Klíčové je obrnit se trpělivostí, nevzdávat se, když výsledek nebude patrný do měsíce (protože nebude) a neočekávat biologicky nemožné. Možná to neradi slyšíme, ale daleko větší efekt, než zázračné produkty slibující dlouhou hřívu, má na naše vlasy a jejich kvalitu pravidelná péče.
Co všechno tedy fungovalo?
- pravidelné zastřihování konečků
- dusting
- používání masek a olejů
- šetrná manipulace při sušení a rozčesávání
- snížení intenzity mytí
- dostatek tekutin a pestrá strava
- doplňky stravy
A co nedoporučuji?
- zastřihování konečků méně než čtyřikrát do roka
- každodenní žehlení (popř. jiné úpravy vysokým teplem)
- česání vlasů za mokra a spaní s mokrou hlavou
- domácí kúry (můžou podráždit citlivou pokožku)